Máte někdo zkušenosti s perineální kýlou u psa, ať už se jedná o konzervativní léčbu či chirurgické řešení? Co vám pomáhalo zmírnit obtíže před operací (druh stravy, léky atd.)? Stalo se někomu, že se po chirurgickém uzavření za čas kýla objevila znovu?
Nevím, která kýla je perineální, tak snad ti můj příspěvek pomůže. Já mám zkušenost jen s tříselnou kýlou u jorkšíra. Koupila jsem si fenku, která měla tříselnou kýlu od narození. Veterinářka mi tvrdila, že se to bude operovat až bude dospělá, že to nebude nic dělat. Musela jsem jí tu kýlku zamačkávat prstem a sledovat, během toho roku mi veteřinářka řekla, že to ještě necháme, že je to v pořádku, ikdyž věděla, že se jí to zvětšuje. Nakonec jsem změnila veteřináře, ten se zhrozil, kdo jí to nechal tak dlouho, protože se jí mohla kdykoliv přiskřípnout a umřít, takže jsme se okamžitě domluvili na operaci. Nesměla den před operací jíst a dvě hodiny před operací pít. Operaci měla za hodinu hotovou a to jsme jí nechala najednou i vykastrovat, protože jsem se bála nechávat jí dávat tak často narkozu. Po operaci mi jí veterinář probudil, dal nám prášky proti bolesti a řekl, že mám hlídat aby pila a nedávala jí granule, aby nemusela při vyprazňování moc tlačit. Takže jsme jí dávala pár dní pouze konzervu s vývarem a prášky proti bolesti jsem jí dávala dva dny, ale nic jí nebolelno, vyskočila si i do postele a do týdne po operaci už jsme ani nevěděli, že byla na operaci. Takže to chce dobrého veterináře a konzultovat, pokud se ti něco nebude zdát, tak si najdi jiného. Snad jsem ti trošku pomohla.
Reaguji na Kattynka:
Moc děkuju za příspěvek. Perineální kýla je vlastně výduť na tlustém střevě, takže je to trochu komplikovanější. Veterináře mám výborného a operaci se nebráním, ale chtěla jsem vědět, jestli někdo neměl s pejskem podobný problém.
Každopádně ještě jednou díky.
Cituji noranora: Perineální kýla je vlastně výduť na tlustém střevě
Na střevě ne. Je to podobné jako u pupeční - v podsattě něco jako díra ve svalovině. Existuje několik metod operace. Před operací a po ní než se to zhojí, můžeš psovi ulevit úpravou krmení, přidáním malého množství lehkého projímadla (laktulózy), aby pes nemusel moc tlačit. Poraď se se svým veterinářem. Znám ridgebacka, kterého operovali metodou, že mu jeden sval přešili přes ten otvor. Další metoda je přišití síťky, která zabrání výhřezu orgánů.
Taky by bylo dobré zjistit příčinu. Může to být tím, že je pejsek starý a už nemá tak pevnou svalovinu, ale může to být způsobenou tím, že dlouhodobě usilovně tlačí, třeba kvůli zvětšené prostatě.
http://www.klinikaanima.cz/pripady-z-praxe/perinea lni-kyla-2
http://www.veterinarni-ordinace-praha.cz/news/J_hn izdo_opr2.pdf
Reaguji na lemurka:
Děkuju za reakci a odkazy.
Nikdy jsem neměla pocit, že by měl s vyměšováním problémy. Nyní na radu veterináře ještě přidávám laktulózu. Pejskovi je sedm, takže úplně mladý není.
Mám ve svém okolí dva případy, kdy byla kýla operována, a oběma se ovšem objevila za čas znova na jiném místě. Tomu bych se právě ráda vyhnula.
Cituji noranora: oběma se ovšem objevila za čas znova
Jo, starší metoda spočívala v tom, že se svaly, mezi kterými byl otvor nařízly a šešily a jizva, co tam vznikla, to všechno držela. Proto ty mé známé jejich doktorka odkázala na specializované pracoviště, kde používají nějaké síťky nebo právě to přešití svalem - ten se z jednoho místa přemístí tak, aby zaplácnul otvor, takže drží mnohem lépe než jizva. Jinak to chce i pevnější nervy, hodně to po operaci otéká.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.