Dobrý den, mám takový dlouhosáhlý a složitý dotaz. Na jaře 2014 jsem úspěšně odmaturovala na střední škole. Nedostala jsem se ovšem na vysokou školu a ani neměla zaměstnání. Zařídila jsem si proto na své střední to, že si tam udělám jakoby dvouletou nádstavbu a budu hledat zaměstnání dál. Do školy jsem nastoupila a k tomu si sehnala VPP v Háemku, ale dostala jsem se do velmi špatné životní a rodinné situace, kdy budu muset živit svoji 14letou sestřičku a proto musím studium nejpozději k 31. 11. 2014 ukončit. Mezitím jsem si k 30.9. vymkla kotník a asi až do 29. 10. budu na neschopence. Začala jsem si proto hledat práci na HPP, kterou jsem našla a ke 31.10. bych mohla již nastoupit ovšem ze začátku jen brigádně, po měsíci na HPP. Takže vůbec nevím, co mám udělat. Mám žádat ke 31.10. o ukončení studia? Půjde to? Mám to poslat poštou? Mailem? Osobně z neschopenky dojít nemůžu. Dále kde se mám hlásit po ukončení studia, ikdyž už mám vlastně jakoby dvě brigády vyhledané. Mám upozornit zaměstnavatele z Háemka, že už nemám ulehčení na daních a nejsem student? Bude za mě zaměstnavatel i když jsem u něj jen na VPP platit sociální zdravotní nebo co to vlastně platí? Mám něco platit já sama? Mohu kombinovat VPP a brigádu a po měsíci VPP a HPP případně? A která firma za mě bude hradit ty poplatky? Vůbec nevím a otec mi s tímhle nepomůže a mamka je momentálně v takovém zdravotním stavu, že mi také nepomůže. jsem do toho hozena jak do horké kaše a vůbec těmto věcem nerozumím ani tomu jaké jsou moje povinnosti.
A mohu ukončit studium ze dne na den? A ještě kde mám nahlásit to, že už nemám nárok na rodinné přídavky?
Cituji kokinokoki: A mohu ukončit studium ze dne na den?
Zavolej si do školy a domluv se s nimi.
Vše, co se týká školy, ukončení studia etc. řeš přímo se školou - nikdo jiný ti tady neřekne, co a jak bude. Nevíme, jakou máte domluvu a jak to funguje.
co se školy týká musíš řešit s ní, podle toho, co to je za školu a jaké mají podmínky a domluvit se s ředitelkou...
Jinak VPP a HPP po právní stránce neexistuje, kombinovat samozřejmě můžeš co chceš a co zvládneš a co kdo za tebe platí (nebo zda si musíš platit sama) záleží taky od toho na základě čeho tam pracuješ, jinak je to u DPP a jinak u DPČ a záleží i na výši výdělku...
Ahojky,
studium okonči co nejpozději, aby sis mohla uplatnit co největší část daňového zvýhodnění na studenta (uplatňuje se 1/12 z 4.020 Kč za každý započatý kalendářní měsíc) Také za Tebe hradí zdravotní poj. stát. a ani sociální není třeba řešit. Je pro Tebe tudíž nejvýhodnější udržet si status studenta do doby než nastoupíš na HPP (popřípadě i poté). Jakmile budeš vydělávat částku nad 8.500 Kč (i v kombinaci dvou prac.poměrů - ale pozor ne brigády=DPP - nemusíš řešit zdravotní a soc. poj.) Když budeš mít pod tuto částku, a nebudeš student, budeš si muset doplatit zdravotní pojištění do částky 1.148 Kč.
Kombinovat můžeš HPP (dnes první pracovní poměr) i VPP (druhý, třetí, čtvrtý prac. poměr) i brigády.
Dojdi také na sociálku, aby Ti poradili na jaké příspěvky máš nárok. Například příspěvek na dítě - Tvojí sestru. Příspěvky na bydlení atd., v hmotné nouzi. Také s péčí o maminku Ti mohou pomoci.
Doufám, že jsem Ti poradila
Veronika
Hezký večer přeji holky moc děkuji za příspěvky. Určitě mi moc pomůžou. Zavolám asi prvně do školy a potom uvidím, co a jak . Ale především moc děkuji.
Jinak je to střední škola umělecká...a v H&M jsem na vedlejší pracovní poměr. Ta nová práce by byla na dohodu měsíc a další měsíc už snad na Hlavní pracovní poměr.
Reaguji na grisgris: no ale Hlavní pracovní poměr se přece se statusem studenta kombinovat nedá, co vím ale moc děkuji...hodně si mi pomohla
Cituji kokinokoki: no ale Hlavní pracovní poměr se přece se statusem studenta kombinovat nedá, co vím
Jasně, že dá. Ale strhává se ti ze mzdy/platu soc. a zdravotní, ale uplatňuješ slevu na studenta (335 Kč/měsíc). Vyzkoušej online kalkulačku, tam to uvidíš rozepsané.
Reaguji na kokinokoki:
Jak říká Scoooby, kombinovat se samozřejmě dá. Až do završení 26 let (při studiu medicíny 28 let) v případě,) že se soustavně připravuješ na budoucí povolání = jsi student v Tvém případě DENNÍHO studia.
Za soustavnou přípravu na budoucí povolání nelze považovat dálkové, distanční, večerní nebo kombinované studium na středních školách a vyšších odborných školách, je-li dítě v době takového studia výdělečně činné nebo má-li v době takového studia nárok na podporu v nezaměstnanosti. Takže pokud je nástavba denním studiem, třeba i s právem na individuální plán, máš nárok na daňové výhody.
Pokud by jsi měla ještě nějaké pochybnosti, nebo nejasnosti, zkus svůj dotaz napsat sem: http://business.center.cz/business/diskuze/. Odpoví Ti skuteční odborníci. Mzdová a sociální problematika je hodně složitá a mění se každý rok. Je klidně možné, že mi něco uniklo. Tady jsou odpovědi celkem zaručené a budeš mít jistotu.
Cituji kokinokoki: dostala jsem se do velmi špatné životní a rodinné situace, kdy budu muset živit svoji 14letou sestřičku
To je trochu nesmysl, nemyslíš? Pokud je tvé sestře 14 let, bude ji živit sociálka, ne ty..
Rozhodně bych školy nenechávala.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.