Pema002
Hoď
Jen plácáš, solidarita tam je. To, co se nelíbí tobě, je neproporcionalita či disbalance.
Pema002
Solidarita ale přece není aritmetická rovnost, že všichni budou dávat stejně, je to sociálně filosofický pojem pro vyjádření zkušenosti lidské vzájemnosti. Je to základ uvažování, že druzí lidé pravděpodobně prožívají podobné radosti a strasti jako my, a že je tedy třeba přiznat jim totéž, co člověk požaduje pro sebe. Ten systém se myšlenkou solidarity řídí v tom smyslu, že všichni mají v principu nárok na tutéž péči (v principu, konkrétní praxe může kulhat, samozřejmě). Až se řekne, že ten, co platí méně, dostane horší péči, pak to bude konec myšlenky solidarity. Doufám, že to nenastane.
Cituji Pema002: jsou lidé, kteří tento systém zneužívají a díky tomu se nedostává třeba potřebné péče lidem, kteří jsou opravdu nemocní
Pokud o takovém případu víš, není nic jednoduššího než upozornit příslušnou zdravotní pojišťovnu. V opačném případě je to mlácení prázdné slámy.
Jinak než na principu solidarity to nejde.
A k tomu, jak tady někdo v diskuzi psal, že "platí za zdravotní péči" - není to pravda, je potřeba si uvědomit, že si platí "zdravotní pojištění", které se chová jako pojistka. Nejde tedy o platbu za péči, ale o úhradu pojistného!
Cituji Pema002: ano vím o takovém případu z mého blízkého okolí
A co jsi s tím konkrétně udělala? Víš nadávat umí každý, ale usilovat v reálu o změnu málokdo...
Cituji Pema002: každá druhá matka ti řekne, že raděj porodí další dítě, protože na mateřské má vyšší příjem než v zaměstnání) a akorát brát od státu, tak je to opravdu špatně
1) mícháš nezaměstnané a matky/otce na mateřské a rodičovské dovolené. To jsou úplně odlišné kategorie.
2) na pracáku jsou, v regionu odkud pocházím já, většinou lidé nad 50 let, kteří už práci moc šanci sehnat nemají - takže jsou na podpoře i dlouhé měsíce a nejsou to nemakačenkové. Rozumím ti správně, že ty bys těmto lidem neposkytla zdravotní péči? Nebo jaké by bylo kritérium? Doba na pracáku? Podotýkám, že je to navíc v rozporu s ústavou, ale takovýma drobnostma se asi nezabýváš.
3) když je ti solidarita proti srsti - jak bys to udělala ty?
Cituji Pema002: ano vím o takovém případu z mého blízkého okolí - jinak bych to sem asi nepsala. A vím, že se to děje běžně. Hmm, a co udělá pojišťovna, přijde na kontrolu, zjistí, že je vše v pořádku a je to smeteno ze stolu.
jataky
Jinak než na principu solidarity to nejde
jo jenže i solidarita jako taková by se měla zvážit. Ono hodně všeho obecně škodí. A pokud si někdo zvykne nemakat a flákat se na podpoře (občas není divu - každá druhá matka ti řekne, že raděj porodí další dítě, protože na mateřské má vyšší příjem než v zaměstnání) a akorát brát od státu, tak je to opravdu špatně.
musím naprosto souhlasit, těm lidem to prokázat nelze a nebo spíše o to ani úřady nemají zájem. Dokonce některé případy matek docházejí až tak daleko, že má dvě děti, má chlapa ale do rodného listu uvede - otec neznámý aby jim stát přispíval i na alimentech a ten její chodí za to hrát automaty a ona jako "chudák samoživitelka" bere měsíčně pěkný peníz a vše za ní platí stát, posléze bude brát sociální podpory na vybavení do školy atd. atd. a nemusí se nikam honit, může sledovat denně telenovely a popíjet vínko se sousedkami, aniž by se nějak věnovala dětem, někam je vzala - na to nemá přece peníze. Stát nenutí lidi aby nesli za svůj a život svých dětí jakoukoliv odpovědnost, proto ji stačí jen natahovat ruce a rodit další děti.
O tom, že ostatní, kteří většinu svého života pracují jim toto vlastně platí státu zřejmě vůbec nevadí, naopak ti jsou trestání neustálým zvyšováním plateb, pravidelnými kontrolami, jestli náhodou něco neopoměli zaplatit a v případě slušných výdělků odebráním dětských přídavků a jiných výhod, které musejí pobírat chudáci, kteří přece nepůjdou někde makat za pár korun.
Sára2
Otázka zní, zda je toto důvod těm lidem neposkytnout zdravotní péči?? (S vědomím toho, že se nám pak budou asi více šířit nemoce...)
Druhou otázkou je, jak odlišit ty, co pracovat nechtějí od těch, co prostě práci neseženou.. (a i takoví jsou a jsou z toho dost nešťastní). Nebo plošně všem, co nepracují vzít právo na zdravotní péči?? (Můj názor zní: NE.)
Cituji jataky: Otázka zní, zda je toto důvod těm lidem neposkytnout zdravotní péči? (S vědomím toho, že se nám pak budou asi více šířit nemoce...)
Druhou otázkou je, jak odlišit ty, co pracovat nechtějí od těch, co prostě práci neseženou.. (a i takoví jsou a jsou z toho dost nešťastní). Nebo plošně všem, co nepracují vzít právo na zdravotní péči? (Můj názor zní: NE.)
já nemluvím o tom, že se jim má vzít zdravotní péče ale chce to jiný systém, vždyť oni vůbec nemají motivaci jít pracovat, když je stát tak štědrý. Kdo chce práci, tak najde - ale když jim oznámíš, že tam nebo tam přijímají lidi tak mají tisíce výmluv - za ty peníze raději budu doma, to bych musela jezdit autobusem každý den do práce, to by mě nebavilo tam stát celý den, když to člověk spočítá kolik vlastně měsíčně berou socku a další, tak proč by se tí dotyční namáhali?
Další kapitola jsou lidé se zdravotními problémy, kteří delší dobu žijí v zahraničí, většinou v USA, takové znám dva případy, další zase 14 let Austrálie, tito lidé zde přijedou, doplatí většinou dlužné zdravotní pojištění, které po celou dobu neplatili - penále je jim povětšinou odpuštěno a nechají se zde operovat, jelikož v zemi, kde si léta vydělávají by to nezaplatili.
Myslím, že i mezi známámi osobnostmi by se někdo našel viďte?
Cituji jataky: A k tomu, jak tady někdo v diskuzi psal, že "platí za zdravotní péči" - není to pravda, je potřeba si uvědomit, že si platí "zdravotní pojištění", které se chová jako pojistka. Nejde tedy o platbu za péči, ale o úhradu pojistného!
No a tady jsme vlastně u toho, ti lidé žijíci v zahraničí a využivající akorád pro ně "levné, české zdravotnictví", tu pojistku tady zpětně uhradí až vědí, že ji budou bohatě vyčerpávat - nákladnou operací, drahou léčbou.. a že v cizině by jim to neprošlo, že by si pojištění doplatil - až pak.
Cituji Pema002: přesně. Otec neznámý... státe postarej se a nic po mě nechtěj. Vrchol všeho pak je, když pak takováhle panička prohlásí, že jsou na ni sociální pracovnice nepříjemný a že to si nemůžou dovolit, protože ona je platí ze svých daní a toto jsem slyšela na vlastní uši
taková jedna s otcem neznámým bydlela u nás v domě, pan otec neznámý ležel půl dne na gauči dokud mu nedošla vypůjčená dvd pro které mu dotyčná běhala do dvd půjčovny a večery a noci trávili sporu v herně u automatů a tak jak píšeš, ještě byla dotčená, že na sociálce si na ní někdo dovolil být nepříjemný, že nechce do rodného listu uvést otce a že jsou povinni ji platit a že tam příště půjde se svoji mamkou a ta jim dá (ta by měla spíše nafackovat jí)
Kdysi někdo v nějaké debatě, byl to tuším politik z ODS navrhoval - zrušit veškeré dávky i důchody a - každému celý život vyplácet 4tis. Kč - od narození až do smrti, tím pádem zrušení spousty admin. budov a úředníků a velká úspora na penězích. Na každém by záleželo jak si našetří na období kdy je bude potřebovat. Pro mne a moji rodinu by to byla výhra v loterii, protože tím, že pracujeme bychom si tyto peníze mohli šetřit do důchodu a v době mateřských bych dostávala aspoň něco a ne před pár lety jako podnikatelka, která vydělávala nad 3500,. Kč jsem za odměnu nedostala ani u jednoho z dětí mateřskou žádnou.
Ti co by nepracovali a tím pádem nic neušetřili by holt museli s těmi 4tis. Kč měsíčně vyjít, stát by jim nedal na víc ani korunu. To je systém, který by se určitě líbil všem lidem, kteří mají zájem pracovat.
Loni jsem byla v Káhiře a průvodkyně povídala o tom, jak vlastně v Egyptě žádný sociální systém neexistuje (žádné důchody, žádná nemocenská, nejsou aní dětské domovy ani domovy důchodců) a vše funguje - rodiče se musí postarat o děti a děti se pak musí postarat o staré rodiče, pokud člověk nemá přímé příbuzné pomahají mu sestřenice, bratranci, prostě rodina musí držet při sobě, řekla bych, že je to v lecčems velmi inspirativní.
Takže vidíme, že i bez sociálního systému to může fungovat a zřejmě v ledamčes lépe,
Cituji Sára2: Loni jsem byla v Káhiře a průvodkyně povídala o tom, jak vlastně v Egyptě žádný sociální systém neexistuje (žádné důchody, žádná nemocenská, nejsou aní dětské domovy ani domovy důchodců) a vše funguje - rodiče se musí postarat o děti a děti se pak musí postarat o staré rodiče, pokud člověk nemá přímé příbuzné pomahají mu sestřenice, bratranci, prostě rodina musí držet při sobě, řekla bych, že je to v lecčems velmi inspirativní.
Takže vidíme, že i bez sociálního systému to může fungovat a zřejmě v ledamčes lépe,
Ještě malá poznámka - v Egyptě se umírá na banality, které v ČR přežiješ, smrt z hladu zde není nic výjimečného, řada lidí je bez domova. Děkuji pěkně Egyptský systém tu nechci.
Pema002
Sára2
Pletete otázky sociálních dávek a zdravotního pojištění.. nicméně jedna věc je u obou společná, a sice to, že současné nastavení umožňuje sociální smír. Podstatně drsnější nastavení by znamenalo (zjednodušeně řečeno), že se vám třeba mnohem častěji přihodí, že vás někdo přepadne, aby vás okradl a že se budete bát vylézt na ulici.
Jinak ten nápad á la dáme všem 4000,- je nesmysl. Naprostá většina lidí nemá tu sebekontrolu, aby z toho šetřila - stačí se podívat na to, kolik lidí má (nesmyslné) spotřebitelské úvěry - na zájezd, na sedačku, na televizi, na nic.. Nevím, zda to bylo myšleno i tak, že by si člověk z těch 4000 měl naspořit i na zdravotní péči - pak říkám narovinu - je to nesmysl - i pro to, že je to málo.
Cituji Sára2: Loni jsem byla v Káhiře a průvodkyně povídala o tom, jak vlastně v Egyptě žádný sociální systém neexistuje a vše funguje
Velký omyl:
1) děti se do 2 let nezapisují do matrik narození kvůli vysoké úmrtnosti (až ty co přežijou 2 roky, zapíší)
2) pro rodinu je katastrofa nenarodí-li se synové - péči o rodiče totiž nesou jen oni, dcery se provdají do cizích rodin - takže když máš jen holky, na stáří chcípáš hlady..
3) tys neviděla na ulicích v Egyptě to obroské množství podvyživených lidí? Nebo si takových detailů na dovolené nevšímáš?? A co jejich hliněné domy - ty se ti taky líbí? A co prakticky neproniknutelné sociální vrstvy? Bohatá a chudá oddělené od sebe tak napevno, že se můžeš upracovat a nepomůže ti to...
No jestli je pro tebe egyptský systém inspirací, potěš pánbu Možná se tam odstěhuj a nám nech tu zatracovanou solidaritu - mně je s ní tady faajn.
Cituji Sára2: zrušit veškeré dávky i důchody a - každému celý život vyplácet 4tis. Kč - od narození až do smrti, tím pádem zrušení spousty admin. budov a úředníků a velká úspora na penězích. Na každém by záleželo jak si našetří na období kdy je bude potřebovat.
Tak to nás pámbu ochraňuj... Co by se dělo, až by děcko, co nemá našetřeno, potřebovalo třeba nákladnou operaci nebo celoživotní drahou léčbu? A opravdu, ne každý by si to uspořil, tak potom ty nezodpovědné fakt necháme umřít? To by si nevzal na triko nikdo, ono to přece jenom není jen tak, realizovat některé věci do důsledků, zvlášť když jde o život. Zrušení úřadů? Byrokracie v moderním státě je nesmrtelná, každé opatření na její snížení vede k jejímu zvýšení, to už je takový zákon moderních společností, sociologové to zkoumají už od dob Maxe Webera.
Egypt tu nechci.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.