Upřímně, kdybych vlastnila byt a někdo z nájemníků si tam dal bez mého vědomí trvalé bydliště, tak bych jim i na úřadě pěkně zatopila. Ona opravdu není sranda s tím odhlašováním. Ten člověk se v bytě (domě) nesmí určitou dobu vyskytovat, nesmí tam mít svoje osobní věci a ještě na to všechno je potřeba svědky, kteří ti potvrdí, že mluvíš pravdu. Myslím si, že majitel by měl mít větší práva než nájemníci, ovšem to jak vidím na úřadech neřeší
Ale já to nemám bez jeho vědomí. Ten byt jsem vzala jen a pouze kvůli tomu, že panu majiteli nevadí, když si tam nájemník přihlásí trvalé bydliště, jen nemám jeho podpis, protože nebydlí v Brně a proto jsem ráda, že to šlo takhle hladce. Jinak je mi jasný, že jsou tací, se kterými jsou problémy, já mezi ně nepatřím a vzhledem k tomu, jak blbě prožívám např. pocity strachu co by kdyby, tak bych si nikdy nedovolila se při ukončení pronájmu sama neodhlásit.
Tak my rodinný domek pronajímáme a na úřadě nám řekli, že naši nájemníci si klidně mohou dát - nahlásit trvalé bydliště a my se o tom nemusíme ani dozvědět. Stačí jim platná nájemní smlouva, ta je zplnomocňuje k tomu, aby tam měli trvalé bydliště. Zjistím někde, že tak učinili - nějaký registr, či co? A nevíte někdo jak je to s tím exekutorem, tzn.že on by mohl napadnou i náš byt?
Zjistíš to normálně u vás na úřadě - u té samé úřednice co ti řekla tuhle šilenost...Nepřestávám se divit...
Možná by bylo dobré, když si úřady dělají ( pravděpodobně pod sílou vyhlášky ) co chtějí - dát do smluvy bod o tom, že bez souhlasu majitele nemovitosti,se nesmí podnájemník sám přihlásit v pronajímaném bytě k trvalému pobytu
Jedličkárna hadr...
Jelikož jsem už tohle řešil, tak 1. Pokud si nájemníci zřídí na úřadě pobyt v místě nájmu. Tak Úřad je povinen oznámit tuhle skutečnost majiteli a doručit na adresu majitele daný dokument, kde se má do určité lhůty vyjádřit. 2. Většina úřadů ale předchází problémům a vyžadují podpis majitele, nebo zákonného zástupce. 3. Ukončení trvalého pobyty je pak hodně zdlouhavé a problematické. Dokazování od minimálně dvou svědků že se nezdržují v daném bydlišti , následně kontrola policie přímo na místě a někdy i úředníků. Světci musí několikrát na úřad se svědectvím že opravdu nájemníci už tam nebydlí. 4. I když se vám tohle vše povede, tak následně se zas píše z úřadu určitý dokument daným nájemníkům kteří už tam nebydlí a ti mají zas danou nějakou lhůtu na vyjádření. 5. Je to pak běh na dlouhou trať , v lepším případě 3 až 4 měsíce. Při potížích s nájemníkama i někdy několik let. 6. Nehledě nato, že při exekuci může byt zabaven někdy i váš majetek, který máte v daném pronajímaném bytě. Kdybych v té době věděl co mě všechno čeká tak bych nájemníkům souhlas s trvalým pobytem určitě nedal.
Tak u mě to nakonec dopadlo v pohodě. Na úřad jsme po svatbě donesli nájemní smlouvu ( máme ji na dobu určitou) a nebyl problém.
My taky měli souhlas od majitele - ale jen jako informaci, že mu to nevadí, nikde ale jeho písemné prohlášení nefigurovalo a nikdo ho po nás na úřadě nechtěl.
Tak asi fakt záleží kdo zrovna u toho okýnka sedí
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.