Ahoj,
měla bych na Vás dotaz. Mám kamaráda, který vedl dosud účetnictví - výdaje paušálně, od nynější roku se rozhodl, že bude vést skutečné výdaje. Problém je v tom, že podniká ve dvou různých oblastech. U jednoho podnikání uplatňoval dosud 60% a u druhého 80%. Ještě se nerozhodl, jestli podnikání, u kterého má paušálně 80%, uskutečňovat skutečné výdaje.
Pokud by vedl u podnikání X skutečné výdaje a u podnikání Y paušálně, musí mít 2 různé bankovní účty nebo to může dát do jednoho účtu? Jestliže by to uplatňoval takto, musí platit sociální a zdravotní pojištění u jednoho i u druhé podnikání nebo se to dá sečíst a platit pouze jedenkrát?
A pokud by se rozhodl, že bude uplatňovat u obou podnikání skutečné výdaje, stačí k tomu pouze jeden bankovní účet, že?
Mockrát děkuju za odpovědi a rady.
Já ti teda nechci kecat, ale jsem přesvědčená, že lze uplatňuje skutečné výdaje/výdaje paušálem u všech příjmů z podnikání, prostě nelze si vybrat, u čeho uplatňuje skutečné výdaje a u čeho paušální.
Viz zde:
Nemůžeme kombinovat a uplatnit pro jeden druh příjmů paušál a pro druhý druh příjmů výdaje podle skutečnosti. Paušál buď na všechno, nebo na nic.
Cituji Tweetka: bankovní účet,
S účtem ( a počtem účtů) tyhle věci vůbec nesouvisí.
Cituji Tweetka: Jestliže by to uplatňoval takto, musí platit sociální a zdravotní pojištění u jednoho i u druhé podnikání nebo se to dá sečíst a platit pouze jedenkrát?
Cooo? To se platí komplet za celkové příjmy.
Já mám pocit, že vůbec nevíš, o čem mluvíš. Mrkni na jakpodnikat.cz, výborná stránka, kde najdeš všechno, když pohledáš.
Kombinovat to jde, ale pouze výjimečně. Nejlíp ale bude, když si o tom přečtete přímo v zákoně, kde ty výjimky jsou vypsané. Pokud ale píšeš, že používá 60 a 80% pušální výdaje, tak to vypadá na povolání, kde to kombinovat nejde. A jak už bylo řečeno, s účtem to nemá nic společného - stačí bohatě jeden.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.