Aria
Koukala jsem, že jde koupit na Aukru, tak ji zkusím - protože spousty věci, co babičky dělali, tak se zapomělo.
Co kdybyste zkusily tohle?
Vejcovo-medový šampón:
Základní recept:
• 1 vejce
• 1 žloutek
• 1 čajová lžička medu
• 1 citrón
Vejce, žloutek a med dobře smíchat. Vymačkat citrón, a šťávu při stálém míchání přidávat.
Vejce a žloutek: to jsou aktivní mycí substance. Lecitin ve vejci je přírodní emulgátor (čili tensid v anorganické chemii), který spájí tuk/mast s vodou. I bílek vejce je aktivní mycí substance, ale zdaleka ne tak působící jako žloutek. Bílek ale pečuje o vlasy díky proteinu, které se v něm nachází. Protein se usází poškozených strukturách vlasu a tak je “opravuje”.
Med: dodává vlasům lesk. Ale pozor! Hodně medu není dobré, protože cukr váže vodu, a když je té vody málo, tak jí vstřebá z vlasů, a tím pádem je vysušuje.
1 lžička oleje: Když má někdo suché vlasy, tak k šampónu může přidat i 1 kávovou lžičku oleje. Ale nepřehnat, protože by z toho jinak vznikla vlasová kúra, a musela by se vymýt normálním šampónem. Olej váže určité množství lecitinu, a tím je šampón mírně aktivní, čili vlasy nevysušuje.Když se k šampónu přidá jojobový olej, tak je z něj2-in-1 produkt, protože jojobový olej není olej, ale vosk, a s lecitinem méně reaguje.
Nechat 5 minut působit: tenhle šampón není žádný „ihned“rodukt. Chemické reakce potřebují při pokojových teplotách čas. Takže vmasírovat do vlasů, trochu počkat, nechat působit, a až pak začít vymývat. Vlažná voda (38°C) pomáhá lecitinu aby dobře působil, a i medu, aby se cukr dobře vymyl. Když se šampón dobře vymyl, dokončit studenou vodou, aby se vlasy pěkně leskly.
Když jsou vlasy moc mastné: když šampón ani bez oleje vlasy neumyje do čista, tak by se měl udělat lehký roztok z jablečného octu před ukončením studenou vodou.
Ingredience pro domácí masky a zábaly
Jejich základem nejčastěji bývají:
• Vaječný žloutek (popřípadě celé vajíčko)
• Med
• Olivový olej (nebo jiný olej)
• Citronová šťáva
Další ingredience do zábalů, které dělají vlasům dobře:
• Ocet (dodává lesk)
• Tvaroh, mléko nebo bílý jogurt
• Kvasnice (vlasům pomáhají i zevnitř)
• Káva (kofein podporuje růst vlasů, ale při větším množství může trochu barvit)
• Kokosové mléko
• Banán (je potřeba jej dobře rozmixovat)
• Henna
• (šťáva z okurek – hydratuje)
• (éterické vonné oleje – pokud vám vadí např. pach žloutku)
• (ještě se zmiňuje majonéza, ale ta nevoní moc vábně a krom toho jsou výsledky velmi rozporuplné)
• Diviznový olej
Diviznový olej připravíte tak, že do olivového oleje vhodíte tři až čtyři hrsti divizny, láhev uzavřete a necháte luhovat na slunečném místě. Občas láhví protřepete. Po třech týdnech krátce povaříte a uzavřené skladujete na chladném a temném místě.
Nanášíte na vlhké vlasy, které pak dáte pod koupací čepici nebo igelit a zabalíte do ručníku. Asi po 15 minutách sundáte a vlasy umyjete šampónem (nejlépe přírodním).
Recepty pro masky a zábaly
Obecně by se maska měla nechat působit tak okolo půl hodiny až hodinu, ale rozhodně vlasům neuškodí, pokud ji na vlasech necháte déle, třeba přes noc. Poté smyjte šampónem. Domácí zábaly a masky je dobré používat tak 1x týdně a nanášet je na vlhké vlasy.
Banánová maska pro lesklé vlasy:
1 menší banán
l lžíce medu
l lžička olivového oleje
Med rozpustíme v nahřátém oleji, přidáme rozmixovaný banán a naneseme na vlásky. Je opravdu třeba dbát na to, aby byl banán pořádně rozmixovaný, nejlépe na úplnou kašičku, jinak se může stát, že se nám jeho kousky ve vlasech „usadí“ a půjdou špatně odstranit.
Maska pro suché a lámavé vlasy:
1 žloutek
1 a půl lžíce kokosového oleje
1/2 nebo nebo 1 lžíce ricinového oleje
1 lžíce henny
1-2 lžíce kávy
Vše smícháme a naneseme. Pokud použijeme do masky vajíčko, je dobré vlasy neoplachovat příliš teplou vodou, protože vajíčko by se mohlo ve vlasech srazit. Nicméně pokud se to stane, jde to po uschnutí dobře vyčesat.
Kávová maska:
trochu olejíku
tvaroh
káva
Do směsi oleje a tvarohu přilijeme hotovou kávu (třeba instantní). Kávová zrníčka si pak můžeme vetřít přímo ke kořínkům vlasů, poněvadž kofein má účinky hlavně na růst. Necháme působit minimálně 20 minut. Nedoporučuje se používat kávu na světlé vlasy, opravdu barví.
Jinak tato maska má spoustu variací, kávu můžeme přidat k masce z jakýchkoliv výše zmíněných surovin.
Anebo:Vlasový olej
15 ml rostlinného oleje (nejlépe v bio kvalitě- olivový, sezamový, ricinový) a 5 ml éterického vonného oleje (například levandulového) důkladně promícháme a vmasírujeme do vlasů. Pokud máte sklony k tvorbě mastných vlasů, nenanášíme olej ke kořínkům, ale začneme až několik centimetrů pod nimi. Můžeme nechat působit několik hodin nebo i přes noc a pak vlasy umyjeme šamponem, nejlépe přírodním.
Zábal z bylinek a oleje
50 ml olivového oleje, lžíci heřmánku, lžíci kopřivy a lžíci březového listí, žloutek, lžičku citronové šťávy a několik kapek éterického oleje pro vůni. Olej zahřejeme ve vodní lázni, přidáme bylinky, necháme dvacet minut luhovat a pak přecedíme. Necháme vychladnout, přidáme žloutek, éterický olej, naneseme na vlasy a necháme působit hodinu. Pak vlasy smyjeme.
Pivní zábal
30 ml piva smícháme s jedním vejcem, naneseme na vlhké vlasy, přikryjeme igelitovou čepicí nebo sáčkem, schováme pod ručník a necháme dvacet minut působit. Dobře vymyjeme. Tento zábal posiluje slabé a lomivé vlasy.
Zábal z heny
Jednu lžíci olivového oleje smícháme s jednou lžící bezbarvé heny a pak naneseme na konečky vlasů. Necháme hodinu působit a pak důkladně vymyjeme. Tato kúra z heny pomáhá proti třepení konečků vlasů.
Citronová kúra
Smícháme 30 ml citronové šťávy a 30 ml olivového ohřátého oleje, naneseme na vlhké vlasy a necháme pod čepicí hodinu působit. Důkladně vymyjeme. Po pravidelné aplikaci budou vlasy krásně lesklé.
Bylinný přeliv pro mastné vlasy
Jednu lžičku tymiánu, jednu lžičku přesličky, jednu lžičku šalvěje a jednu lžičku rozmarýny přelijeme tři čtvrtě litrem vroucí vody, necháme 15 minut luhovat a scedíme. Vlasy si umyjeme šamponem a na závěr mytí přelijeme vlasy tímto přelivem, který již neoplachujeme.
Mléčný přeliv
130 ml plnotučného mléka vetřeme do vlasů, necháme čtvrt hodiny působit a pak spláchneme vodou. Vlasy pak budou měkké a hebké.
Kopřivový ocet
Hrst čerstvých nebo sušených listů kopřivy spaříme půl litrem vroucí vody a necháme hodinu luhovat. Pak scedíme, smícháme s půl litrem jablečného octa a pak touto směsí po každém umytí důkladně masírujeme pokožku hlavy a opláchneme jím také celé vlasy. Posílíme tak vlasové kořínky a získáme lesk.
Cituji provokateur: A neni cítiť to pivo z vlasov
Pivo používám na vlasy běžně místo tužidla a z vlasů pak vážně cítit nejde, jen trochu bezprostředně po opláchnutí, ale není to nic tragického
[quote=luxinka]Pivo používám na vlasy běžně místo tužidla a z vlasů pak vážně cítit nejde, jen trochu bezprostředně po opláchnutí, ale není to nic tragického
Asi to skusim.Pivo pomaha aj na objem.
já teda pivo zkusila a nějak jsem změnu nepozorovala....já zápach necítila, ale přítel si ho všimnul, říkal, že to cítit je dost....tak nevím .-(
bezva zábal na vlasy je jojobový olej, používám ho už delší dobu, je lepší ho ale nedávat až ke kořínkům - k hlavě a na konečky není snad nic lepšího. Jde krásně smýt a pak jsou hezoučké vlasy
ahoj holky jak se používá ta káva do masky, to se normáln uvaří káva nebo se přidá jen suchá káva to těch ingrediencí.
Někdy si přeleju na závěr vlasy vodou s octem nebo citronem, protože ta kyselost vlasům prospívá a lesknou se(opravdu). No jinak kopřivy taky klasika. Všeobecně je třeba lepší aspoň studená voda, protože po příliš horké jsou vlasy neuzavřené a mohou se potom více poškodit.
Když už je řeč o tom patlání na vlasy něčeho, co do nich primárně nepatří, tak za sebe doporučuji avokádo - zralé rozmačkat vidličkou, natřít na suché vlasy před umytím, zavázat do igelitu a do ručníku a nechat aspoň dvě hodiny. A pak normálně umýt. Jednou za měsíc - dva to udělám a pokaždé si cítím vlasy vyživené, hebké a lesklé - lepší než po žluté masce Kerastase .
Já si před nedávnem koupila jablečný s tím, že ho budu pít na hubnutí, ale nezvládám to... tak ho využiji na vlásky... Takže "naleju" a vysuším? Žádné další splachování?
Reaguji na Renewa: neoplachovat, vysušit a pracovat s nimi jako vždycky. Možná jsem špatně odhadla ten poměr octa a vody, asi to víc ředím. do půllitru vody (nádoba podobná klasickému pivnímu půllitru) dávám tak 2 cm octa.
používám pivo je to tak trochu cítit, ale jen chvilku, během fénování ta vůně z vlasů vymizí a když si je pak přestříkáte nějakou voňavkou/ bezoplachovým voňavým kondicionérem a projdete se na vzduchu, není to cítit vůbec
pomáhá jak na objem, tak na lesk
dělám taky masku z olivového oleje, tu teda nedávám až ke kořínkům, protože tam se mi vlasy víc mastí.
a jak jsem to tady tak četla, určitě vyzkouším avokádo
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.