Zdravím,
letos končím jednu vysokou školu (humanitního zaměření) a rád bych dál studoval na jiné vysoké škole (technické zaměření). Přijímačky jsem už udělal, nebo mi byly prominuty. Kvůli náročnosti studia (elektrotechnika/informatika) a předešlým ne moc dobrým zkušenostem s prací při studiu jsem se začal zajímat i o možnost tzv. studentské půjčky.
V tuto chvíli jsou pro mě zajímavé jenom produkty klasických bank, jmenovitě Komerční banky a jejího úvěru pro studenty Gaudeamus a České spořitelny s Půjčkou pro studenty. Žádné internetové půjčky bez ručitele mě nezajímají. Moje představa po několika propočtech a zvážení možných scénářů je půjčit si kolem 200 000 Kč na osm až deset let.
Po ukončení studia mám myslím vysokou šanci sehnat dobře placenou práci, kde i s nástupním platem (při nějakém uskromnění se) jsem schopen splatit zbytek svých dluhů poměrně rychle a pak si už žít o poznání lépe.
Máte s tímto druhem půjčky/úvěru nějaké zkušenosti? Popřípadě víte o nějakém dalším způsobu, jak financovat studia?
Nehodlám se spoléhat při financování studia jenom na půjčku. Jako rozumnější varianta mi zkušenostech z jedné vysoké školy připadá naplno jenom studovat, zvládnout s co nejlepším výsledkem a co nejrychleji všechny zkoušky a pak pracovat (období kolem Vánoc, letní prázdniny - při dobrém splnění zkoušek tři měsíce a nějaký ten týden). Sice si tím nevydělám na celý rok, ale netrpí pak ani škola, ani práce, ani můj spánkový režim
Doposud jsem si musel na školu a svůj život vydělávat. Rodiče mi nepůjčí (nemají ani z čeho), ani nikdo další z rodiny. A natolik zazobané a dobré kamarády, aby mi půjčovali tolik peněz, opravdu nemám.
Díky za všechny konstruktivní názory.
PS: Na toto fórum (jako na spoustu jiných) píši proto, abych získal co nejvíce možných reakcí a rad. Žádné záludnosti v tom nejsou.
Já jsem prostě taková, že bych do půjčky nikdy nešla, nedůvěřuji tomu. Ale tak máš to vymyšlené, pokud pak skutečně najdeš práci, jak píšeš, tak bys nemusel mít se splácením problém... Avšak než dostuduješ, může se situace změnit - co když ta práce nakonec nebude? Změní se poměry? Co když školu nedoděláš?
Nevím, co poradit, risk je zisk anebo ztráta... Pokud chceš skutečně studovat a nemáš jiný zdroj příjmu, pak ti nic jiného asi nezbývá, hlavně, aby těch 200 000 stačilo, netuším, kolik celkově studium "vezme"...
Nedělej to. Budeš řešit bydlení po škole.
V republice není velký rozdíl mezi platy vysoškoláků a jiných, sociální nůžky, a zmíněný postup se neoplatí.
Já bych to rozhodně nedělala. A proč vlastně? Plánuješ studovat soukromou VŠ? Pokud vím, státní školy jsou zdarma, v dnešní virtuální době nemusíš kupovat skripta, všechno je dostupné v elektronické podobě. Já studovala dvě VŠ a moc peněz mě nestály, jedině kolejné a strava, co vůbec nebylo tak hrozné, abych si na to musela brát půjčku. Samozřejmě to závisí na konkrétní škole, nevím, jak to mají jinde. Taky v každém městě jsou jiné náklady na život.
Já bych spíš na každé léto na ty 3 měsíce vypadla do zahraničí pořádně si vydělat, z toho bys pak těch 10 měsíců myslím v klidě vyžil.
Reaguji na Amour:
Děkuji za reakci,
ano, je to určitě risk, ale není to žádná loterie. Osobně jsem si nikdy žádnou půjčku nebral a většinou ani nechápu, proč si je lidé berou. Výjimku bych dokázal udělat i hypotéky na dům, nebo u rozjezdu podnikání. Tam je myslím každému jasné, že většina lidí nemá prostředky na takové projekty. Navíc je podle mého například u hypotéky 15 až 20 let platit a dům pak vlastnit, než platit nájem 20 let a nevlastnit nic. A dokonce i kdyby člověk bydlící v nájmu šetřil na byt/dům, tak ho to bude stát nakonec ještě více, než ta hypotéka (nebo skoro stejně). Potom je třeba taky zdůraznit, že jde o trvalou hodnotu (dům/byt), která je výhodná i pro děti.
Příslušnou sumu jsem si dobře propočítal a není jen tak nějaké číslo vytažené z klobouku. Tolik peněz je na pět let studia při nějakém vlastním financování z brigád, provozovaných po zkouškách v zimě a v létě, opravdu potřeba.
Cituji Tanja77: V republice není velký rozdíl mezi platy vysoškoláků a jiných, sociální nůžky, a zmíněný postup se neoplatí.
Děkuji za reakci,
po jakémkoliv ukončeném vzdělání začne člověk řešit práci, bydlení apod. Ale takové problémy budu řešit nejenom po škole, ale celý život. Řekl bych, že jsem schopen po ukončení školy bydlet ještě pár let v nějakém sdíleném podnájmu, abych všechny své dluhy zaplatil a pak se mohl poohlédnout po něčem vlastním.
Zajímalo by mě, kde jste přišla na tvrzení, že platy vysokoškoláků se příliš neliší od platů lidí bez vysokoškolského vzdělání. Můj bývalý spolužák ze střední školy pět let dřel o chlebu a vodě na Fakultě strojního inženýrství v Brně (dvakrát to kvůli nedostatku peněz málem nedodělal) a nyní má po necelém roce a půl 35 000 Kč hrubého (čili něco kolem 26 000 Kč), počítáno bez benefitů a na začátku kariéry.
Cituji eM.X: Já bych to rozhodně nedělala. A proč vlastně? Plánuješ studovat soukromou VŠ? Pokud vím, státní školy jsou zdarma, v dnešní virtuální době nemusíš kupovat skripta, všechno je dostupné v elektronické podobě. Já studovala dvě VŠ a moc peněz mě nestály, jedině kolejné a strava, co vůbec nebylo tak hrozné, abych si na to musela brát půjčku. Samozřejmě to závisí na konkrétní škole, nevím, jak to mají jinde. Taky v každém městě jsou jiné náklady na život.
Já bych spíš na každé léto na ty 3 měsíce vypadla do zahraničí pořádně si vydělat, z toho bys pak těch 10 měsíců myslím v klidě vyžil.
Zdravím a děkuji za reakci,
pokusím se vysvětlit svoji důvody pro půjčku. Živím se sám (jídlo, bydlení, energie, zábava) a proto musím chodit do práce. Dělal jsem to tak posledních pár let a přitom studoval státní VŠ prezenčně. Není to žádný med a kvůli ne zrovna dvakrát dobré situaci jsem dokonce musel prodlužovat studium (za což jsem dostal sankční poplatky za delší studium - 20 000 Kč semestr). Do práce/na brigádu jsem mohl chodit jenom díky tomu, že jsem si to ve škole tak zařídil s rozvrhem, domluvil s vyučujícími a celkově moje studium nebylo až zase tak moc náročné, abych neměl aspoň nějaký volný čas (viz. pro srovnání studium medicíny - tam čas opravdu nemají na nic jiného, než na školu). Přesto jsem měl nejenom ve zkouškovém kolikrát nervy v háji, poněvadž jsem příliš nestíhal. Výsledkem bylo, že jsem si několikrát nebyl jistý, jestli chci na škole vůbec pokračovat. Nakonec jsem to vždycky nějak udělal, ale za cenu velkého stresu a vyčerpání.
Zjišťoval jsem podmínky a náročnost svého dalšího studia, které bych chtěl studovat (Informatika VUT Brno). Nejenom přes internet, ale i od lidí už na škole studujících. Z toho jsem se dozvěděl následující: náročné studium na pochopení a zapamatování si, téměř žádný volný čas, kromě přednášek a cvičení je třeba pracovat na projektech, které vezmou docela dost času. K tomu všemu je třeba ještě se učit na zkoušky. Tudíž nevím, jak moc bych studoval a pracoval zároveň, jak jsem to dělal doposud.
Úspory nemám skoro žádné a co vydělám přes léto mi na celý rok studia nikdy nestačilo. Do zahraničí jsem na brigádu chtěl, už jsem si i jednu konkrétní zařizoval, ale nakonec to nevyšlo. Naneštěstí pro mě jsem ještě neměl ani koupenou letenku, protože to budoucí zaměstnavatel odřekl dost brzo. Pak jsem musel narychlo hledat brigádu tady a naštěstí jsem ji našel, i když za méně peněz.
Nevím, kdy jste studovala a na jaké škole. Ani jestli jste si studium a živobytí hradila sama, nebo ne. Každopádně z mé zkušenosti vyplývá, že je lepší mít nějaký fond peněz, ze kterého můžu čerpat (200 000 Kč na pět let studia - vypočítáno podle reálných nákladů) a ten doplňovat přívýdělkem po zkouškách podle toho, jakou brigádu seženu a kolik času na práci budu mít (přibližně 40 000 Kč za rok vydělat na brigádách.
Reaguji na JamesXander:
Ahoj, na tvém místě bych řešila taky to, jestli mám někoho, kdo mi za ten úvěr může a chce ručit. Např. ČS vyžaduje u studentské půjčky "spoludlužníka". Je to podmínka založení toho úvěru. Jedině pokud má student vlastní příjmy v dostatečné výši, tak není spoludlužník vyžadován.
Odhaduji, že pokud bys měl jen nárazové brigády hlavně přes léto a neměl bys tedy pravidelný příjem každý měsíc v dostatečné výši, spoludlužník by byl asi nevyhnutelný. Každopádně nejlépe by to upřesnili přímo v bance. Vcelku chápu banku, že hledá záruku (i když ani tak nemají 100% jistotu), že částka plus úroky budou splaceny...
Cituji JamesXander: Popřípadě víte o nějakém dalším způsobu, jak financovat studia?
Jasně, stipendia. Nevím jak v Brně, ale u nás dávaly technické fakulty prospěchové stipko nějakých 20-70 tis. ročně. Někde se dokonce vyplácí už po 1. semestru. Pak jsou různé soutěže, konference, kterých studenti moc nevyužívají - není to pravidelný příjem, ale může z toho něco kápnout.
Práci taky nemusíš mít pravidelnou, můžeš chodit na brigády nárazově, nebo třeba dělat stránky,...
Myslím, že když se někdo potřebuje věnovat škole 7 dnů v týdnu po celý semestr (a není to ta medicína), tak si asi špatně vybral. Třeba se říká, že humanitní obory jsou jednodušší, ale já bych něco, kde je potřeba všechno šrotit nazpaměť asi nedávala. Pokud máš nějaké logické myšlení, tak třeba ta technická nebude vyžadovat zas o tolik víc úsilí...
Asi bych si půjčila jen na 1. rok a uvidíš, jak to budeš zvládat + jestli budeš mít nárok na stipko, než dávat bance ročně 20tis. nebo kolik na úrocích.
Cituji Audrey1: Ahoj, na tvém místě bych řešila taky to, jestli mám někoho, kdo mi za ten úvěr může a chce ručit. Např. ČS vyžaduje u studentské půjčky "spoludlužníka". Je to podmínka založení toho úvěru. Jedině pokud má student vlastní příjmy v dostatečné výši, tak není spoludlužník vyžadován.
Odhaduji, že pokud bys měl jen nárazové brigády hlavně přes léto a neměl bys tedy pravidelný příjem každý měsíc v dostatečné výši, spoludlužník by byl asi nevyhnutelný. Každopádně nejlépe by to upřesnili přímo v bance. Vcelku chápu banku, že hledá záruku (i když ani tak nemají 100% jistotu), že částka plus úroky budou splaceny...
Děkuji za příspěvek,
v bance jsem už byl se na všechny detaily a možnosti vyptat osobně. Je to rozhodně lepší, než taková témata řešit po telefonu, nebo přes internet.
Jako spoludlužník, nebo ručitel (podle výše úvěru) jsou na mém seznamu jako první rodiče. Pokud by nechtěli, a nebo nemohli, postoupím k dalším příbuzným, kamarádům atd.
Já také banku chápu a vůbec se jí nedivím. Jako nedostudovaný mladý člověk bez stálého příjmu, nějakého hodnotnějšího majetku a úspor toho moc nabídnout nemůžu, pokud by z nějakého důvodu nastal problém a já nemohl splácet.
Reaguji na Zuziik:
Velice děkuji za tento názor,
tahle možnost (půjčit si jenom na jeden rok) mě osobně nenapadla (asi proto, že jsem stále přemýšlel v horizontu celých let a studia jako celku).
Na možnosti, jak získat stipendium, jsem se už díval. Například VUT v Brně má poměrně vysoké stipendium pro ty nejlepší (výše se mění podle ročníku, ale v průměru kolem 20 000 Kč za semestr, jenomže každý rok přitvrzuje. ještě tak před třemi až čtyřmi lety se pohybovala hranice pro dosažení stipendia kolem průměru 1,27. Teď už se dostal na hranici 1,09. Tyto hodnoty průměru ale platí/platili jenom pro první ročník. V dalších ročnících studia jsou hranice pro dosažení vysokého stipendia už opět někde kolem 1,27. Ačkoliv každý rok jsou hranice pro jeho dosažení úplně jiné a nevím popravdě proč. Asi na to má VUT nějaký vlastní výpočet podle vlastních statistik. Pak mají ještě nižší úroveň stipendií a na ty už podle mého dosáhne větší počet studentů. Z toho důvodu se taky jejich výše pohybuje v průměru jenom kolem 7 000 Kč za semestr.
Ubytovací stipendium asi - skoro - určitě nezískám, poněvadž už to není moje první studium.
Obecně je stipendium hrozně fajn věc, ale spoléhat se na něj v zásadě nemůžu. Něco se mi náhodou nepovede a co pak, když jsem na ty peníze už čekal ??
Konference, soutěže a případně pomocná vědecká síla jsou určitě dobré nápady. Jeden bývalý spolubydlící takhle dle svých slov "jenom umýval v laborce panu docentovi sklo a občas s ním něco prohodil" a pár tisíc se mu na účtu taky objevilio
Promyslím ještě nějaké další varianty, ale půjčit si budu muset asi tak či tak.
Reaguji na JamesXander:
Takže pokud by někoho zajímal výsledek mého rozhodování. Studentský úvěr jsem si nakonec nevzal a to z několika důvodů.
1. Mám poměrně dost dluhů a pohledávek jinde (škola, kamarádi, rodina, účet) a třebaže by mi finanční injekce kolem 200 000 Kč dost pomohla, její splácení (a ve výsledku přeplácení na úrocích) by mi život spíše zkomplikovalo, než zjednodušilo.
2. Musím ještě dokončit studia na jedné škole (u státnic se moc nezadařilo) a poněvadž zápisy do prvních ročníků probíhají koncem června a já mám opravné termíny zkoušek na škole až na přelomu srpna/září, nejsem zrovna v ideální situaci pro další studia.
3. Spočítal jsem si, že pokud budu jeden rok doma s maximální úsporou ostatních nákladů a přitom chodit do práce, tak do dalších přijímaček budu mít našetřeno relativně dost peněz na další studia. V té době už taky budu mít za sebou určitě první školu a před nástupem do té druhé se už budu moct připravovat na jiný studijní obor.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.