Reaguji na slunicko16:
jestli dohoda bude zo strany zamestnávatela, máš nárok na náležité odstupné,záleží podla odrobených rokov kolkomesačné by si mala dostat,ak to bude dohoda z tvojej strany, na odstupné nemáš nárok.Alebo ti dá výpoved s 2 mesačnou výpov. lehotou a tie dva mesiace ta može dusit.
Reaguji na slunicko16:
Nemůže,ale na ty dva měsíce po dobu výpovědní lhůty tě může přeřadit na jinou práci a celkově se ti pěkně odměnit za to,že jsi nechtěla dohodu.
Co děláš za práci?
Já jenom nechápu co z té dohody má zaměstnavatel, může ti napsat, že ruší místo, nebo něco kvůli čemu ti dává výpověď.
Reaguji na Nunu:
ja si myslím, že on chce, aby dohodu podala ona a on nemusel platit odstupné, sú za tým jedine prachy.
Reaguji na mate:
To jedině, ale pokud si tam nechá napsat, že má na odstupné nárok, tak má zaměstnavatel asi stejně smůlu.
jestli dá dohodu ona, tak na odst. nebude mat nárok aj keby si to tam napísala a on by bol proti sebe,keby jej podpísal že jej dá odstupné.
Když s tím souhlasit nebudeš a zůstaneš, tak pokud se tě bude chtít zaměstnavatel "zbavit", bude ti házet "klacky pod nohy" a nakonec stejně zkončíš sama. Toto je případ mojí kamarádky
Vždyť dohoda je souhlasný projev vůle obou stran. Ta se přece někomu "nedává".
Cituji slunicko16: Může mě zaměstnavatel donutit k ukončení prac.poměru dohodou i když stím nesouhlasím?
A jak to je? Ty nechceš vůbec odejít a oni tě vyhazujou nebo chceš odejít, ale až s řádnou výpovědí po dvou měsících?
Pokud ukončíš prac. poměr dohodou, je to souhlasný projev obou stran o ukončení pracovního poměru k určitému (dohodnutému) datu, tak na odstupné nárok nemáš. Na úřadu práce tak dostaneš pouze 45% ze mzdy. Kdyby ti skončila prac. smlouva nebo jsi dostala výpověď ze strany zaměstnavatele (u výpovědi ze strany zaměstnavatele je dvouměsíční výpovědní doba), dostaneš první dva měsíce podporu v nezaměstnanosti 65%. Jenže pozor, pokud dostaneš odstupné, tak se ti odloží podpora z úřadu práce a podporu tak začneš pobírat až po uplynutí doby úměrné nároku na odstupné. Tozn., pokud dostaneš odstupné ve výši tříměsíčního platu, pak začneš pobírat podporu v nezaměstnanosti až čtvrtý měsíc.
Ahoj holky,děkuju za vaše reakce.Věc se má tak.Pracuju v lázních jako pokojská.Firma se rozhodla,že musí ušetřit tak se rozhodla,že najme na úklid firmu.Pod kterou přejdou uklízečky a pokojské,že je to výjde levněji.Bodejt ne,když nám úklidovka nabídla min.mzdu(mnohem meně,nez sem měla ted).o týden kratší dovolenou,kratší prac.dobu a samozřejmě víc práce.Bud vemu výpověd dohodou a půjdu k novému zaměstnavateli,nebo budu bez práce.Proto sem se ptala na tu výpověd,protože se mi nelíby podmínky,které nabízí firma.
Cituji slunicko16: Bud vemu výpověd dohodou a půjdu k novému zaměstnavateli,
1. výpověď dohodou neexistuje. Je buď výpověď (zaměstnavatel dá zaměstnanci nebo zaměstnanec podá sám výpověď), nebo se dohodnete na skončení pracovního poměru. V případě výpovědi je pak výpovědní doba, u dohody končí pracovní poměr dnem, který jste si sjednali.
2. To, co popiješ, by měl být přechod práv a povinností, při kterém by se vám neměly měnit podmínky (mzda, dovolená, pracovní doba). Jenže u tebe se to zaměstnavatel rozhodl řešit tak, že vám všem dá výpověď a vy začnete pracovat u jiné firmy, za horších podmínek.
3. Pokud je to tak, že s vámi chce uzavřít dohodu o skončení/nebo dát výpověď a poté s tebou uzavře ta nová firma pracovní smlouvu, doporučuju podepsat nejdřív novou pracovní smlouvu a až poté dohodu. Ne obráceně.
Cituji Mia_Sofia: Pokud ukončíš prac. poměr dohodou, je to souhlasný projev obou stran o ukončení pracovního poměru k určitému (dohodnutému) datu, tak na odstupné nárok nemáš.
Je-li dohoda uzavřena z důvodu organizačních změn, nárok na odstupné má. Pro potřeby prokazování důvodu je však vhodné, aby ta organizační změna byla uvedena přímo v dohodě.
Cituji Christiania: Je-li dohoda uzavřena z důvodu organizačních změn, nárok na odstupné má. Pro potřeby prokazování důvodu je však vhodné, aby ta organizační změna byla uvedena přímo v dohodě.
Ano, to máš pravdu, ale když zaměstnavatel dělá problémy, tak pochybuju, že do dohody uvede důvod ukončení pracovního poměru z nadbytečnosti. Vždy, když zaměstnavatel chce uhrát ukončení prac. poměru na dohodu, snaží se, aby to právě bylo bez uvedeného důvodu a tedy bez odstupného a on nemusel nic vyplácet.
Nárok na odstupné při ukončení pracovního poměru dohodou má, pokud zaměstnavatel uvede důvod dohody (nadbytečnost, stěhování zaměstnavatele, úraz, apod.). Je ale potřeba si vydupat to mít v dohodě a nepodepisovat nic co se člověku nezdá. Jinak nárok na odstupné obyčejnou dohodou zaniká.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.