Ahoj holky, poslední dobou mě trochu bolí při dýchání na plicích. Nejsem hypochondr, ale ani ignorant a tak se chci zeptat, jaká je pravděpodobnost vzniku rakoviny plic (babička ji teď měla, nekouří, děda umřel na rakovinu prostaty) při kouření cca 5 cigaret denně. někdy nekouřím třeba měsíc, jindy si dám večer u vína pár navíc.
K doktorovi jsem objednaná příští týden.
No to ti tady asi nikdo moc neporadí...Jsou lidi, kteří kouří dvě krabičky denně 40 let a maj plíce jak miminko a jsou lidi, kteří kouří rok a nebo nekouří vůbec a rakovinu dostanou...Podle mě to hodně ovlivňuje celkový životní styl člověka, jestli je často vystaven stresu, imunita a samozřejmě genetická dispozice...Lékař ti řekne více.
Cituji princezna.consuela: No to ti tady asi nikdo moc neporadí
To si myslím i já. Například můj strýc kouřil a kouří víc jak krabičku denně a má plíce jako nekuřák, stravuje se nezdravě, má plno stresu a stejně má plíce jako někdo, kdo žije zdravým životním stylem a na cigaretu ani nešáhl. Za to ostatní lidé dostanou rakovinu, aniž by si jednou v životě zapálili. Navíc tento typ rakoviny není dědičný, naproti třeba rakovina prsu, která se může v rodině vyskytovat a geneticky přenášet. Takže opravdu těžko říct. Pochybuju, že ti tu někdo poradí nebo dá jasnou odpověď... možné je všechno.
Když jsem zjistila, že se mi čím dál hůře dýchá, přestala jsem kouřit. Na třetí pokus se to povedlo! Dýchá se mi mnohem, mnohem lépe. A vůbec mi cigarety nechybí.
Ztížené dýchání je signál, že něco není v úplně pořádku, tak je skvělé, že jdeš k doktorovi. Nějakou genetickou zátěž máš, tak je třeba tomu věnovat pozornost.
A za mně bych Ti radila seknout s kouřením... Držím palce!
Cituji Sizie: Když jsem zjistila, že se mi čím dál hůře dýchá, přestala jsem kouřit. Na třetí pokus se to povedlo! Dýchá se mi mnohem, mnohem lépe. A vůbec mi cigarety nechybí.
Gratuluju. Já kouřím denně tak 5, nějaký den vůbec, někdy to při akcích "doženu". Zatím jsem si říkala, že nemám "důvod" přestat, ale už na sobě taky při plavání nebo ve fitku občas cítím, že se mi hůř dýchá jak se Ti podařilo přestat?
k zakladatelce - co se týče rakoviny, to je určitě hodně individuální :/ při intenzitě kouření, co uvádíš, bych se toho asi přímo nebála. Ale toho doktora asi fakt lepší nepodceňovat. Dej pak vědět, co Ti řekl a držím palec
těžko říct, moje teta a strejda byli silní kuřáci a dožili se oba 80 let, jiní se mohou dožít jen 50, někdo kdo kouří nemusí mít rakovinu vůbec a někdo kdo zase nekouří, ji může dostat, je to hodně individuální
Reaguji na annickaaa:
ahoj, děkuju. Není to lehké, alespoň pro mně to nebylo, ale někdo zase říká, že to šlo snadno.
Hodně záleží na motivaci, životní situaci a podpoře okolí. Musíš především sama strašně moc chtít přestat kouřit. Já moc chtěla a následovala jsem v tom partnera, který přestal dříve a podporoval mě.
Od mojí doktorky jsem dostala dokonce nějaké léky, na sklidnění první 2 týdny, byla jsem nervní, tak to pomohlo. Pak už jsem bojovala sama se sebou a s abstinenčními příznaky. Vnitřní třas a strašná chuť na cigaretu, ale rychle to ustupuje, jen je třeba vytrvat.
Úplně nejvíc mi pomohly domácí práce! Po příchodu domů z práce jsem začala uklízet, vařit, žehlit, uklízet ve skříních, třídit, každý den až do padnutí, opravdu...
Nechodila jsem nikam, kde se kouří, kávu jsem si dala po měsíci vestoje, alkoholu jsem se taky vyhýbala. Po dvou měsících jsem měla vyhráno. A perfektně uklizeno!
Cituji skarma007: těžko říct, moje teta a strejda byli silní kuřáci a dožili se oba 80 let, jiní se mohou dožít jen 50, někdo kdo kouří nemusí mít rakovinu vůbec a někdo kdo zase nekouří, ji může dostat, je to hodně individuální
Přesně tak, i já mám v okolí takové "rozporuplné" případy.
Cituji Sizie: Úplně nejvíc mi pomohly domácí práce!
Nejlepší je, když má člověk tolik aktivit, že vlastně nemá čas a nemá čas ani na kouření myslet. Jako s utrácením - když má člověk plno aktivit, nechodí tolik koukat pro krámcích a tedy neutrácí.
Cituji Blaque Diamond: Nejlepší je, když má člověk tolik aktivit, že vlastně nemá čas a nemá čas ani na kouření myslet. Jako s utrácením - když má člověk plno aktivit, nechodí tolik koukat pro krámcích a tedy neutrácí.
Pokud se nejedná o tzv. psychologické kouření. Kdy si člověk dává cigaretu za odměnu, třeba večer po všech celodenních lítačkách. To je snad ještě horší přestat.
Cituji princezna.consuela: Jsou lidi, kteří kouří dvě krabičky denně 40 let a maj plíce jak miminko
Cituji Nora4: Například můj strýc kouřil a kouří víc jak krabičku denně a má plíce jako nekuřák
vaše výroky aspirují na "největší blud na internetu" .
K zakladatelce: pokud Tě zajímá rakovina plic koukni se na nějaké stránky podporované odborníky z řad lékařů, např. www.kurakovaplice.cz .
Samozřejmě kouření má vliv nejen na plíce, ale i cévy ...
Reaguji na Sizie:
no tak super
a můžu se zeptat, kolik a jak dlouho jsi předtím kouřila? Já jsem si spíš vypěstovala tu "psychickou" závislost, tzn. cigárko ke kafi, za vlahých letních večerů na balkóně, ke skleničce v baru... snažím se nekouřit "z nudy" na zastávce při čekání na bus nebo když jdu s košem atd. Když se kousnu, tak se mi daří to kouření výrazně omezit, ale obávám se, že úplně přestat nezvládnu, protože už mám spoustu situací s tou cigaretou úplně spojených.
a jak dlouho asi trvalo, než Tě ta chuť prostě přešla?
omlouvám se za spam, ale určitě to pomůže nejenom mě. Bohužel ve svém okolí neznám nikoho, kdo by úspěšně přestal kouřit, tak musím hledat "příklady" jinde.
Je jasné, že výjimky byly, jsou a budou. Ale je větší měřítko těch, kde špatné stravování, kouření a hlavně stres bylo příčinou zákeřné nemoci či úmrtí než u těch, kde ten životní styl v normě dodržovali. Nehledě i ta cena cigaret, když vím, že výrobní cena je haléřová, je pro alespoň mě, zcela nesmysná.
méně než
10 příspěvků
Cituji roza: vaše výroky aspirují na "největší blud na internetu" .
Proč jako?
Moje babička v životě nekouřila a ani nenavštěvovala podniky, kde se kouří a plíce má špatné, taktéž srdce, křečové žíly, krevní tlak atd... Moje teta taktéž
Moje matka kouří celý život cca půl krabičky, nebo krabičku denně a je naprosto zdravá
méně než
10 příspěvků
Cituji Moňas: Moje matka kouří celý život cca půl krabičky, nebo krabičku denně a je naprosto zdravá
Drtivá většina umírajících na rakovinu plic jsou kuřáci. Kouření je spojováno s rakovinou jícnu, hrtanu, ledvin, slinivky, kardio onemocnění, řídnutí kostí...
Ano, jistě že může onemocnět i nekuřák, ale kuřák má mnohem větší riziko.
Bohužel nevěřím, že kouření krabičky denně se jednou neprojeví.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.