Ahojte,
potřebovala bych radu. Předělávám svůj pokoj a vždy jsem si přála bílý nábytek. Bohužel nejsou finance na to, aby se koupil nový a tak bych si jej ráda upravila. Je asi 33 roků starý tmavě hnědý (trochu do červena), dřevěný. Je lepší si jej otapetovat nebo nabarvit? Třeba balakrylem? Budu ráda za jakékoliv vaše zkušenosti a rady, ale také za nápady.
Ahoj, nemám s tím zkušenosti, ale asi bych starou barvu obrousila a natřela třeba na bílo nějakou barvou na dřevo. Možná kdyby jsi přidala fotku nábytku, lépe by se radilo.
Pokud ten nábytek není lakovaný, tak balakryl je dobrá volba. Nejlépe válečkem, ale musíš počítat s tím, že bude potřeba více vrstev.
Já bych šla klidně do barvy Máme takhle doma několik věcí přetřených z tmavého dřeva na bílo
Cituji Lissie: Je lepší si jej otapetovat nebo nabarvit? Třeba balakrylem?
Určitě nabarvit. Za sebe rozhodně Balakryl nedoporučuju. Pokud chceš vodou ředitelnou, tak Eternal, pokud syntetickou, tak email - vytvoří krásný lesk. Vždy nezapomeň an základovou barvu, takže za mě:
Obrousit, očistit, základovka (váleček), email.
Cituji saprenza: základovka (váleček)
Jednou jsem lakovala dveře válečkem a není to hladké jestli by to slečně nevadilo.
Cituji Tiakia: Jednou jsem lakovala dveře válečkem a není to hladké
Tak záleží na tom, jaký váleček a jakou barvu jsi měla. Obecně bych řekla, že nátěr válečkem je mírně ťupkovatý, ale barva se po chvilce jakoby rozlije a nátěr je kompaktní. Používám měkký pěnový váleček na laky a nemám problém. Víc mě točí, když vidím ty proužky, co zůstanou po štětci. Nadto, když se použije jako vrchní vrstva email, je celkem fuk, jestli se nanese štětcem nebo válečkem, protože se tak dokonale rozlije, že vůbec žádné stopy po nanášení nejsou vidět. Horší je to u těch vodou ředitelných barev, tam jsou stopy po nanášení vidět víc, a mně osobně vyhovují víc ťupky po válečku, než pruhy po štětci.
Cituji saprenza: Obecně bych řekla, že nátěr válečkem je mírně ťupkovatý, ale barva se po chvilce jakoby rozlije a nátěr je kompaktní.
Nátěr je kompaktní,ale ty póry po pěnovém válečku jsou vidět.Prostě to neudělá hladkou plochu.
Cituji saprenza: mně osobně vyhovují víc ťupky po válečku, než pruhy po štětci.
Proto jsou odborníci lakýrníci ti umí se štětcem pracovat.
V dnešní době,kdy nábytek stojí pár korun / takový ten běžný - sestav si doma sám / se snad už ani nic natírat nevyplatí.Stejně to není ono.
Cituji Tiakia: Nátěr je kompaktní,ale ty póry po pěnovém válečku jsou vidět
Záleží na barvě a na válečku, já s tím problémy nemám, po dvou nátěrech základovkou a dvou svrchním lakem žádné ťupky vidět nejsou. Třeba ti to halt nejde, nebo nepoužíváš tu správnou kombinaci materiálu a válečku.
Cituji Tiakia: V dnešní době,kdy nábytek stojí pár korun / takový ten běžný - sestav si doma sám / se snad už ani nic natírat nevyplatí.Stejně to není ono.
On je sakra rozdíl mezi dnešním papírovým nábytkem a třeba kvalitním starším kusem, který můžeš novým nátěrem úplně proměnit. Jasně, ne každému se to líbí, ne každý to umí/chce se s tím patlat atd., ale ten dnešní nábytek - myslím ten laciný typu Ikea (a to ji miluju), sconto a spol stojí za starou Blažkovou. Halt za kvaliltu se platí.
Děkuji vám. Nečekala jsem, že toho tady bude tolik, ale tím lépe.
Reaguji na mimi55: Nevím jaký je v tom rozdíl, ale náš nábytek je mořený.
Reaguji na saprenza: Právě naopak bych uvítala matnost. Nějaké doporučení na základovou barvu? Popřípadě cena?
Nejsou to žádné staré kusy např. po babičce, ale takové ty rozvrzané komunistické skříně.
Pokud bych zvolila tapetu, polepila bych jen dvířka, vnitřní část a přední hrany poliček. Věřím, že je to pracné, ale asi to bude nejlepší volba. Ty skříně jsou čtyři a skládají se z několika částí. Všechno to obrousit a několikrát natřít by byla hrozná "patlačka". (I když bych jí ráda podstoupila. Kdo by nechtěl mít pěkný nábytek? Ale vysvětlete to rodičům a hlavně času...)
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.