Ahoj,
moc bych chtěla poprosit někoho, kdo studuje kombinovaně na MU o nějaké info, já se v jejich systému vůbec nemůžu vyznat. Například, jak to chodí, když studujete kombinovaně, jak často je třeba dojíždět a jak se volí předměty, popřípadě, jeslti oni Vám udělají ,,rozvrh,, sami? A cokoliv dalšího Vás napadne, jak to chodí atd.
Ráda bych se přihlásila, ale popravdě se mi nechce z Prahy dojíždět třeba každý týden. Ale na druhou stranu mě to velice láká. Taky by mě zajímalo, jak moc je to kombinovaně náročné, třeba přmo ta španělština. Neumím si to představit, jak to dálkově probíhá.
Tak piště cokoliv Vás napadne, děkuji moc!!!!
Myslím, že uživatelka Teresita španělštinu a literaturu na FF MU studuje/studovala kombinovaně.
Studovala jsem na FF MU, ale jiný obor. Přednášky jsme měli 3-4 za semestr. Rozvrh najdeš před začátkem semestru na stránkách příslušné katedry nebo v IS.
Reaguji na Mallory Knox:
Děkuji moc! Takže se nemusí každý týden? Já zatím jen zvažuji přihlášení, ale kdyby se dojíždělo každý týden, to bych asi nezvládala. Právě, že ještě nejsem přijatá, tak mě zajímalo od někoho, kdo si tím prošel, jak to probíhá. To studium. Takže rozvrh jsi dostala od nich?.
Reaguji na Ališe:
V prvním ročníku byla výuka častěji, tuším ob týden, a v posledním ročníku už jsme měli přednášky 2x za semestr, a pak až zkoušku. Ano, rozvrh dostaneš od nich, nedá se s ním manipulovat.. (maximálně snad po domluvě s výučujícím ve výjimečných případech)
Přesně o tento obor jsem se zajímala loni. Ptala jsem se na studijním a bylo mi řečeno, že výuka je, jak píše Mallory Knox, každé dva týdny, tuším v pátek. Já to vzdala, jsem z druhého konce republiky. Navíc jsem zde na fóru někde četla, že je to docela dost náročné a já španělštinu až tak skvělou nemám (ač jsem ji kdysi studovala v kombinaci s IJ na FF UPOL, ale nechala jsem, já blbec, toho)... Být tam ale kombinovaně italština, možná do toho jdu...
A taky mě docela mrzí, že na FF UK již filologie kombinovaně nelze... Takové dojíždění by bylo úplně o něčem jiném...
Cituji Baya: tuším v pátek
Ano, výuka probíhala v pátky, většinou tak od devíti až desíti přibližně do šesti. Samozřejmě s pauzou na oběd a kratšími přestávkami mezi jednotlivými předměty.
Reaguji na Baya:
Já studovala Španělský jazyk denně na JČU, ale taky jsem toho blbounek nechala. Po třičtvrtě roce. Byla jsem hrozně nově poprvé zamilovaná a pak měla zdravotní problémy a byla jsem nešťastná z toho dojíždění, jsem z Prahy. Chyběli mi moje zvířátka a tak. Teď studuju denně v Praze úplně jiný obor. Já právě španělštinu taky nijak vynikající nemám, tak se toho taky trochu bojim té úrovně, ale zase ty přijímačky jsou poměrně dost lehké. Ty oborové. Tak já nevím. Ty jo obtýden je pěkně náročné. Nechápu proč třeba Karlovka neotevře dálkové studium(.
Jsem zde ...
Ted nemam zrovna moc času, ale později pak napíšu, kdybych zapomněla, tak prosím o "nakopnutí"...
Cituji Ališe: jak často je třeba dojíždět a jak se volí předměty, popřípadě, jeslti oni Vám udělají ,,rozvrh,, sami?
Raději jdu odpovědět, než na to zapomenu - poznatky z jiných oborů jsou víceméně k ničmu, protože každý obor má výuku trošku jinak.
Výuku jsme měli jen v pátek - v prváku třeba i např. tři týdny za sebou, případně ob týden, ale určitě ne všechny pátky v semestru, ve třeťáku naopak snad jen třikrát.
Účast není povinná, ale samozřejmě je lepší tam být - i tak je té výuky strašně málo.
V některých nepovinných předmětech byla účast povinná, ale výuka opět jen v pátek.
Co se týká předmětů - existují povinné, tzv. A předměty a jak už název napovídá, ty musíš prostě splnit všechny, pak jsou předměty B - volitelné, tam už si vybíráš podle sebe, ale na kombinovaném spíš musíš brát, co je. Samozřejmě si můžeš vybírat z předmětů i od denáků nebo z jiných oborů, ale tam už je výuka kterejkoliv den, což asi když bys dojízděla, nehozí.
Předměty si tedy vybíráš sama z katalogu (existuje však doporučená šablona), ale rozvrh je pevný, vzhledem k malému počtu studentů ani nebývají seminární skupiny.
Cituji Ališe: aky by mě zajímalo, jak moc je to kombinovaně náročné, třeba přmo ta španělština.
Dost. Nebudu ti nic nalhávat, poměrně dobře jsem věděla, co mě čeká, ale ani tak jsem nečekala takovou (především časovou) náročnost. V podstatě jsem odkopla nebo hodně omezila veškeré koníčky.
Nejen zkouškové je záhul, během celého semestru píšeš, čteš, odevzdáváš, studuješ. A není toho málo a není to zrovna extra lehké.
Zkouškové je oproti prezenčnímu studiu horší v tom, že je málo konzultací a stihne se probrat uplné minimum, takže zbytek samostudium, což je u některých odborných věcí, které vidíš prvně v životě, docela zajímavé.
Celé studium (až na pár předmětů v prváku) probíhá ve španělštině, stejně jako zkoušky, takže je potřeba opravdu rozumět tak, abys byla schopná si psát poznámky, mluvit, číst odbornou literaturu.
Asi víš, o čem studium filologie je, ale přesto upozorním - není to jazkykovka "zadarmo", jazyk se nenaučíš, ani si ho výrazně nezlepšíš - kvanta gramatiky a lexika se probírají též, ale mluvím o takovém tom praktickém jazyce - je to zkrátka jazykověda + literatura, španělština je jen nástroj.
Diplomka se píše španělsky, takže pokud člověk ví, že nemá jazyk uplně zmáknutej, je třeba pro to něco dělat i mimo školu.
Často v tom nemají moc jasno ani ti, kteří to jsou studovat - za vše hovoří čísla - přijatých nás bylo cca 42, "odstátnicovalo" nás teď 5...
Asi jsem nenapsala jedinou pozitivní věc, ale rozhodně toho nelituju, je to "můj"[u][/u] obor a jsem ráda, že jsem ho vystudovala a hodlám i pokračovat. Ale člověka to musí bavit, zvlášť při práci to není obor, kde by si člověk tak nějak udělal "zadarmo" titul (o studiu jazyka často kolují různé domněnky a omyly).
Jo - pozitivní je, že jsou strašně lehký příjimačky . I když pár lidí na to taky doplatilo - přijímačky udělali v pohodě, ale pak to nezvladali kvůli jazyku.
Moji spolužáci taky byli z různých koutů republiky a zvládli to, já jsem přímo z Brna, takže jsem měla o starost míň - ale jde to i s dojížděním.
Pokud chceš ještě něco vědět, ptej se, napsat by se toho daly marky, jen nevím, co tě zajímá a popisovat příběh od prváku až do státnic nebudu , na konkrétní dotazy ale odpovím.
Tý jo, děkuju za vyčerpávající odpověď! Ono mě určitě ještě něco napadne časem. To jsi mě docela šokovala, že dokončilo jenom 5? To je šílený!
A trochu jsi mě vyděsila i s tou úrovní.
Ale přemýšlela jsem, že by se mi líbilo třeba učit na jazykovce a tam tohle vzdělání vyžadují, bud filologický a nebo pedagogický. I když ještě takovou úroveň nemám, abych mohla učit. Spíš střední pokročilost.
Když by mě něco napadlo, můžu se ještě ptát?
Musím si to všechno srovnat v hlavě.
Kdyby to bylo v Praze jdu do toho hned! Takhle je to o něco složitější.
Takže škola bývá jen jeden den a ta intenzita těch dnů bude různá, to byc se dozvěděla až před nástupem zřejmě? A ty zkoušky jsou hodně těžké? Myslím jako, že se třeba na jednu učíš dva týdny? Nebo ti stačí třeba 5 dnů? Chápu, že každý to má jinak, ale tak orientačně. A vše se vyučuje jen ve španělštině? Nenapsala by jsi mi nějaký předměty, který tě napadnou? Jen nějaký vzorek, určitě to bude morfologie, syntax a tak, to si ve španělštině neumim vůbec představit. Ale zase moje spolužačky z Budějovic na tom se španělštinou nebyly nijak extra lépe než já a erasmus zvládaly v pohodě, což jsem se já se trochu bojíms e svojí jazykovou vybaveností. Ale tam se taky vyučuje ve španělštině. Omlouvám se z ten román. A moc děkuju za pomoc!.
Kolik si jich zapíšeš, tolik jich máš. Minimum kreditů pro postup do dlašího semestru je 15 kr. (teď se to bude měnit na 20, jen nevím jistě, od kdy to platí) nebo 45 kr. v součtu za dva po sobě jdoucí semestry. V praxi však potřebuješ průměrně 30 kr. za semestr, abys stihla 180 kr. za ty tři roky. Kreditové hodnocení našich předmětů však není žádná sláva, 2 - 4 kredity za předmět. Byl semestr, kdy jsem měla 14 předmětů a kreditů za ně "pouhých" 40, ale to byl extrém - no ale když si to spočítáš, kolem těch deseti za semestr to vychází - naštěstí jsou tam aspon myslím dvě seminárky za 10 a za bakalářku je 15.
Některý zkoušky jsou vážne masakr, některý jsou těžký jen tak normálně.
S tou úrovní jazyka jsem nechtěla strašit, já rozhodně netvrdím, že jsem neudělala vůvec žádný posun, ale jazykovka to vážně není, ve Šp. jsem nikdy nežila, ale když jsem na školu šla, byla jsem schopná víceméně plynule mluvit a číst cokoliv v jazyce.
Ano, jak jsem psala, předměty se zkouší a vyučují španělsky až myslím na dějiny - dvousemestrální předmět, základy fonetiky a zákl, románské jazykovědy v prváku + plus možná ještě něco, to už si nepamatuju - pozor neřídit se názvem - názvy přemětů jsou často česky, ale přesto se vyučují španělsky.
Konkrétní předměty, co mě tak napadají:
Španělská literatura I - IV
Úvod do dějin hispanofonních zemí
Fonetika a fonologie
Normativní gramatika I - III (morfo + syntax)
Jazykový seminář I - VI - postrach a síto - zejména II je výživná - kvůli tomuto předmětu si hodně studentů prodlužuje studium o rok
Terie literatury - asi nejhorší zkouška - materiálů jak na 5 ruzných zkoušek - ale dá se to všechno i napoprvé (já jsem nikdy žádný předmět neopakovala).
Semantika a Lexikologie
To jsou povinne - ale všechno najdeš v katalogu na stránkách fakulty.
http://is.muni.cz/predmety/sablony_tisk.pl?fakulta =1421;obdobi=5025;rek=apuvodni_design=p;uzel=406969;
Najdeš tam dole i seznam nepovinných.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.