Ahojte holky.
Mám kamarádku, která je Slovenka a dostudovala, ale nemá práci a je na ÚP na Slovensku (protože tam má trvalé bydliště) a nepobírá žádné dávky. Teď řešíme, že by si mohla napsat přechodné bydliště do Prahy, protože zde bydlí, doložila by nájemní smlouvu a napadlo mě, že by pak tedy mohla na Slovensku na ÚP požádat o přeložení do ČR do města, kde žije. Vím, že jedna moje kamarádka Slovenka to také tak kdysi nějak dělala a mohla chodit na ÚP tady v Praze. Já jen jako Češka žádala o přeložení z města trvalého bydliště do města, kde žiji a stačilo jen doložit nájemní smlouvu.
Moje otázka je - máte s tím někdo zkušenost z praxe, jak to chodí u cizinců a nebo je postup stejný jako pro Čechy v ČR? Musí dokládat více papírů než jen tu nájemní smlouvu, popř. čestné prohlášení o přechodném bydlišti v ČR (to jsem dokládala já místo nájemní smlouvy a bylo to v pohodě). Ona o tom vůbec nevěděla, že ta možnost je a její poradce na Slovensku jí o tom ani neřekl.. Děkuji všem za rady jak má postupovat.
Reaguji na smarny:
Preloženie v rámci ČR určite možné je.
Ale si si istá, že to ide medzinárodne?
Ideálne - zavolať na ÚP, kam chce byť preložená, a opýtať sa, či to vôbec ide, a čo k tomu treba.
To je jediné isté riešenie.
Akékoľvek rady na nete sú nanič (prešla som si obdobonou byrokraciou s CZ úradmi, kvôli niečomu inému, a najistejšie je pýtať sa pri zdroji).
Cituji lulamae: Ale si si istá, že to ide medzinárodne?
Mělo by, loni to tak řešila kamarádka Slovenka s trvalým bydlištěm na Slovensku a tady si nechala napsat přechodné bydliště, doložila prý nájemní smlouvu a přeložili ji. Jenomže se všechno pořád mění a třeba i mě při přeřazení všude řekli něco jiného, tak jsem myslela, jestli to někdo právě nedávno náhodou taky neřešil.
Jinak určitě jí taky doporučím prvně se obrátit na ÚP, kam chce a aby jí řekli, co všechno vyřídit, ale znáš to, lepší je mít trochu informací sama a pak se ptát, protože oni kolikrát mají pěkný binec na úřadech.
Určitě to jde pokud má už něco odpracováno, to má nárok na vše jak občan v ČR. (podporu, zdr. pojištění)
Jak je to ale v situaci, kdy tu ještě nepracovala nevím. Ale podle mez. smluv by to v rámci EU jít mělo.
Cituji farahh: Určitě to jde pokud má už něco odpracováno, to má nárok na vše jak občan v ČR. (podporu, zdr. pojištění)
To právěžě nemá, nemá nárok na podporu, nic nepobírá, protože za poslední 2 roky nemá odpracovaný celkem rok, takže na Slovensku nic nepobírá.
Ale asi jí odkážu jenom na ÚP tady, aby se zeptala, jak má postupovat ona, když jim vysvětlí situaci.
Cituji smarny: ale znáš to, lepší je mít trochu informací sama a pak se ptát, protože oni kolikrát mají pěkný binec na úřadech.
To áno, ani mi nehovor
myslela jsem - pokud má odpracováno v ČR...
a jak to mají na Slovensku s nárokem na podporu, víš?
Cituji farahh: pokud má už něco odpracováno
Když nad tím uvažuju, tak ta kamarádka, co tohle loni řešila, tak už měl hodně let odpracovaných v SK než se přeřadila sem do ČR, tak jestli to asi taky nebude mít vliv.
Cituji lulamae: To áno, ani mi nehovor
Asi nemusím, sama jsem lítala dva měsíce 300km tam a zpátky furt dokola.
Cituji farahh: a jak to mají na Slovensku s nárokem na podporu, víš?
Ak nikdy nepracovala, nedostane nič.
Ak by pracovala, tak dávka v nezamestnanosti, a to:
šesť mesiacov (ak nárok na ňu vznikol splnením podmienky poistenia v nezamestnanosti najmenej 730 dní v posledných 3 rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných),
štyri mesiace (ak splnil podmienku 730 dní poistenia v posledných štyroch rokoch pred nezamestnanosťou)
Takže mizerne
Reaguji na lulamae:
Reaguji na farahh: Taky v ČR jen pár brigád měla na dohody, ale nedá jí to ten rok celkem, takže ani tady nic nedostane, ale to ona ví. Akorát by chtěla přeřadit sem, aby nemusela dojíždět na Slovensko na ÚP.
Cituji lulamae: splnením podmienky poistenia v nezamestnanosti najmenej 730 dní v posledných 3 rokoch
ale to je myšleno odpracováno na Slovensku nebo v celé EU? Nevíš prosím?
A kolik % z mzdy a kolik EUR maximálně podpora může být?
Reaguji na farahh:
1. neviem, kľudne by som verila, že je nevyhnutné v SR (našla som, len že je problém práve s tými, ktorí argumentujú EU, ale riešenie nie )
2. výpočty, vrátane vzorcov sú na webe SocPois, je to lepšie imho, než keď to tu budem vypisovať. Je tam samostatná sekcia "výška dávky" -> http://www.socpoist.sk/vyska-davky--omb/1361s
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.