Ahoj, jsem studentem dvou VŠ, ale zjistila jsem, že už to dál finančně nezvládám. Přerušila jsem tedy jednu školu, ale problém se nevyřešil. Pobírám přídavky (700kč) a sociální stipendium, které je ale jen 1620kč za semestr a k tomu alimenty (1000kč). Bydlím sice u matky, ale musím přispívat na nájem (1000kč/měs). 700kč utratím za jídlo v prvním týdnu měsíce a nezbyde mi na telefon, tramvajenku a už vůbec ne na věci do školy. O nějaké zábavě ani nemluvím. Mám s tím dost velké problémy. Bohužel mám dost náročnou školu, do které musím docházet každý den a dost se připravovat, takže zatím nemám kdy pracovat. Dřív jsem chodila v noci do baru, ale to se dost podepsalo na studijních výsledcích a ze školy mě málem vyhodili. Nechci školu skončit a doufám, že příští rozvrh mi dovolí alespoň trochu pracovat, ale zajímalo mě, jestli jsou ještě další příspěvky pro studenty kromě stipendia a přídavků.
Díky za rady
ještě je ubytovací stipendium, ale jen pro ty, co bydlí určitý počet km od školy, za rok je to skoro deset tisíc, takže celkem příjemná částka..ale jestli bydlíš v místě školy, tak zkus o tom si dát bydliště třeba k babičce nebo k někomu z příbuzenstva kdo bydlí dál
Cituji bentley11: ubytovací stipendium, ale jen pro ty, co bydlí určitý počet km od školy
Třeba na MU je to tak, že ubytovací stipendium dostává každý, kdo nemá bydliště v okrese Brno-střed - takže i ten, který bydlí v okrese Brno-venkov.. A ubytovací stipednium je pod 7tis. za rok.. Možná by stálo za to, aby miriami alespoň přibížila univerzitu a kde bydlí, protože každá to má jinak.. A na úřadech už ses poptat byla jaké jsou v tém případě možnosti?
Nebo ještě mě napadá, nemáte nějaké stipendijní programy pro studenty s dobrými výsledky? Zase, každá fakulta každé uni to má nějak, to je jasné, ale vím, že jsou i takové, které nadávají nějaké penízky jen za průměr 1,00, ale třeba i za 1,5 a i výš.. I když to nejsou nějak závratné částky, taky asi nejsou ve tvé situaci zanedbatelné..
je to FF UK, takže Nám Jana Palacha a bydlím na Lužinách, takže na ubytovací to asi neuhraju prospěchové stipendium mohu dostat až za rok (zpětně). Na úřadě jsem chytla moc "příjemnou" pani, která mi řekla, že už snad dostávám přídavky..ale někde jsem právě slyšela, že nějaké existují, když se o studenta nestarají rodiče, ale možná je to nějaká blbost..
No zkusim ten úřad ještě jindy, spíš bych potřebovala vědět, o co vlastně žádám
A nikoho mimo Prahu, u koho bys mohla eventuálně mít trvalé bydliště, abys měla ubytovací stipendium, nemáš? Jak psala bentley11, tohle je mezi studenty celkem běžná praxe..
Kamarádce mamka napsala jakési vyjádření, že už ji nevyživuje a ona teď dostává ze sociálky peníze k vyrovnání životního minima. Ale ačkoliv u rodičů stále žije, trvalé bydliště má jinde, takže pokud bydlíš s mamkou, asi to nepůjde. Já se na to byla taky ptát už před lety, ale to mi řekli, že bych se s rodiči musela soudit a pokud by odmítli platit, dostanu to od státu. Snad Ti ještě někdo poradí, na úřadě určo moc vstřícní nebudou
Vyživovací povinnost mají rodiče k dítěti a stejně tak děti k rodičům.
Pak nemá být stát zadlužený (nic ve zlém), když se sociálních dávek zneužívá.
Bydlíš s mamkou, otec Ti platí alimetny, přídavky dostávaš, sociální stipendium také....Říkám si, co ještě chceš?
Oba Tví rodiče mají k tobě vyživovací povinnost.
Až ukončíš školu a nebudeš mít práci (může se stát), tak nebudeš mít přídavky ani sociální stipendium, vyživovací povinnost bude na tvých rodičích.
Životní minimum pro 2 osoby je cca 5400kč.
Na sociálku si můžeš jít žádat jen v případě, že jsi vedena v evidenci úřadu práce. Nyní i tihle lidé pracují v rámci veřejně prospěšných pracíc a musí být vedeni na úřadu práce. A sociálka u nich doma, v místě trvalého bydliště provádí šetření, zda tam opravdu bydlí, kolik lidí, co vlastní a nevlastní (televizi apod.)
Na MU je stipendijní fond, kam můžeš dát jakoukoliv žádost - musíš dobře vysvětlit proč a na co peníze chceš. Napsat podrobně, co si za peníce chceš koupit - například ty učebnice (kolik stojí, proč si je nemůžeš půjčit v knihovně, a proč na ně nemáš) . Něco podobného určitě funguje i na UK. Projit může všelicos, stačí dobře augumentovat. Slyšela jsem o studentovi zahraniční univerzity, kterému škola přispala na motorku - měl dobré argumenty související se studiem, navíc byl výborný student a sportovec.
Reaguji na Diplomka:
Podle toho, co miriami píše, tak kromě alimentů u ní vyživovací povinnost nějak neplatí. Ba naopak přispívá na byt a platí si jídlo.
Reaguji na miriami:
Výše sociálního stipendia je určo měsíční, ne za semestr, ale dostaneš to vyplaceno čtvrtletně, takže až v prosinci. Možná by sis mohla zažádat o individuální studijní plán, přeorganizovat si rozvrh, a mít čas na práci.
Cituji markets: Podle toho, co miriami píše, tak kromě alimentů u ní vyživovací povinnost nějak neplatí. Ba naopak přispívá na byt a platí si jídlo.
Vyživovací povinnost u dětí a rodičů je daná zákonem.
Nebo myslíš, že by ji to měli platit daňoví poplatníci? Už tak je ČR dost v mínusu.
To by mohl říci každý, že ho rodiče neživí při studiu.
Ať se s rodiči třeba soudí, ale lidé, co odvádí daně by ji živit neměli.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.