Zdravím,
když jsem ukončil studium v pondělí 17. 2. 2014 (první den letního semestru, zkouškové skončilo v pátek 14. 2. 2014), počítá se to jako, že jsem začal studovat letní semestr? Konkrétně - Když jsem začal studovat 23. 9. 2012 (zápis byl 29.6.2012) a ukončil jsem studium 17. 2. 2014, tak mám odstudovány 3 nebo 4 semestry?
Děkuji za odpověď
Reaguji na Samirika:
Reaguji na nominek:
To s těmi dny jsem již zjistil. Mě jde spíš o to jestli v případě, že ukončím nové bakalářské studium ve standardní době, tak jestli budu platit poplatek za delší studium za 1 nebo za 2 semestry. Zkoušel jsem si to vypočítat a vyšlo mi 233 dní.
Reaguji na Sampleman:
Máš odštudovaných necelých 20 mesiacov.
29.6.2012 - 17.2.2014
V Bc. máš bezplatne 1460 dní štúdia (365*4).
Odpočítava sa ti každé neúspešné štúdium. Ak sa s absolutóriom nového štúdia zmestíš do toho bezplatného zvyšku, neplatíš.
Ak prekročíš, čo i len o jeden deň, je ti vymeraný poplatok za predĺženú dobu štúdia.
V závislosti od fakulty a školy sa vymeriava na pol roka vopred, mesačne, príp. je možné požiadať o zníženie/splátky.
Štúdium sa počítá samozrejme od zápisu doň, do dňa ukončenia (akéhokoľvek typu).
Takže si to počítaj od 29.6.2012.
Niektoré školy majú v školskom systéme aplikáciu pre výpočet doby štúdia, príp. poplatku. Nemáte aj vy?
Reaguji na lulamae:
Myslíš tedy, že když je uchazeč přijat ke studiu, a má na výběr jít k zápisu na začátku července anebo až v září, lépe jít v září, protože v případě event. delšího studia ušetří za poplatky za ty dva měsíce?
A ještě tradiční situace: na vysněnou školu uchazeče nevzali, podává odvolání, ale mezitím se zapíše na školu č. 2, kam jej vzali. Když odvolání vyjde, má na té záložní škole odstudovány jen třeba 2 měsíce, než se odvolání vyřídilo, anebo celý semestr?
Cituji tara123: Myslíš tedy, že když je uchazeč přijat ke studiu, a má na výběr jít k zápisu na začátku července anebo až v září, lépe jít v září, protože v případě event. delšího studia ušetří za poplatky za ty dva měsíce?
Ale většinou školy umožňují ten zápis v září jen pro odůvodněné případy (nemoc, atp.). Ale pokud umožňují výběr mezi těmito dva termíny, tak je lepší jít v září.
Cituji tara123: A ještě tradiční situace: na vysněnou školu uchazeče nevzali, podává odvolání, ale mezitím se zapíše na školu č. 2, kam jej vzali. Když odvolání vyjde, má na té záložní škole odstudovány jen třeba 2 měsíce, než se odvolání vyřídilo, anebo celý semestr?
Stát ti platí 1460 dní bakalářského studia, takže když přejdeš po dvou měsících na jinou školu, tak ti na absolvování té školy zbývá +- 1400 dní (1460 - 2*30 - nepočítám s přesným počtem dnů v měsíci).
Cituji Sampleman: Stát ti platí 1460 dní bakalářského studia
Dík, jen jsem chtěla vědět, zda se to skutečně počítá na jednotlivé dny.
Cituji tara123: Myslíš tedy, že když je uchazeč přijat ke studiu, a má na výběr jít k zápisu na začátku července anebo až v září, lépe jít v září, protože v případě event. delšího studia ušetří za poplatky za ty dva měsíce?
Ono záleží aj, ako to má ktorá škola koncipované.
Na MU to nie je vždy výhodné, najmä pre prezenčných študentov.
Po zápise máš totiž prístup do školského IS, kde si registruješ predmety a zapisuješ semináre = tvoríš si tým rozvrh.
Je jasné, že rozvrh vytvorený v červenci bude vyzerať úplne inak, než tie zvyšky a omrvinky (drobky) čo ostanú po žni v septembri.
A to myslím nielen časovo, ale aj čo do vyučujúcich. Kvalitný vyučujúci môže prípravu na skúšku násobne uľahčiť...
Takže si treba zvážiť, čo sa ti oplatí viac.
já bych měla jeden dotaz na lulamae a nechci kvůli tomu zakládat nové téma, takže to hodím sem
Rok jsem studovala na VŠ, poté přešla na MU (pětiletý mgr program) a jela jsem na dva semestry na studijní pobyt do zahraniční, takže budu prodlužovat o jeden nebo dva semestry. Vím, že při posuzování žádosti o prominutí/snížení poplatku se přihlíží mmj. k studijním výsledkům a účasti na studijním pobytu v zahraničí, ale tak nějak nevím, jak to funguje v praxi, nemáš o tom nějaké info? Jaké musím splnit podmínky, aby studijní výsledky nebo studijní pobyt byly důvody ke snížení/odpuštění poplatku?
Reaguji na timini:
Môžem len vedieť, dkiaľ je info, že Erazmus je poľahčujúca okolnosť?
Študijné? Študijní poradcovia? (len profesný záujem).
Obecne- je to fakulta od fakulty, niekde je dokonca zahraničný pobyt ako keby "priťažujúca okolnosť" (išla si dobrovoľne, mala si s tým počítať, a zariadiť sa tak, aby si predlžovať nemusela - na väčšine fakúlt a odborov to možné je).
Ak si na PrF (5ročných Mgr. máme aktuálne 3 kusy - PrF, PdF a FF), tak v zníženie radšej nedúfaj. Splátky - to áno, ale zniženie, či odpustenie sa v 99, % prípadov nekoná. Ale zas - bude nový dekan od 2015, noví prodekani - možno zmenia rétoriku.
Reaguji na lulamae:
Díky za ne moc povzbudivou odpověď info ohledně snížení kvůli erasmu mám od proděkanky pro mgr studium na PrF, konkrétně se vyjádřila že by bylo možné snížení na 50% (možná se dokonce vyjádřila v tom smyslu, že 50% je běžné v tomto případě, už si to přesně nepamatuju)...ale nevím, mluvila jsem s ní o tom tak před rokem. Na studijním mi řekli, že o snižování nic neví.
Pak jsem ještě našla nějaké info tady (bod 11): "Při posuzování žádosti studenta o prominutí nebo snížení poplatku je přihlíženo především k jeho studijním výsledkům, sociální situaci rodiny, zdravotním důvodům, účasti na studijním pobytu v zahraničí nebo k reprezentaci Masarykovy univerzity." Pravda, není tam řečeno, že studijní pobyt bude polehčující okolnost
Takže ani ten prospěch nepomůže? Achjo, vážně jsem doufala ve snížení
Reaguji na timini:
No, Jurníková je síce fajn a ústretová, ale posudzuje to aj dekan/dekanka.
A to, že ti niečo sľúbi do očí neznamená, že to tak bude vyzerať aj na papieri (osobné skúsenosti a skúsenosti aj x spolužiakov).
Ten bod 11 je klasická vágna formulácia, demonštratívny výpočet, nič, na čo by sa reálne dalo odvolať ako na nárokovateľné.
Jasné, za podanie žiadsoti nič nedáš - ak máš, upozorni na výsledky na MU, upozorni na predmety absolvované vonku a ich výsledky (ak to nebol precestovaný a prepařený Erazmus, že ), upozorni na nutnosť predlžovať s ohľadom na rok strávený vonku a pod. (i keď, toto je značne individuálne. Mám nemálo spolužiakov, čo boli na Erazme rok, a končili v pohode, riadne. Na PrF zas nie je taky problém - na semester ti dajú automaticky ISP a stačí prísť na tých pár skúšok cez skúškové), a ani tá náväznosť predmetov nie je zas tak striktná...)
Reaguji na lulamae:
Jasně, zkusím a uvidím. Je mi jasný, že se nemůžu na to, co mi bylo řečeno spoléhat nebo se toho dovolávat, ale tak nějak jsem v to snížení doufala.
Já mám právě problém, že jsem nebyla přes klasický erasmus, ale jiný program, kde jsem dostala stipendium na 10 měsíců (a vízum taktéž na 10 měsíců) s tím, že tam těch 10 měsíců musím strávit. Pokud bych ze země studijního pobytu např. na týden odletěla, přišla bych o stipendium nebo bych tam musela zůstat o to déle (abych tam celkově byla min. 10 měsíců, na které jsem dostala stipendium), jenže déle jsem tam nemohla zůstat, protože jsem neměla vízum na delší pobyt....takže víceméně nebylo možné abych se vrátila na pár dní domů, udělala zkoušky a pak se tam vrátila.
Známky ze studijního pobytu mám moc pěkné, ale s těma z fakulty už to je horší Btw. to snížení posuzuje proděkan+děkan? Měla jsem za to, že mi bylo řečeno, že to dělá rektor/prorektor...no asi si to špatně pamatuju
Cituji timini: Známky ze studijního pobytu mám moc pěkné, ale s těma z fakulty už to je horší Btw. to snížení posuzuje proděkan+děkan? Měla jsem za to, že mi bylo řečeno, že to dělá rektor/prorektor...no asi si to špatně pamatuju
Celý postup je:
"Student má podle ustanovení § 68 odst. 4, zákona o vysokých školách právo požádat děkana fakulty o přezkoumání takového rozhodnutí ve lhůtě třiceti dnů ode dne jeho doručení. Zmeškání této lhůty lze prominout jen ve zcela výjimečných případech z velmi závažných důvodů. Děkan může v rámci procesu přezkoumání v odůvodněných případech své rozhodnutí zrušit nebo změnit (pokud zjistí rozpor svého rozhodnutí s předpisy). V případě, že děkan takový rozpor nezjistí, předá žádost studenta rektorovi Masarykovy univerzity. Rektor znovu rozhodnutí děkana přezkoumá a v rámci své pravomoci (dle § 58 odst. může též rozhodnout o prominutí, snížení nebo odkladu splatnosti poplatku."
V praxi to znamená, že dekan napíše, či odporúča/neodporúča žiadosti vyhovieť (ptž rektor má lepšie veci na práci, než preskúmavať desiatky týchto žiadosti študentov, o tom má lepší prehľad samozrejme fakulta).
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.