Tady se štítná žláza řeší dost, ale buď tu tohle téma není a nebo jsem hodně slepá, každopádně mě zajímá, jestli tato nemoc je nějakým způsobem vrozená a nedá se to ovlivnit nebo jestli jsem se přičinila sama k tomu, aby přestala pracovat jak má.
když zagooglíš tak najdeš.
Jaké jsou příčiny onemocnění ?
* Autoimunitní. To je stav, při kterém imunitní systém organismu napadá buňky vlastního organismu, v tomto případě štítné žlázy. Je to nejčastější forma onemocnění.
* Genetické faktory. Dědičná dispozice v onemocnění štítné žlázy sehrává svou určitou roli, proto lidé s touto anamnézou v rodině by měli věnovat zvýšenou péči svému zdraví a čas od času si nechat prověřit, zda je jejich štítná žláza v pořádku.
* Hormonální poruchy. Činnost žláz s vnitřní sekrecí se navzájem prolíná a ovlivňuje, jistý dopad na onemocnění štítné žlázy mohou mít i hormonální poruchy jinde v organismu.
* Chirurgické zákroky, ozařování nebo některé léky. Každý zásah do organismu se může projevit na onemocnění štítné žlázy.
* Nedostatek jódu. Ten je většinou příčinou hypotyreózy (snížené funkce) štítné žlázy. Může se vyskytnout u lidí, kteří tělu nedodávají dostatek jódu přirozenou cestou v potravě a ani ho nekompenzují doplňky stravy. U nás se s tímto jevem lze prakticky setkat jen zřídka.
Ano, může být genetická, tedy i vrozená. Já sníženou funkci mám po babičce.
Já to mám genetické. Někdo může mít sníženou funkci a nikdy se to nezjistí, protože to je jen o stupínek, já jsem měla hodně, tak se to zjistilo. Hned jak jí zjistili u mě, tak vyšetřovali i mamku a u ní zjistili taky sníženou funkci - ikdyž jí nic nebylo (v tomhle směru).
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.