Máte někdo zkušenosti? Jsem objednaná na "sezení" a jsem moc zvědavá.Kamarádka tvrdí, že regresní terapie dokáže člověka zbavit dlouhodobých psychických i fyzických problémů. Katy

holky a k čemu je to dobré?

Amal 2211

Hlavně nečekej nějaké čarování, nebo zázraky. Je to rozhovor s podvědomím, a vlastně se nemusí ani napoprvé podařit.
Doufám, že jsi zvolila kvalitního terapeuta, a dáš sem potom zprávu, jak to dopadlo.

Regresní terapie vychází z víry na karmu, reinkarnaci, na minulé životy a působení tzv. přivtělených duší.
Vychází z tzv. dianetiky, jakési koncepce duševního zdraví, jejímž autorem je R. Hubbard, zakladatel scientologie (i u nás známé jako scientologická církev, některými odborníky, např. Vojtíšek, považovaná za sektu).
Hubbard vydal v roce 1950 knihu Dianetika - Moderní věda o duševním zdraví. Vychází z toho, že v našem nevědomí (překlad říká "bezvědomí") se hromadí všechny negativní zážitky z minulých životů. Ty potom odle Hubbarda působí na vznik symptomu (příznaku) nemoci v přítomnosti. Jeden příklad za všechny - cituji Hubbarda: "Artritida kolene je například nashromážděním veškerých zranění kolene z minulosti. ... když jsou zranění kolene z minulosti lokalizována a vyprázdněna, artritida se zastaví, žádné jiné zranění se neobjeví a člověk skončil s artritidou kolene."
Aby negativní zkušenosti z minulosti byly "vyprázděněny" se užívá metoda tzv. auditingu. Je založena na tom, že opakovaným prožíváním negativní události působící z minulosti dochází k tzv. "odauditování" - vyprázdění - negativního prožitku (abreakce, proto také abreaktivní terapie), který pak přestává v těle působit, symptom nemoci mizí. Při auditingu je klient v mírně změněném stavu vědomí, vybavuje si pod vedením terapeuta stále vzdálenější a vzdálenější prožitky (včetně těch z minulých životů), je pobízen, aby o nich hovořil. Kritici této techniky uvádějí, že tento stav se může blížit až stavu hypnotickému, přestože to regresní terapeuté popírají. Také není jasné, zda popis prožitků nesouvísí např. s uvolněním fantazie klienta, nikoli s "návštěvou" minulého života. Častou výtkou je, že auditing může vyvolávat závislost klienta na auditorovi. Nezanedbatelná je finanční náročnost.

U nás se regresní terapií zabývají jednak scientologové v dianetických centrech (a zde je odbornou veřejností chápána jako poměrně problematická), a pak zejména ti terapeuti, kteří většinou prošli školením u Ing. A. Dragomireckého (zajímavé je, že nevystudoval psychologii). Jeho názor například na příčinu transvestitismu posuďte sami: "Příkladem může být transvestista, který se doma s oblibou převlékal do manželčina prádla a chodil pak i na veřejnosti přestrojený za ženu. U něho se přišlo na to, že u něj byla přivtělená jeho matka (nikoliv ze současného, ale předchozího života a záliba nošení toho či onoho dámského prádla byla její zálibou). Po jejím odchodu sexuální deviace zmizela."

Regresní terapie má zastánce i odpůrce, je často chápána jako alternativní způsob práce k psychoterapeutickým proudům a směrům již etablovaným a výzkumně ověřeným. Odborná veřejnost se k ní staví poměrně kriticky.

Hašlerko,
musím Ti oponovat, regresní terapie nevychází z žádné Dianetiky. Jestli si ji přisvojili, to je jiná věc. Regrasí se zabývají i normální psychologové, léčitelé, terapeuti na to vyškolení.
A vůbec regrese nemusí být návrat do minulých životů.
Obvykle se příčina problému najde v tomto životě, nebo v prenatálu, a dál do minulosti se vůbec jít nemusí.
Regrese=návrat do minulosti,
progrese=pohled na budoucnost.

Nemůže to dělat kdekdo a s vírou to nemá nic společného.
Regresní terapie je založena na asociativním vybavování příčin potíží. Jsou jí schopni i lidé co v nic nevěří.

Jeden z nejlepších terapeutů, který to u nás dělá (byla jsem u jeho žáka na RT):

http://www.regresnaterapia.sk/

arrow
profile_image
roza
od 24. 4. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

já bych se bála, abych neskončila v rukou nějakého šarlatána. Myslím, že by člověk mohl skončit na psychiatrii z neodborného vedení. Kdysi jsem byla na semináři s dr. Foučkovou a mám i její knížky. Jsou velice zajímavé.

Rozo,
Tvé obavy jsou bohužel oprávněné. Není to sranda, zahrávat si s lidskou psychikou, a měli by to dělat vyškolení odborníci.
A nemusejí mít zrovna VŠ ani psychologické vzdělání. Hlavně by měli ovládat tu metodu.
A nepustit klienta domů, dokud mu podvědomí zase zpátky neuzavře. Mohl by ho hodně poškodit. Proto je tak důležité, aby byl terapeut dobře zvolen.

Foučkové knížky mám taky ráda, Foučkovou samotnou už méně. Byla jsem na jedné její přednášce, odešla jsem o přestávce.
Neskousla jsem tu její fanatickou formu a výhrůžky. To fakt nemusím.
Knížky má výborné, zajímavě napsané.

Regresní terapie vychází z Hubbarda, jak sám ostatně zmiňuje i Balint:
http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cisloclanku=2006 072701
Také další terapeuti (zajímavé, často mají titul Ing.) se hlásí k Hubbardovi a k Dragomerickému (když ponechám stranou návaznost na Grofa a jeho holotropní dýchání, které někdo přijímá, jiný odmítá):
http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cisloclanku=2006 072701
http://www.regrese.cz/regresni-terapie.html
http://regresniterapie.wz.cz/cotoje.html
Jinak pojmy auditing a engram jsou zcela typické pro původní dianetický koncept.
Astrologové a numerologové se pak hlásí již spíše k pozdějším verzím, například:
http://moderniastrologie.cz/regrese.php
Nejposledněji vidím využití regresní terapie u tzv. terapie pomocí andělů.

Já to nechci a priori kritizovat, dávám to sem z důvodů informačních.

arrow
profile_image
Rubik
od 10. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Hašlerka

Souhlasím s Venuší - v jejích posledních 2 příspěvcích.
Regresní terapií se zabývá řada renomoaných psychologů, v Praze samozřejmě také.

Pokud je člověk nasměrován "vírá má mne uzdraví" - může mu to pomoci. Stejně jako hypnóza. zde ale záleží, nakolik je člověk hypnabilním typem. Myslím, že jeden z nejlepších současných hypnotizérů a psychologů - vystudovaných je Dr. Jirka Zíka.

Každý si musí najít pomoc, která mu "sedne". Takže myslím, že je na úvážení každého. Samozřejmě - pokud má člověk problémy - má se svěřit lékaři. Ne léčiteli, co slibuje zázraky. I když - možná se taky dějou a my o nich ani nevíme.

A může třba i slovem pomoci léčitel - u méně závažných problémů samozřejmě - než chladný odborník. který má potřebu se dostat "nad poblém", čímž si léčí na pacientovi své mindráky. Setkal se snad každý s tím, že jsou terapeuti a lékaři, kteří jsou tzv. lidští a pak ti druzí, kam je hrůza zjít. Takže k nějakým "lednicím" - byť by odborníkům - bch nikdy nešla, protože takovým na lidech nezáleží.

arrow
profile_image
Rubik
od 10. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Ještě dodatek:Je s podivem, že lidem "chtějí pomáha" občas lékaři, co jsou naprosto neschopni vcítění se a berou pacienty jako na běžícím páse. Proto třeba i chápu, že někdo má potřebu hlavně informovat, ale ne pomáhat. A to je pak v ordinaci k ničemu....

Rubik
Možná by tedy bylo vhodné uvést konkrétně, kdo z renomovaných psychologů se jí zabývá, a zda jsou členy psychoterapeutické společnosti. Prosím, abychom z toho vynechali kineziologii.

arrow
Neprodává v Bazaru

Hašlerka

Také se přidávám, bylo by to možné takový seznam uvést? Děkuji.

Regresní psychoterapie není oficiálně uznávaná psychologická metoda. Takže když to psycholog dělá, není to "na pojišťovnu". Oficiálně to nejde vykázat, dělají to na vlastní pěst.
Žádný z nich to oficiálně za léčebnou terapii nemůže vydávat, protože není uznána psych. společností.

Psychologické vzdělání není zárukou kvalitní pomoci (ikdyž by být mělo).
Moji kamarádku zrovna nedávno jedna psycholožka naprosto rozložila, zdeptala, ponížila. Je v ještě větší pr.deli, než byla.

Je třeba také rozlišovat mezi hypnózou, případně hypnotickou regresí, a hlubinnou regresní terapií.

Já mám zkušenost s regresní terapií u léčitele. Jako terapeut mi (nejen regresí) pomohl ze všech nejvíce. Není to o vzdělání.

arrow
profile_image
tavimi
od 19. 5. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Rubik
Myslím, že jeden z nejlepších současných hypnotizérů a psychologů - vystudovaných je Dr. Jirka Zíka.
Tohle si myslim taky. Nicmeně mam pocit, že regresni hypnozu on nepraktikuje.

hašlerka
Regresní terapie vychází z víry na karmu, reinkarnaci, na minulé životy a působení tzv. přivtělených duší.
Vychází z tzv. dianetiky, jakési koncepce duševního zdraví, jejímž autorem je R. Hubbard, zakladatel scientologie
Venuše
musím Ti oponovat, regresní terapie nevychází z žádné Dianetiky.
Ja myslim že mate pravdu obě. Určitě existuje vědecka větev ktera se regresi zabyva. A ta ma zakladatele, průkopniky, někoho kdo ji praktikuje....
A pak jsou lidi, co ji provozuji proto, že je jim to dano "z hora". A těm je cela dianetika ukradena a nemuseli o ni nikdy ani slyšet.

Amal 2211
Ja bych se podobnych sezeni docela bala. Jedna se o to, že se dostaneš do minulosti - bavme se o stavajicim životě. Pokud se Ti to povede, opravdu budeš velmi realně proživat nějaky neblahy okamžik, ktery musiš zpracovat. Vše bude takove, jako by jsi to citila teď. Za hodinu, dvě, tři... nemaš šanci zpracovani dokončit. Takže vyjdeš ven do pro Tebe, v tomto konkretnim okamžiku vlastně budouciho života, velmi zranitelna. Zůstanou Ti pocity, se kterymi si nebudeš vědět rady. A sama je sotva zpracuješ. Uvolněne emoce jsou neskutečně silne a zaludne. Mam pocit že za kratkou dobu se da tak akorat dostat na "prochazku vzpominkami". Což se může zdat byt velmi zajimave i přinosne. Člověk si hodně věci uvědomi. Jenže cilem neni rozumove uvědoměni, ale opravdove prožiti. A jakmile byste se dostali do prožitkove urovně, je člověk sam sobě nebezpečny. A neměl by se s otevřenymi emocemi účastnit "normalniho děni".

Amal 2211,
a co regresí vlastně chceš řešit? Nefungovaly jiné, dostupnější metody?

Jinak co se týká "nebezpečnosti" té terapie, tam to výhradně záleží na terapeutovi, jak je v tom dobrý a jak to dovede ukočírovat.

Otevření emocí je samozřejmě někdy bolestivá záležitost, a může i po sezení doznívat.
S tím je třeba počítat.
Já jsem takto v regresi procházela jednu událost ve svém životě, a myslela jsem si, že to bude lítost, smutek, co budu prožívat (takto jsem si ten pocit z té chvíle zapamatovala).
Ale pak jsem zjistila, že to je trochu jinak. Hlavní emoce, kterou jsem v té regresi prožívala, byla zlost a frustrace, bezmoc, pocit zneužití.
Nejvíce převládala ta zlost.
Dva dny mě pak bolel žaludek. (Somatizace emoce zlosti.)
Taky je třeba počítat s tím, že jedním sezením nic nekončí, a co se nakousne, musí se "dojíst".
Ale snad to všechno víš, když ses do toho pustila...
kdy tam jdeš, ať můžem držet pěsti?

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené