Nové otázky a odpovědi Přehled poraden Dermatologická poradna

31. 03. 2013

Maria.sk se ptá:

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat jak se nejlépe zbavit jizviček po akné, které mi zůstali z puberty? Nevím jestli zkusit nějaká laserová ošetření nebo krémy, tak jsem se chtěla nejdříve zeptat na radu odborníka. Předem Vám děkuji :)
05. 04. 2013

odpovídá

  • Elizabeth Adenubiova

    Elizabeth AdenubiovaElizabeth Adenubiova je dermatologickou specialistkou a kandidátkou postgraduálního studia na dermatovenerologické klinice FNKV.V současnosti se zabývá výzkumem biologické léčby lupénky. V říjnu 2012 se také účastnila konference "Novinky v kosmetické dermatologii" a o tento obor se neustále zajímá, proto s radostí uvítala spolupráci se značkou Dove a skupinou nových produktů Dove Pure & Sensitive.



Dobrý den, Atrofické jizvící akné je nepříjemná, permanentní komplikace acne vulgaris, která může značně zatížit psychiku člověka. Akné postihuje do různé míry až 80% dospělé populace, přičemž jizvení má až 11%. Bohužel spíše než vyblednutí nebo vymizení tyto jizvy mohou mít s přirozeným stárnutím pleti a fotopoškozením horší vzhled. Nenapsala jste, jak Vaše jizvy vypadají, tak předpokládám, že se jedná o nejčastější typ atrofický (existují i hypertrofické a keloidní jizvy). V prevenci se má všeobecně za to, že včasný zásah u zánětlivého a nodulocystického akné je nejúčinnější způsob, jak předejít jizvení. Co se týká léčby nebo korekce, je nutné vědět, že ačkoliv existuje mnoho metod, ne u každého pacienta dojde k zlepšení s konkrétním postupem či skupin postupů. Obvykle je nutné více procedur a některé postupy je zase nutné opakovat v určitém intervalu k udržení zlepšení. Jediné postupy, které předvídatelně mají větší trvanlivost, jsou excizionální postupy a trvalé výplně, jako silikon. Každý postup má svá individuální rizika, mezi které patří např. riziko infekce, hyperpigmentace, zčervenání, otok, a špatné hojení / zjizvení a pacient s nimi musí být předem seznámen. Existuje několik postupů, které mohou být snadno začleněny do obecné dermatologické praxe s mnohem menšími náklady v porovnání s lasery, dermabrazí, nebo jinými postupy. Sem patří augmentace měkkých tkání pomocí výplní (fillerů), "punch"-excize, a jehlová dermabraze. Fillery mají výhodu, že okamžitě uvidíte výsledek a mohou být podány do oblastí, kde laxnost kůže nebo atrofie hluboké tkáně ještě víc zdůrazňuje vzhled jizev po akné. Jehlová dermabraze je metoda, kdy se pomocí válečku s tisíci mikrojehlami roluje po obličeji, tyto jehličky vytvářejí tisíce mikrovpichů na úrovni škáry (dermis). Výhody: léčba nevede k demarkační linii mezi exponovanou a neupravenou kůží, jako obvykle dochází u ostatních brousících postupů, takže nebudete mít ostrý lem mezi ošetřenou a neošetřenou kůží. Dále také období zotavení 2 až 3 dny je výrazně kratší než u ostatních metod. Některé jizvy, které jsou hluboké a výrazné jsou optimálně odstraněny pomocí excizních chirurgických zákroků (punch excize). CROSS technika se používá pomocí roztoku kyseliny trichloroctové (TCA), který je umístěn ve spodní části jizvy, kde odpaří epiteliální stěnu a podpoří tak remodelaci dermis. Dále se používají permanentní výplně, jako jsou lékařský tekutý silikon a Artefill. Ablační a neablační frakční lasery mohou být účinné na všechny typy atrofických jizev po akné, s výjimkou hlubokých jizev. Často kombinace technik (např. výplňové injekce v kombinaci s frakčním resurfacing) poskytuje vynikající výsledky v porovnání s jen jedním postupem. Nejlépe je ale se poradit s odborníkem, který Vás vyšetří a doporučí Vám nejlepší postup.

Další dotazy z poradny Dermatologická poradna