Ahoj holky, chtěla bych se zeptat na názory, postřehy, zkušenosti těch, které studují jazyky buď na pedagogické, nebo na filozofické fakultě a to především upol nebo osu. Ráda bych později učila na střední škole, po pedagogické se prý dá udělat roční nádstavba pro střední školy, takže tento aspekt nehraje roli, ale nevím, co bude za 5 let, takže se k jednomu povolání zatím neupínám. Zajímá má především záživnost (jestli to na fildě není zbytečně moc odborně teoretické), uplatnění, praxe (to především u pedagogické), skladba předmětů, přístup vyučujících (jestli k vám na pedagogické nepřistupují jako k těm, co se nedostali na "lepší" fildu, protože už jsem nejednou slyšela, že spousta lidí si právě vybírá pajdák, hlavně kvůli náročnosti) a celkově atmosféra obou škol, jak Palackého tak Ostravské. Mám zájem o češtinu a němčinu, ale uvítám příspěvky i o ostatních jazycích. Moc děkuju.
Ahoj, jak jako roční nástavba pro střední školy? Po peďáku snad už můžeš učit rovnou, ne?
K tomu, že je Pedf lehčí - nevěř tomu. Můžu mluvit za Karlovku, peďák je náročnější než filda. A co se týče lidí, co se posmívají Pedf, že je to lehká škola, tak ti se tam většinou nedostanou. Opravdu, spoustu lidí se to dává jako záchranu, ale ouha! Jsou u přímaček pod čarou. Co se týče uplatnění, tak lepší je Pedf.
Kamarádka teď studuje germanistiku (FF UK) a prý hrůza. epodařily se jí příjimačky, tak tam šla prostě jen na rok a jen samá nudná teorie, nezáživná, učí se tam nepodstatný věci atak..
Ono taky záleží, o které jazyky jde a jak si představuješ takové "studium jazyků". Na FF se obvykle jazyky studují jako filologie, např. anglická či ruská, tzn. že se neučíš ten jazyk, jako spíš O tom jazyce. Skladba předmětů se dá dohledat ve studijních plánech na internetu.
Co se týče porovnání PdF vs FF... těžko říct, to by musel někdo, kdo si vyzkoušel obojí. Studuji Anglickou filologii na FF UPOL a můžu ti říct, že u nás na PdF pohlížejí trochu s despektem i vyučující... ale já srovnávat nemůžu, nemám zkušenost.
EDIT: už koukám, že jsem slepá, promiň Němčina a čeština. S tím neporadím. Vím jen o té anglistice. A hlásila jsem se i na OSU. Tam mi přijímačky přišly mnohem lehčí, ale to nic nevypovídá o samotném studiu.
Reaguji na Enelya: Nevím, jak je to na UK, ale v Oloumouci i v Ostravě po vystudování pajdáku nemůžeš jít učit na střední. Je to obor pouze pro základní školy, učitelství pro střední školy je v Ostravě jako navazující magisterské na fildě, ne na pajdáku. Proto jsem mluvila o té nádstavbě.
Reaguji na Vokounka29: Vím, že na filozofických fakultách se učí o jazyku, ne jazyk samotný, třeba jako na střední, právě proto se ptám, jestli je to záživné. Němčina i čeština mě vážně baví, akorát mám obavu, že mi morfologie a fonologie studium trochu znechutí. Studuješ jednoobor, nebo dvou? Je studium náročné? Snad se angličtina od němčiny moc lišit v přístupu nebude a trochu mi tvoje odpovědi pomůžou.
Cituji de_la_magorissima: Je to obor pouze pro základní školy, učitelství pro střední školy
Aha, tak děkuju za informaci, to jsem nevěděla.. To mi ale osobně přijde trochu nepraktický..
Já studuji na fildě UPOLu filologii a spokojená jsem tak napůl. Je to rýpání se v maličkostech, které nebudeš potřebovat (pokud se nechceš vydat na akademickou dráhu). Pokud chceš učit na SŠ, vybrala bych si přímo na OSU učitelství pro střední školy a ne filologii.
Já bych být tebou zašla na den otevřených dveří. Byla jsem vloni na germanistice (sice v Praze,ale to je ve výsledku jedno) a okamžitě jsem poznala, že to pro mě nebude ono, právě kvůli tomu, že to je moc teoretické. Hodně štěstí při výběru
Ahoj já studuju filologii na FF sice teda na JČU, ale myslím si,že předměty jsou všude více méně stejné. Pokud chceš učit, tak se určitě vydej na pajdák. Co se týče těch předmětů, no, jde to dopodrobna a jak poznamenala Lalka01 v pedagogické činnosti je potřebovat nebudeš, pokud se nebudeš chtít vydat na akademickou dráhu.
Reaguji na Lalka01: Je to právě navazující magisterské, bakaláře musím mít normálně filologii.
Reaguji na sharkamellita: A co potom chceš dělat? Mě jazyky vážně baví, ale nějak mi z nich nevychází moc velké uplatnění, kromě učitelství a překladatelství.
Reaguji na de_la_magorissima:
Nevychází ti moc velké uplatnění? Naopak. Kromě zmíněného učitelství (pro které se víc hodí PedF) a překladatelství a tlumočnictví, můžeš najít široké uplatnění: v případě studia bohemistiky můžeš uplatnit vysokou znalost češtiny např. jako korektor, reportér, moderátor (prostě práce v mass médiích), v případě cizích jazyků - třeba ambasády anebo nějaké jiné zaměstnání, kde je požadována vysoká znalost psané i mluvené cizí řeči, kde budeš v každodením styku s cizím jazykem. Anebo si najít nějakou práci v zahraničí.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.