Elina
ahoj chtela jsem se zeptat kdyz stlumis ty oblicejove zarivky nebo uplne vypnes opalite to aspon trochu.Ja jsi opaluju i oblicej, ale asi bych s tim melauz prestat, ale mam strach ze pak budu mit bilej i krk
claudia
Opálíš se odraženými paprsky.
Vypnutím čelní výbojky se dají trochu eliminovat pihy, protože nejvíc naskakují samozřejmě na čele a na nose.
Ale abych tady nedělala propagátorku bílých ksichtíků - někomu opálený obličej velice sluší a když dodržuje veškeré kosmetické náležitosti, nemá se čeho bát.
Dobrý den Elino,
chtěla jsem se zeptat, jestli je dobré jíst betakaroten do solária. A může se zároveň chodit do solária?
Tak by mě zajímalo, jestli je pravda, že se pár hodin po návštěve solária nemá sprchovat?? To opálení přeci nemužu smýt nebo ano?
mishka999
Danda 28 Ti už pěkně odpověděla, já to jen trochu rozvedu.
Že pěkná kůže je záležitostí hlavně dobré hydratace, to určitě víš.
Na správnou hydrataci kožního povrchu má velký vliv povrchový ochranný film, který má tendenci se trvale obnovovat. Je to třísložková emulze lipidů, složená hlavně z mazu, potu a olupujících se buněk.
První ránu tomuto ochrannému filmu zasadíš tím, že ho vystavíš UV paprskům. Chemicky se začne transformovat kyselina urokánová, která způsobí, že obnova tohoto filmu se trochu zpomalí a také nastanou změny v propustnosti v epidermis, což ještě urychlí odpařování zbylé vody. Větší propustnost pokožky také láká různé alergeny, aby se podívaly dovnitř a zasely tam semínka nějaké vyrážky nebo plísňového onemocnění tím, že naruší membránu buněk.
Další pořádnou dardu kůži zasadíš tím, že nepočkáš, až se ochranný film obnoví, ale hned ji osprchuješ. Vyplavíš tím látky, které vodu v pokožce zuby nehty brání, takže ji odvodníš zcela totálně. Důsledkem je pak přesušená, loupající se a svědivá kůže.
No a aby bylo dílo zkázy zcela dokonáno, nedej Bože, abys ještě při tom mytí použila mýdlo. To by došlo k alkalizaci kožního povrchu a mohly by nastat mikrobiální nebo kvasinkové komplikace.
Proto radím všem, co chodí pravidelně do solária, pečlivě vybírat kvalitu mýdla. Měly by obsahovat tzv. přetučňující přísady v podobě mastných kyselin a nějaké ty vodu vázající látky, jako je např. kolagen, sója nebo mandle.
Pokud vás to zajímá chemicky, měl by mycí prostředek obsahovat karboxymetylcelulózu, což snižuje odmašťovací účinek na kůži.
Fibicek
Dej mi nějaké podklady o sobě, podle kterých bych se mohla orientovat a zjisti si, jakou firmu solární kosmetiky u vás prodávají.
Univerzální, zcela nejlepší krémík, který by vyhovoval úplně všem, NEEXISTUJE!
Jojina
Jíst betakaroten při slunění je dobrý tah v každém případě.
Druhé otázce moc nerozumím. Jestli se může při užívání betakarotenu do solária? Ano!
Nebo jestli se může současně s přírodním slunkem do solária?
V jeden a ten samý den ne, střídavé kombinování ano.
Fibicek
Hm, tak tohle je trochu ořech!
Věděl bys na jaké bázi je založen ten ekzém? To je atopický, od narození? Nebo lupénka? Je to suchý ekzém nebo mokvající ložiska?
Jsou nějaké faktory, které ho zhoršují ( tropické ovoce, chemikálie, psychický stres ) ?
Taky ještě potřebuji vědět, jak jsi starý, jaký máš přibližně fototyp ( nebo alespoň opravdovou barvu vlasů ) , jak snášíš opalování na sluníčku a jestli užíváš nějaké léky.
Fibicek
Už nepíšeš a já potřebuji odejít od PC, takže Ti v rychlosti ještě dám několik rad v obecné rovině.
Slyšel jsi od kožního lékaře někdy pojem Koebnerův fenomén?
Problém je totiž v tom, že pokud se na výsevu Tvého ekzému podílí zakončení senzorických nervů v kůži, potom jakékoliv podráždění jakýmkoliv krémem, gelem nebo olejem povede akorát ke zhoršení problému. Takže Tobě individuálně bych doporučovala použití solária na 4 minuty bez jakéhokoliv přípravku. A pokud se zrovna nacházíš v akutní výsevové fázi, zbytečně ekzém neprovokuj, neopaluj se vůbec a počkej si na fázi klidovou.
Fibicek
Úplně nejlepším řešením by bylo navštívit kožního lékaře a řídit se jeho radami, ale to asi ode mne slyšet nechceš.
Takže já osobně bych u Tebe doporučovala tento laický postup :
Začít na 4 minutách nejprve bez opalovacího přípravku nejlépe ve vertikálním soláriu, aby se omezil jakýkoliv kontakt pokožky a desky solária. Po opalování se namaž vazelínkou, když Ti dělá dobře.
Pokud bude vše v pořádku, zopakuj pro jistotu ještě jednou 4 minuty a pak pomaličku přidávej po minutce. Pokud bude pořád vše OK, můžeš zkusit se opatrně začít mazat opalovacím přípravkem. Neobjednávej si nic v e-shopech, ale požádej obsluhu, ať Ti doporučí něco na citlivou pokožku. Každá firma má ve svých řadách takovou kosmetiku. Nekupuj si celé velké balení, ale jednorázový sáček na vyzkoušení. Začni nejprve mazat okolo krajů ekzému ( ne přes něj ) a zkoušej, co to s Tebou udělá. Postupně si pak můžeš troufnout mazat víc a víc. Pokud to nebude dělat dobrotu , přípravek zahoď a už se k tomu samému nevracej.
Bohužel, opalovací přípravky se nedělají ve formě tekutých pudrů, takhle konzistence by Ti asi vyhovovala nejlépe, ale hlavně se dívej, aby tam nebyly přidány substance z tropického ovoce, to je většinou těžký alergen, a dále parfemované složky, ty také mohou dráždit.
Pro Tebe by byla nejvhodnější kosmetika označená "senzitive" a nebo "level 1".
Dívala jsem se na ten přípravek, cos mi poslal do schránky, ale výrobce se tam o složení vůbec nezmiňuje, takže nevím. Obsah konopí chválím, ale u Tebe může způsobit ještě větší paseku, když ho nemáš vyzkoušený. Už jsem viděla alergii na konopné látky a nebylo to nic pěkného.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.