Dobrý den, mám dotaz. Je pravda, že člověk nebo firma, kteří jsou plátci DPH, pokud pronajímají např. nebytové prostory jiným podnikatelům, musí nebytové prostory pronajímat vždy bez DPH? Študuju teď všechny možné články a zákony a tohle je pro mě docela novinka, pokud jsem to pochopila správně?
Jste tu holky chytré a vzdělané, už jste mi tu hodně poradily, děkuju mockrát a budu ráda, pokud mi ještě toto osvětlíte... Díky moc!
Reaguji na Olla Olí: Ne. To záleží na různých okolnostech (např. jestli je nemovitost v obchodním majetku, jestli je nájemce plátce apod.). DPH u pronájmu může být v některých případech dobrovolné.
U prostor, které pronajímáme i které si pronajímáme, vždy je na faktuře DPH. Jelikož už u nás nějaká ta návštěva z FÚ byla a nikdy nebyl problém předpokládám, že to dělám správně.
Reaguji na Olla Olí: pokud jsi plátce DPH, musíš vždy vystavovat doklady s DPH.
Výjimkou je ta přenesená daňová povinnost, ta se týká např. subdodavatelů stavebních firem.
Reaguji na Olla Olí: jen pár výjimek je osvobozeno od DPH - vratné obaly, bankovní poplatky, poštovní známky...
Pronájem sice může být od DPH osvobozen, ale v tom případě si pronajímatel nesmí uplatňovat ani vstupy. Proto osvobození často pronajímatelé nevyužívají. Pokud uvažuješ o pronájmu někde v nákupním centru apod., téměř na 100% to s DPH bude.
Reaguji na PíBí: jo, v reálu, přesně na dokladech, jsem to viděla pouze jednou - na poliklinice, kterou si koupilo několik doktorů, založili o.p.s. a pronajímali smlouvou dalším specialistům.
Reaguji na Olla Olí: Jen jsem Ti chtěla říct, že diskuse je stará téměř 3 roky a pokud budeš své znalosti čerpat z podobných zdrojů, dávej si na stáří pozor. Zákon o DPH se mění velmi často! Pokud si nejsi jistá, zavolej na finanční úřad, mně poradili vždy.
Reaguji na Olla Olí: Jak jsem psala výše, DPH u pronájmu může být dobrovolné, pokud je prostor v obchodním majetku a pronajímá se plátci. Může být osvobozen, ale v tom případě si nemůže uplatňovat DPH ani u vstupů. V té odpovědi, na kterou jsi sem dávala odkaz, to také tak vyplývá.
Cituji PíBí: Může být osvobozen, ale v tom případě si nemůže uplatňovat DPH ani u vstupů. V té odpovědi, na kterou jsi sem dávala odkaz, to také tak vyplývá.
Aha! Já to pochopila tak, že prostě nesmí uplatňovat DPH ani u vstupu, ani u výstupu. Ale překvapilo mě to - jen jsem si to vyložila po svém a špatně.
Cituji LucieVip: Jen jsem Ti chtěla říct, že diskuse je stará téměř 3 roky a pokud budeš své znalosti čerpat z podobných zdrojů, dávej si na stáří pozor. Zákon o DPH se mění velmi často!
Tak to jo. Vím, že se to mění, ale myslela jsem, že nikdy ne nijak zásadně. Ale je to pravda, chce to sledovat aktuální zdroje.
Ještě si tedy dovolím dotaz k tomuto. Pronajímatel má dům a z něho pronajímá jednotlivé prostory. Předpokládám, že nejde, aby jeden prostor pronajímal s DPH, uplatňoval náklady na vstupu atd. a prostor vedle by pronajímal bez DPH a bez uplatnění nákladů na vstupu?
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.