Chtěla bych upéct Valašský frgál. Na internetu jsem našla spoustu receptů, které se však liší ve způsobu kynutí. Některé uvádí, že se má koláč před pečením nechat ještě chvilku vykynout, jiné zase kladou důraz na to dát frgál hned do trouby aby právě nenakynul. Jak pečete frgále vy?
Reaguji na Sysi:
Vzhledem k tomu, že frgál znamená nepodařený vdolek, tak recept hledej pod názvem - valašské vdolky.
http://kucharka.cbmonitor.cz/recepty/?j=3913&dkid= 7&na=valasske-vdolky
Reaguji na True: No nevím, ale já znám valašský frgál jako kulatý koláč z kynutého těsta, kde náplň (hrušková povidla, tvaroh, mák apod) je natřený na těstě. http://www.valasskyfrgal.cz/nabidka.php
Jako vdolek jsem ho nikdy neviděla. Ale vždycky jsem tenhle koláč pod názvem valašský frgál kupovala v Praze. Jestli to tak je ve skutečnosti na Valašsku, nevím.
Reaguji na Sysi: Nikdy jsme ho nepekla, ale co já znám, a když si uvědomím, jak vypadá, už bych ho před pečením kynout nenechávala. To těsto má být spíš tenké. Jakmile ho necháš kynout před pečením, tak ti moc vyběhne.
Tak se opravuji, našla jsem si na to recept, to jsem mohla udělat už předtím. Píší nechat kynout cca 10 - 20 minut. já bych ho nechala těch 10, no. Aby právě moc zase nevyběhl.
jsem z Valašska, valšský frgál je frgál, o tom, že by to měl být vdolek slyším poprvé, je to velký tenký koláč...jako na tom odkazu co posílala sartre...bohužel recept žádný odzkoušený nemám
Cituji True: frgál znamená nepodařený vdolek
Přesně tak. Vytáčí mě kolik lidí tomu říká "frgál" ale už se to dost chytlo, ale je dobré vedet, ze dřív to byly vdolky
Jsem z Valašska, frgál je původně nepodařený koláč/vdolek, znamená to vícméně to samé. Frgál ale vypadá přesně tak, jako poslala sartre, nebo u nás v okolí pečou výborné [url=www.frgaly.cz]tady[/url]. Frgál je pečený v troubě, ne smažený. Držela bych se např. tohohle receptu, vypadá dobře.
Děkuji za reakce. Na mysli mám opravdu koláče a ne vdolky.Spíš než o recepty mě jde o postup a praktické rady.
Valask frgl
Frgál je dle Wikipedie druh sladkého pečiva tradičně vyráběný na Valašsku, v Čechách je známější pod označením koláč nebo pecák. Na rozdíl od koláčů frgál má obvykle průměr kolem 30 cm, je vyroben z kynutého těsta a je posypán sladkou drobenkou. Náplně frgálů jsou takřka výhradně sladké, mezi nejpopulárnějí patří makový frgál, tvarohový frgál, povidlový frgál a hruškový frgál.
Označení „frgál“ se původně používalo pro zmetky, tedy nepovedené kusy koláčů. Dříve se pekly také slané druhy frgálů s náplní z kysaného zelí nebo řepy, ty už se v současnosti příliš nevyskytují.
Pravdu máte všechny. Je to označení pro tenké koláče i nepovedené pečivo.
Reaguji na Sysi: Ano, máme. Od dětství jsou u nás hody a teta vždycky napekla vdolky.. Až posledni dobou slysim vsude frgály.
Já peču podle receptu od Kluků v akci, i moje mamka, ale ona je má pořád podle mýho lepší než já.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-klu ci-v-akci/209562221900019/?deid=1137&recept=640
Ale místo 1/2kg hl. mouky dáváme obě 250g hl. a 250g polohrubé mouky, je to prý lepší.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.