Ahoj,
nevím se rozhodnout na jakou VŠ mám jít (jsem ve 4. ročníku na gymplu). Chtěla bych jít na nejvíc na práva, ale zároveň chci dělat v zahraničí, tak mě napadlo, jestli by nebylo lepší jít studovat ekonomii (což by mi nevadilo, ale přesto mě ta práva více lákají ). Mojí otázkou zůstává, jestli bych našla po vystudování práv v ČR práci v cizině (např. v mezinárodní sféře; nechci dělat přímo v právním odvětví, jako např. advokátku) nebo to bude lepší s tou ekonomikou?
Předem díky za příspěvky
Reaguji na Zuzalicious:
Sestra neměla problém najít práci v zahraničí, když vystudovala práva, ale dělala věci, které s tím souvisí jen minimálně. Ale plat měla super a práce ji bavila víc, než když pracovala v ČR.
Z principu věci ti vzdělání v českém systému práva bude v jiné zemi jaksi na nic, takže pokud chceš dělat kvalifikovanou práci, chce to studovat něco univerzálněji použitelného.
to nie je až tak celkom pravda, určite je právo menej flexibilný odbor v porovnaní s ekonómiou, no mám spolužiakov, ktorí sa uplatnili aj v zahraničí, skôr ide o to, že sa vyprofilovali v určitej oblasti (napr. právo dušvného vlastníctva, ľudské práva...) taktiež môžeš nájsť uplatnenie "od fachu" v rôznych medzinárodných inštitúciach a organizáciach napr. jeden čas bol dosť "in" štarsburg, luxemburg poprípade pozície súvisiace s právom v bruseli a podobne...
Nemůžeš dělat advokátku v cizí zemi, když každá zem má jiné zákony - logicky. Kamarád to vyřešil zase tak, že si udělala práva v ČR a teď je studuje v USA, protože tam chce žít, tak jsem na něj zvědavá. Ale ano můžeš dělat například někde v EU, ale na to nepotřebuješ být advokát, ale spíše takový právní úředník.
Ekonomický obor se chytne v zahraničí lépe, protože základy jsou všude téměř stejné, jen se musíš doučit případné rozdíly, ale záleží na tom, co by jsi chtěla přesněji dělat. A také musíš znát perfektně alespoň jeden jazyk to je jasné.
Cituji EleanorWoods: Nemůžeš dělat advokátku v cizí zemi, když každá zem má jiné zákony - logicky.
V EU môžeš. Aj advokáta.
Príp. detaily upravujú príslušné stavovské predpisy.
Nie je to však nijak bežné. S vyštudovanými právami sa decká väčišnou vrhajú do EU štruktúr, ako píše Zuzka (súdne dvory, súd pre ľudské práva, parlament, komisia..)
Reaguji na lulamae: přesně tak, v rámci EU můžeš být i advokát, leč moc běžné to teda není…spíš právě ta práce u nějaké mezinárodní organizace v zahraničí…ale taky dost záleží na tom, co tě zajímá, protože třeba lidská práva jsou podobná nebo např. mezinárodní právo veřejné…ale jít na práva s myšlenkou, že se jednoznačně chceš uplatnit v zahraničí je trochu ošidné, to ti nikdo nezaručí
Ahoj, uplatnit se můžeš, jen dělat obecné právo v jiné zemi dle mého nemá moc smysl, jelikož oproti místním právníkům nenabídneš nic navíc, právě naopak. Proto v úvahu připadají všechny mezinárodní instituce. Já dělala v neziskovce, která se specializuje na rozvoj obchodních vztahů dvou zemí, jejich jazyk jsem uměla a oni potřebovali právě tu češtinu. Jenže jak víš, neziskovka, s penězi to nebylo slavné, i když práce mě moc bavila. Takže určitě lepší nějaká mezinárodní organizace. Přiznám se, že stále řeším ten samý problém, pač se mi v ČR moc nechce zůstávat, v zahraničí se ale pravděpodobně dost odchýlím z oboru.
No já právě znám spíše lidi, kteří jen něco sepisují než že by dělali advokáta jen tak.
Cituji elischka: jelikož oproti místním právníkům nenabídneš nic navíc, právě naopak.
ja poznám taliana, ktorý je právnikom v sr a darí sa mu a babu slovenku, právničku v španielsku. tvrdiť že neponúkneš nič naviac je veľmi všeobecné, záleží od človeka, ak napr sa špecializuješ na určitú oblasť, ovládaš cudzie jazyky, máš nejaké iné zručnosti, zaujímavú prax, zaujímavé vzdelanie, tak budeš zaujímavá aj pre zahraničný trh
Děkuju za příspěvky! Já to mám prostě tak, že mě lákají práva, ale přitom bych chtěla mít vystudované něco, co by šlo uplatnit všude ve světě. Ty mezinárodní vztahy se mi hodně líbí, ale zase bych s tím mohla jen v rámci EU (já vím, jsem náročná, že mi to nestačí... ale taková třeba Amerika nebo Asie, tam je to už jiné).
Reaguji na S.teph: Můžu se zeptat, kde tvoje sestra pracovala, prosím? Pro představu, kdybych se měla odchýlit od oboru.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.