Jinak co se týče statusu studenta, o ten přicházíš s poslední zkouškou (státnicemi) nebo v okamžiku vyhození/ukončení studia. Do tří dnů bys pak měla navrátit škole ISICa a škola tě vymaže ze záznamů jako svého studenta. Zároveň - jelikož nejsi nadále student - nejsi ani státní pojištěnec, proto se musíš nejpozději do měsíce nahlásit na pojišťovnu. Úřád práce není v tomto případě povinný a nemá s tímto nic společného. (Stejný postup je i když ukončuješ studium sama - opět o status studenta přicházíš ihned, pak vyřizuješ pojištění, pak zbytek)
U nás na VŠ, těm kteří nechodili na zkoušky v letním semestru, tak je vyhodili k 31.7.
Cituji PetullkaXD: No já jsem právě slyšela, že kolem dubna kontrolují kdo chodí a kdo ne a vyhazují už v dubnu.
Aha, no u nás na škole v prváku kontrolují v lednu, pak už ne, v druháku až v červnu. Tak si zjisti jak to u vás chodí
Cituji farahh: a proč myslíš, že by ses nemohla přihlásit na pracák
Myslela jsem, že to jde jen po řádném ukončení semestru, nebo po ukončení studia na konci roku, ale ne v průběhu semestru.
Cituji annette: Jinak co se týče statusu studenta, o ten přicházíš s poslední zkouškou (státnicemi) nebo v okamžiku vyhození/ukončení studia.
Takže hned po tom co mě vyhodí nebo ukončím studium, tak musím dát vědět pojišťovně, že už nejsem studentem a přihlásit se k placení pojistného? A pak se můžu přihlásit na úřad práce? A dejme tomu, že by mě vyřadili až k tomu 31. 7. nebo 8. - musím změnu nahlásit pojišťovně a až v září nastoupím do jiné školy, nahlásit změnu znova (že jsem opět student) nebo nehlásím nic a zůstanu studentem, protože už budu přijata a zapsáná na jiné VŠ? (Omouvám se za hloupé otázky, ale mám v tom vážně zmatek.)
Nejdřív asi na pracák, tam ti dají potvrzení pro pojišťovnu a rovnou tě na to upozorní, že tam s tím musíš do 8 dní
Na pracák jít nemusíš, ÚP není nijak zákonem povinný, jen ti to ulehčí např. při vyplacení dávek. Úřád práce je od toho, aby ti pomohl najít zaměstnání (nahlášení se tam má být výhodou pro tebe), pokud zaměstnání nehledáš, hlásit se na ÚP nemusíš (viz tento článek).
S pojištovnou je to jinak, tam se musíš nahlasít jakmile přijdeš o status student. Pokud ti teda nevadí, že v případě, že budeš prodlužovat na druhé škole, budeš platit poplatky, nechala bych se z ní tedy vyhodit co nejpozěji. Doporučuji se na pojištovně zeptat jak je to s přestupem/změně VŠ. Normálně bych řekla, že tu první ukončuješ v červenci a druhou začínáš v září, je možné, že se na to vztahuje nějaká výjimka a status studenta ti bude ponechán po celou dobu.
Ahoj, tak řeším odchod z vysoké, vím že jsou nějaké dny a roky 4+1 Když bych se tedy rozhodla ukončit studium k 30.3 tak ty další 2 měsíce bych si v případe opakovaní nějakého ročníku na další vysoké škole platit nemusela ?
Reaguji na Sofia92:
Takhle to nefunguje.
V Bc. bys měla mít nárok na dobu bezplatného studia 3+1 rok (resp. 4*365), přičemž do této se promítnou všechny neúspěšně odstudovaná studia (počítaná na kalendářní dny).
No ja pokud chci status studenta i na prazdiny tak musím chodit do kvetna do školy. Tak sem si prave řikala že bych tam nechodila, ale když je to takhle tak praci stejne neseženu a na pracak nechci
Reaguji na Sofia92:
Jestliže chceš "status studenta" přes letní prázdniny, tak nebude stačit chodit do školy pouze do května, ne?
Ono záleží, kdy tvoje fakulta kontroluje podmínky, a kdy vyhazuje neúspěšné studenty. Některé to dělají už v červnu/červenci. Některé až v září.
A proč bys praáci nesehnala? Jestliže se hlásíš na jinou VŠ, tak zase, zápisy jsou od června do září - záleží na škole a fakultě. Mi neříkej, že si na půl roku neseženš práci.
Na pracák nemusíš. Nikde není povinnost jít se hlásit na pracák (ale když tam jsi, tak za tebe platí povinné odvody, takže nevidím důvod, proč je takový problém se tam jít zaregsitrovat).
Cituji lulamae: Na pracák nemusíš. Nikde není povinnost jít se hlásit na pracák (ale když tam jsi, tak za tebe platí povinné odvody, takže nevidím důvod, proč je takový problém se tam jít zaregsitrovat).
Přesně tak. Mám pocit, že mezi lidmi dochází k velkému nedorozumění, že pracák je povinný. Není. Pracák je jen podpůrný a dobrovolný systém, který ti má usnadnit najít si práci.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.