Potřebujeme na chalupě ještě dosadit nějaké popínavky k něčemu, co připomíná pergolu.
Na západní stranu jsme už vysadili Révu Coignetové, což je cosi bujně rostoucího (3m za rok) a tvrdší podmínky snášející (snad z Kamčatky).
Ještě bychom potřebovali něco na východní a jižní stranu, přičemž obě jsou dosti zastíněné. Východní domem a jižní jehličnany. Celé je to cca 550m nad mořem a nejspíš i v takové maličké mrazové kotlince
Takže by to potřebovalo něco odolného a zároveň aby to měli v zahradnictví v okresním městě. Už to ale na rozdíl od té révy nemusí být až tak bujné. Nebo možná jo, já sám nevím. Poradíte prosím?
Zimolez Brownův (ale fakt Brownův, všechno ostatní z popínavých zimolezů je přešlěchtěné). A pozor, ne všechny zimolezy jsou popínavé, existují i keřovité.
Nějaký břečťan , sice na začátku (pár let) roste pomalu, ale pak se do toho dá a jede. A neopadává, takže nedělá "nepořádek".
Klasika - přísavník alias psí víno, roste jako ďas a skoro nic nepožaduje. Opadává.
Nejlepší zkušenosti mám s břečťanem. Záleží ale na druhu. Panašované jsou choulostivější a méně odolné na mráz.
Přísavníky dělají dost nepořádek a mají příliš velké přírůstky, což už později není žádoucí.
jojo přísavníky jsou mršky...tedy spíš mr.chy právě se jeden chystáme zlikvidovat, protože nehorázným způsobem bují, zaroste všecko, pořád ho otrhávat a zastřihovat je hrozná a marná práce přísavnk je dobrá leda někam, kde nic kolem není...hodně dlouho nic
Taky hraje roli, jak je pergola velká. Asi jsem úmysl nepochopila - to má být jedna pergola porostlá třemi různými druhy popínavek?
Určitě přicházejí v úvahu jen trvalky? Protože já občas vídám pergoly porostlé letničkami a taky to nevypadá zle ...
A pak ještě něco, co končí "velkolistý". Stále se na to jméno musím ptát a stále ho zapomínám Za chvíli sem hodím foto.Ona to totiž tak docela pergola není a je to dost velké.
Zastřešení terasy. První dvě fotky jsou ze západu, ta třetí je z východu (fotogarf se dívá na západ.)
Celá ta továrna na grilování a pití piva je můj projekt, tak se výjimečně montuji i do rostlin.
Úvaha je tato: ať toho roste co nejvíc, předsadit nebo zničit se to dá vždycky. Máme tam opravdu drsnější podmínka a třeba takové hrušně kolabují jedna za druhou
Rozměr toho zastřešení je cca 4,5x5,5 m.
Jet ped zasteenm
U se indelovou stechou. Z tto strany je rva.
U tohoto plotu jsme letos zasadili letniky a absolutn se neujaly. Je tam tak vysok spodn voda.
Cituji karamelka: Panašované jsou choulostivější
Co to znamená panašované, prosím?
Cituji karamelka: Nejspíš podražec velkolistý
Jo, jo, jo. Tak to zase půlhodiny budu vědět Hodil by se tam?
juuu, vypadá to hezky ...tak to potom zkuste ten přísavník...podle mě přežije všecko a rostě jak divý, vypadá pěkně (nekvete, tedy, nějaké malé bílé cosi tam je, ale ne květy)....mně se na pergolách a spol. líbí třeba vistárie, ale ta je háklivá.
Cituji Lukáš Vodička: A pak ještě něco, co končí "velkolistý
Nemyslíte Podražec velikolistý (Aristolochia macrophylla)? To je hodně robustní a nezdolná kytka – vyžaduje vlhké stanoviště, polostín i stín, roste v každé běžné půdě
Také mám dobrou zkušenost Plaménkem tangutským (Clematis tangutica), tento druh plaménku je také velmi odolný, akorát nesnese příliš kyselou půdu a krček rostliny potřebuje zastínit nějakými trvalkami. Roste dobře v polostínu i na slunci.
já teda břečťan moc ráda nemám, připadá mi depresivní, a jak stárne, ztrácí glanc ale jen můj názor. zase je neopadavý, třeba přísavník opadne...
Cituji hašlerka: Klasika - přísavník alias psí víno,
Našel jsme zajímavou informaci a totiž, že:
"Pod lidovým označením psí víno se skrývá hned několik druhů dřevin. Kromě přísavníku pětilistého či trojhrotého se tak někdy označují i dvě bujně rostoucí révy s obrovskými listy a výrazným krvavě červeným zbarvením na podzim: réva amurská (Vitis amurensis) a réva Coignetové (Vitis coignetae)."
A tu révu Coignetové už tam máme.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.