Dobrý den, chtěla bych se zeptat,
zda když moje máma má soud o alimenty, jestli můžu jít s ní a být v soudní síni. Plnoletá už jsem. Nebo kde bych to mohla najít, děkuji
Pokud to je veřejné jednání, tak tam jít můžeš na 100%, nemohla bys tam jít pod podmínkou, že nějaký z účastníků řízení by byl mladší 18-ti let.
Dobrý den, jednání u soudu jsou, až na nějaké výjimky, veřejná. Takže maminku
můžete klidně doprovodit.
Cituji Klariska1241: Pokud to je veřejné jednání, tak tam jít můžeš na 100%, nemohla bys tam jít pod podmínkou, že nějaký z účastníků řízení by byl mladší 18-ti let
Přesně tak, jinak se divím, že se soudí tvoje mamka, když už je ti 18, ale pokud máš mladšího sourozence, tak ok. Jinak já jsem k soudu chodila i neplnoletá jako svědkyně, teď už je to celé můj problém.
Mám tří a půl letou sestřičku)
Cituji Misul.Svecova: Mám tří a půl letou sestřičku)
To je potom jasné, Jinak, já bych tam být tebou šla, pokud u toho nebudeš moci být přítomna, tak tě požádají, aby jsi šla za dveře a tam potom můžeš počkat. Když jsem byla poprvé u soudu, tak jsem taky šla hned s mamkou, ale svědci se musí vyslýchat zvlášť (no, je to logické), a tak mě také požádali o opuštění místnosti. Jinak, přeju pevné nervy, jak mamce, tak tobě, stání u soudu není příjemná záležitost, i když za nic nemůžeš
Reaguji na Bugsbunny: To už je asi hodně dávno, viď.
Z veřejného jednání např. o výživném nelze vyloučit nikoho, včetně svědků.
Vyjímek za kterých není, při veřejném jednání, povolena účast "ostatních" osob není moc.
Pokud jsi jako svědek odešla, byla to jen Tvá vůle. Měla jsi být poučena, že z jednací síně odcházet nemusíš.
Cituji Veselka10: Pokud jsi jako svědek odešla, byla to jen Tvá vůle. Měla jsi být poučena, že z jednací síně odcházet nemusíš.
Byly jsme tam 2 svědkyně - mamka a já. Přišli jsme tam společně a pan soudce řekl něco v tom smyslu, že mamka půjde na řadu první a jestli bych nemohla počkat venku, že mě potom zavolají a když vyslýchali mě, tak za dveřmi byla zase máma. Myslím, že to byla z toho důvodu, abychom navzájem neovlivnily naše výpovědi. Je fakt, že je to už pár let, tak nevím jestli to nějak změnili nebo to bylo výjimečně, každopádně to bylo dosti stresující.
Cituji Bugsbunny: soudce řekl něco v tom smyslu, že mamka půjde na řadu první a jestli bych nemohla počkat venku
To, že požádal je podstatné. Požádat může, nicméně měl vás obě také poučit, že nemusíte. Jak jsem už napsala, byla to Tvá vůle, odcházet jsi nemusela Ty ani mamka.
Důvod chápu, ale i když to může znít divně, není povinností svědků z jednací síně odcházet.
Cituji Veselka10: To, že požádal je podstatné. Požádat může, nicméně měl vás obě také poučit, že nemusíte
V tom případě je dost možné, že jsme si to špatně vysvětlily, protože žádné poučení nenastalo. Takže díky za osvětu
Reaguji na Bugsbunny: Přiznávám, že bych to také nevěděla, protože z logiky věci bych očekávala zrovna tak, že svědek prostě za určitých okolností jednací síň musí opustit.
Nicméně já měla "kliku" na soudkyni, která .... když prostistrana žádala, abych odešla na dobu výslechu, než budu k témuž předvolána.... poučila protistranu i mě o tom, že v žádném případě nemusím jednací místnost opouštět.
Svědci se musí vyslýchat zvlášť, pokud jste šly k výslechu s mamkou, tak nejprve se vyslechne jedna a druhá musí bohužel zůstat venku a potom ta první už může u výslechu té druhé zůstat.
Reaguji na Veselka10: Reaguji na Mirulka: No teď jsem z toho trochu zmatená, ale nevadí, asi je to případ od případu
Reaguji na Mirulka: Reaguji na Bugsbunny:
Ne, není to případ od případu...pokud se jedná o běžné veřejné jednání na kterém může být přítomný kdokoliv, tak ani svědci nejsou povinni opouštět během jednání síň kvůli výslechu. Tak to prostě je.
Logiku to vzásadě nemá, ale je to zkrátka fakt. Jak už jsem psala dřív, tak samozřejmě existují vyjímky, ale těch mnoho není.
Běžná veřejná jednání jako je například - výživné, svěření do péče apod. těmto vyjímkám obvykle nepodléhá, aby byla učiněna vyjímka muselo by se jednat o zvlášť závažný důvod. Pokud jde například o výslech ohledně vztahu rodičů a dětí, tak k vyloučení ze síně kvůli svědectví není v zásadě žádný důvod, protože rozhodující jsou posudky od psychologa a psychiatra kde je zajištěno oddělení účastníků.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.