Ahoj holky,
zajímala by mě jedna moc důležitá otázka. Brouzdala jsem i po stránkých, kde byl rozhovor s panem doktorem Špačkem, ale bohužel na tuto otázku tam zrovna nebyla odpověď. Když nevěsta nemá tatínka, ani dědečka (už sem jen já, mamka, teta a bratranec), kdo vede nevěstu k oltáři? Asi sem vážně hloupá, ale nevím to. Máte nějaké zkušenosti, rady, typy..
Předem díky moc..
Buď nějaký jiný blízský muž,(bratr, strejda...) nebo prostě sama, na takové svatbě jsem byla a vůbec to nevypadalo blbě, nerušilo..
Ještě jsem na netu hledala, nějakou svatební etiketu.. ale nic moc jsem nenašla.. Nemáte nějaký typ na webovky? Docela by mi to pomohlo.. )
mě vedl k oltáři strýc, ale může to být kdokoliv, kdo je tobě blízký, tedy i kamarád. Myslím, že to, kdo tě vede, není na svatbě to podstatné
Já bych se osobně na svý svatbě na etiketu vykašlala a klidně ať te odvede k oltáři mamka, pokud máte dobrý vztah, nebo kamarád....je to tvůj den!!! Tak hlavně at se to líbí tobě...
Ladynka
A kmotra nemáš? Jinak se zastav na matrice úřadu, kde chceš mít svatbu, a zeptej se matrikářky, ta to bude vědět, co je obvyklé, protože u svateb asistuje, tohle určitě není ojedinělá situace. Vlastně tam můžeš zajít, i kdybys chtěla svatbu v kostele, pravidla budou stejná.
já bych se taky na etiketu vyprdla, je to přece můj den . a kdo mě vede k oltáři je snad moje věc.
já osobně taťku taky nemám a až jednou půjdu k oltáři tak mě povede buď babička (od táty co nemám) nebo brácha.
jinak mě by spíš zajímalo jestli se normálně dělá to že před jídlem na svatební hostině se představují hosté?
Ladynka
takhle to měla naše známá a vedl jí můj přítel (jako její nejlepší kamarád) , prostě si můžeš vybrat
Ladynka
Já sama jsem byla v situaci, že jsem taťku už neměla, tak mě vedl bratr, podobně to vyřešila i moje nynější švagrová, šla taky s bratrem. Moje kolegyně si brala človíčka a byli oba sami, potkali se ve dveřích a šli už k oltáři spolu. I tak to jde.
Tak jsem napsala Špačkovi, jak mi tadyk někdo poradil. Táákže odpověď:,
Smyslem doprovodu nevěsty a ženicha je jakési jejich symbolické uvedení do stavu těch, kteří již vdaní či ženatí jsou. Proto je musí doprovázet osoba starší a vdaná. Guth-Jarkovský klade tuto podmínku nad požadavek, aby doprovod byl z rodiny, a připouští dokonce - není-li v příbuzenstvu starší či vdaná osoba - doprovod ženicha dámou z nevěstiny rodiny a naopak. Nemusí to být tedy nutně příbuzný, ale měla by to být osoba starší a vdaná, aby měla oprávnění uvádět ženicha či nevěstu do světa již sezdaných.
S pozdravem
Ladislav Špaček
Páni, to je pěkný, že ti takhle poradil
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.