Pěkný den všem přeji,
ráda bych se nějak dozvěděla, jestli je dobré uplatnění po studiu takových těch právnických oborů, ze kterých nevyleze právník - například právo a podnikání, veřejná správa, vyšší justiční úředník. Slyšela jsem, že na taková místa se dobře hodí a stačí i lidé pouze s obchodní akademií. Nemáte někdo zkušenosti, jak to chodí ? Zda se člověk s takovým vzděláním - bakalář z právního oboru, ale ne přímo právník, dobře uplatní ? Děkuji
Cituji Jituss: Slyšela jsem, že na taková místa se dobře hodí a stačí i lidé pouze s obchodní akademií.
V tom případě nevím, proč bych na to měla mít Bc., když stačí maturita
Reaguji na Jituss: Docela by mě zajímalo na jaká přesně místa si slyšela, že to stačí. Promiň, ale třeba u toho justičního úředníka o tom silně pochybuju a Veřejná správa je trochu široký pojem nemyslíš? Tak jako na nějaké kopírování někde možná OA stačí to ano. Ale na nějaký kariérní růst je to dle mého málo. Sama ji totiž studuji a na takové pozice je těžké se dostat i s titulem
Reaguji na Christal: Reaguji na foginka: Já bych právě ráda aby to nebyla pravda, proto se ptám, to není můj názor, doufám, že to tak není, jelikož obchodní akademii nemám, a chci právě toto zkusit ještě studovat.
Reaguji na Jituss: Tak to já ji mám. Navíc Bc. z ekonomie - Veřejná správa. Dále studuji navazující v této oblasti, protože i tak to není dostatečné vzdělání na práci na úřadě. Většinou je požadováno Ing.
Jinak patrně máš na mysli právní specializaci na MUNI nebo alespoň tak to vypadá podle oborů, které si vypsala. Určitě to není k zahození, záleží přesně který obor. Můj přítel studuje Finance a právo, ale spíše aby si dodělal VŠ a rozšířil obzory. Ve směs všichni, které znám studuji tuto právní specializaci jako doplněk např. k jinému oboru. Každopádně si myslím, že uplatnění to určitě má, záleží však, co si od toho slibuješ a jakou máš představu do budoucna.
Reaguji na foginka: Ano, mluvím o právní specializaci na MUNI, kde právě nemají žádnou charakteristiku absolventa. Ačkoliv sám název je vysvětlující, tak bych potřebovala přímo se dozvědět, jestli to mohou být i vyšší pozice, nebo například toto vzdělání mají i úřednice například na sociálním, finančním úřadě ?
Reaguji na Jituss: Víš bohužel toto je o známých a také o počtu lidí, kteří se hlásí, především však o dané lokalitě. Teda ano, někde určitě stačí Bc. někde si myslím, že budou požadovat ukončené magisterské studium. Což ovšem na MUNI také lze.
Reaguji na Jituss: Jinak tento program je poměrně nový proto si myslím, že paní, které na tom úřadě sedí mají ekonomické vzdělání. Ono totiž málo, kde lze studovat bakaláře na právnické fakultě
Cituji Jituss: například právo a podnikání, veřejná správa, vyšší justiční úředník. Slyšela jsem, že na taková místa se dobře hodí a stačí i lidé pouze s obchodní akademií.
Pokud půjdeš do státní správy, budeš mít s bc. a pak mgr. vyšší platovou třídu. To je podle mě jediný důvod, proč se vyplatí na takovou pozici mít VŠ vzdělání, jinak samozřejmě střední škola a nějaká školení pro danou pozici bohatě stačí.
Reaguji na saprenza: A ty na takové pozici pracuješ? Já prostě nesouhlasím, dokonce znám jednu co si na toho zmiňovaného Vyššího justičního úředníka to Bc. dělat musela. Jinak dělala pouze justičního úředníka a upřímně to je rozdíl.
Pokud je to obor veřejná správa, tak si to dělají většinou lidé, co pracují někde na úřadech a potřebují vzdělání.... veřejná správa je především o obcích, krajích, přestupcích, správních deliktech, vztazích (kdo je starosta, zastupitelstvo...), správním řádu. Je to vhodné pro lidi, co chtějí dělat ve veřejné správě. Není to typický právník, neučí se tam pořádně obchodní, občanské, trestní právo (mám pocit, že snad vůbec)...ale zaměřuje se to především na správní právo. Najdi si předměty, co se tam učí, ale není to "typický právník" a člověk toho o právu moc neví.
Uplatnění hlavně na úřadech - obecní, krajský úřad.
Volila bych spíše "klasická práva".
Reaguji na foginka: Nepracuji, ale trochu vím, jak to chodí. A souhlasím, taky mi přijde zbytečné mít bc. na vyššího soudního úředníka, ale bohužel vnitřní politika soudů je holt taková. Je to státní správa a když nastaví pravidla pro odměňování a kariérní postup tak, že musíš mít "vyšší vzdělání", nedá se nic dělat. Bohužel
VJÚ mám vystudovaného z Olomouce, kde se otvíral vůbec poprvé jako vysokoškolské studium, MUNI otevřela tenhle obor rok po nás. Ale s uplatněním je to opravdu nic moc, protože na soudech je VSÚ dost a nový se dostane jedině přes známé, někdo jde na mateřskou a nebo má prostě kliku. Na st. zastupitelstvích tahle pozice není zřízena vůbec, prý se bez VÚSZ obejdou, takže také o dost pracovních míst méně. A v soukromé sféře taky žádná sláva..
A ještě k tomu vzdělání. Dříve se na pozici VSÚ dostali ti, co vystudovali Justiční akademii v Kroměříži, kde studovali a zároveň již pracovali na soudech, aby měli dostatečnou praxi. Titul neměli žádný, ale byli kvalifikovanými VSÚ nebo VÚSZ, takže bez tohohle vzdělání se určitě nikdo na tohle místo nedostal, o tom pochybuju. Teď je ale justička zrušená a VSÚ se studuje na výšce a s Bc.
Učili jsme se klasicky právo stejně jako magistři, v procesu jsme na tom byli dokonce lépe než oni, takže obchodka opravdu na tohle místo nestačí
Cituji jacketo: VJÚ mám vystudovaného z Olomouce,
Takže pracuješ v oboru a sehnat práci bylo v pohodě? Pomohla ti k tomu SŠ nebo až zmíněná VŠ?
Reaguji na Madona:
Ne to ne, z mých spolužáků, kteří už jako VSÚ nepracovali předtím, dělají na soudě asi 2 a žádný stejně ne tuhle naši pozici, prostě nejsou místa Zbytek spolužáků už byli VSÚ z Justičky a dodělávali si těď VJÚ s Bc., protože některé soudy jim to daly jako podmínku výkonu práce, jinak by museli skončit, přestože byli plně kvalifikovaní i předtím
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.