Cituji Michaela.96: když jsem se ne snažila zkontaktovat, tak bud neodepsali (mail,SMS) nebo nezvedli telefon. V lepším případě se ozvali, ze nemají cas, ze prý jindy..
To je škoda, když už člověk svoje příbuzné najde a takhle to dopadne...
Já mám někde po Německu rozptýlenou spoustu příbuzných (další praděda byl etnický Němec a celé jeho příbuzenstvo bylo po válce odsunuto) a díky hodně netradičnímu příjmení se mi podařilo najít nějaké indicie i jenom na netu dle jména, takže taky už dlouho přemýšlím, že zkusím kontaktovat s tím, jestli někdo z těch vytypovaných lidí nemá předky, co se vrátili po válce z Čech... Jenže právě mám taky obavu, jestli by vůbec odpověděli, příp. měli zájem o nějakou další spolupráci.
Hele, ale rozhodně to zkoušej dál a nenech se odradit.
A jak říkám, často úplně stačí googlit dle příjmení, a pokud máš aspoň rámcové povědomí o tom, odkud tvoji předci pocházejí a kdy se tak mohli narodit, tak i takto leccos zjistíš. Je to vlastně strašně dobrodružná až detektivní práce... (Já jsem např. spoustu info o zmíněné části rodiny našla díky tomu, že jeden kluk z té zmizelé německé vesnice si vedl válečný deník, který je zavěšený na německých webovkách, co vedou potomci lidí odtamtud, a moje předky v něm jmenovitě zmiňoval - dokonce všechny čtyři spřízněné rodiny... Do té doby jsem ani nevěděla, že byli odsunutí...)
I když zase chápu, že pokud jde o školní zadání, tak jsi časově omezená
Ahoj, pokud hledáte rodinu, a myslíte to vážně, a nechcete jít jen do pradědečku a prababiček, ale dál (bohužel dál než do 15.století se asi nedostanete, pokud nejste šlechtického původu, který se táhnul až od té doby), tak je dobré si přečíst alespoň základy geneaologie. Nejlepší varianta, je vše si psát ručne, vypracovat si systematické tabulky a kartotéky, a správně číslovat předky i rodinné větve. Toto je základ. Pro pátrání v matrikách - malá rada, pokud má matrika registr, je dobré začít v něm, a pak se jen přesunout na stránku kde je téma které hledáte (řazeno většinou dle příjmení). REgistry mají jak knihy narození, oddací, tak úmrtní. také je třeba umět přeluštit tehdejší jazyk a písmo (každá doba měla své). Bohužel, ne všechny matriky jsou digitalizovány. Actapublica pro jihomoravský kraj je (měla by být) celá, ale taky sem tam spousty věcí nenašla. VAdemecum (moravskoslezský kraj) též není digitalizovaný....a hodně blbě se v něm vyhledává....mají naskenováno jen 5 stránek snad...nebo možná neumím hledat. budu ráda, kdo máte zkušenosti s vyhledáváním na Vademecu, prosím poraďte mi, díky.
Soucítím s tebou. Většinu rodiny jsem nikdy neviděla. Ale netuším, jak se tohle hledá. Upřímně řečeno, svůj rodokmen ani vidět nechci... raději. A zní to jako by šlo o papírové psy...
Nakonec jsem se dostala až do 14. století při hledání. Ale dalo to zabrat, jsem ráda, že to mám už za sebou..
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.