Cituji Morgan81: Jé ty ses rozepsala, děkuju moc
nemáš zač ...tak nějak se vždycky rozepíšu
Cituji Morgan81: Ohledně toho CITES, ptala jsem se ve zverimexu a tam mi asistent říkal, že od příštího roku už pod to spadat nebudou...
Ano, čas od času se to mění...od 1.1. 2010 jsou ptáci spadající do kategorie CITES II - B vyřazeni z evidence. Tedy např. papoušek žako, amazoňané...není však zatím vydaná tzv. prováděcí vyhláška, takže to není jisté. V Citesu ale ptáci zůstávají, nemusí se však registrovat.
Cituji Morgan81: Tak to už nebude muset mít ani kroužek, ne?
Tady je už na každém chovateli, zda si bude vést evidenci o svém chovu. Tedy buď je bude kroužkovat necitesovým kroužkem s rokem, nebo čipem, nebo je neokroužkuje. Pokud si koupíš papouška bez kroužku, ať už od chovatele či ze zverimexu, tak nebudeš vědět jak starý tedy je a vznikají další problémy ohledně záruky apod. kupní smlouva je ti v tu ránu k ničemu.
Cituji Morgan81: Ty testy jak píšeš, to je standard že to chovatel nechá udělat, než dá papouška k prodeji? Nebo si to budu muset vydupat?
Prodejce, který nenabízí u papouška žako testy na cirkoviry nepatří mezi seriózní, vyhla bych se jim obloukem. Vystavuješ se riziku, že si můžeš koupit nemocného papouška (na jeho vzhledu to může a nemusí jít poznat), který ti na následky nemoci zemře. Takhle s těmi testy víš, že je zdravý.
Testy DNA na pohlaví ti nemusí dát, zase to záleží na serióznosti. Pro tebe to má plus v tom, že budeš s jistotou vědět, jestli to je samec či samička.
Ve zverimexu by ti taky měli poradit jak velkou klec a jak silný drát by měla mít. Je fajn, že už máš nějakou vyhlídnutou, jasně je to dost drahá záležitost, tak uvidíš jak natrefíš. Vhodná je třeba tato Omega 1, ale doporučuju s tloušťkou drátu 4mm, páč žakové mají dost silný zobák.
Ahoj holky, taky přidám své zkušenosti s papoušky. Takže už jsme jich měli docela hodně, kakadu, senegalce i žaka , aktuálně máme cca 14 dní papouška konžského a agapornise. Někdo má malého a velkého psa, tak my máme popoušky.
Všichni byli ýhradně z domácího odchodu přímo od chovatele jako cca 3 - 4 měsíční mláďata.
Kakadu
Už bych si ho nekoupila, hrozně kričel a dožadoval se přítomnosti, bohužel uletěl. Navíc z něho lítal takový bílý prášek z křídel, což není nic moc.
Senegalec
Toho doporučuji moc neřve, dá se krásně ochočit, je přítulný
Žako
Po zkušenostech už bych ho nechtěla. Výborné mládě, brzo se naučí mluvit napodobovat, všelijaké kousky, v mládí přítulný ke všem, v dospělosti si však udělá závislot na jednom člověku a druhé klove a je náladový, také docela hlasitý. Šla do chovného párku k samečkovi.
Papoušek konžšký
Minimálně křičí a když tak spíš potichu sýpe a vrčí.. ) což je naprosto ideální, naučí se mluvit, je velmi zábavný společník. Měl by být přítulný ke všem v rodině.
Agapornis
To je prostě zlatíčko.
Ve zverimexu bych si velkého papouška nekoupila. Jednak je tam cena min. o 100 % vyšší než u chovatele, někdy jsou tam ti papoušci zavření i hodně dlouho než se prodají a pak jim to může nabourat psychicku. Chovateli můžeš zavolat a poradit se, některý v případě dovolené se ti i o papouška doma postará..
Taky papuška bez kroužku bych si určitě nekupovala..
MsPalms
Tak to máš opravdu bohaté zkušenosti s papoušky Jak je velký ten papoušek konžský? Já o něm četla, že se naučí mluvit ale s menší pravděpodobností, než žako...
A já se do něj i přes ty jeho vrtochy zamilovala, asi to stejně vyhraje...
Jen jsem zvědavá kde seženu nějakou vhodnou větev aby nebyl pořád v kleci...
Morgan81
My máme tu menší formu, je menší než žako určitě. Váží aktuálně cca 210 g a velikostně tak kolem 20 cm.
Nevím jestli to někdo psal nebo znáš, ale papouška naučíš chodit na záchod jak psa. Máš jistotu, že ti někde v bytě něco nezašpiní a hlavně když přijde návštěva, že nebude trapas.
Ten konžšký vydrží určitě 30 minut nejít, takže už to máme vychytané, agapornis tak max 15 minut.
Tak ideální je klec s otvírání nahoru, kde dáš bydlo na ty dvířka a sedí venku na klecí nebo se prodávají takové sukulenty, kde je dole tácek a můžeš ho mít v obýváku.. ale na to já nejsem, radši ho dám do klece na záchod a pak vytáhnu a sedí na ruce nebo na klíně.
Kakaduové mají velkou tvorbu pudru, proto ten prášek v peří. Je to tím, že pocházejí z deštných pralesů a tím se tak lehce nepromočí. Stačí když ho denně budeš doma stříkat čistou vodou z rozprašovače na květiny, bude se mu to i líbit a bílý prášek lítat nebude Kakadu se moc nehodí jako domácí mazlík, páč se upíná na jednu osobu a na druhé útočí a křičí na ně.
S tím žakem, senegalcem a papouškem konžským je to tak, že jsou všichni ze stejného soudku. Jsou to africké druhy, nenáročné na stravu, nekřičí pokud nejsou ve stresu a vrčí, sýpou když se bojí všichni stejně. Co se týče tvých zkušeností, spíš je to o tom, že byl před tebou nebo u tebe nezvládnutý. Třeba švagrová měla suprovního senegalce do té doby než jí ho návštěva (malé dítě) podusilo v rukách. Od té doby útočí na lidi kousáním a vrčením. Další případ u kámošky papoušek konžský (a mimochodem né konžšký, todle jméno je odvozené z místa odkud tenhle druh pochází tedy Kongo) přivítal každou návštěvu přilétnutím na jejich rameno, něžně probíral vlasy a mačkal náušnice v zobáku. Což né každému jeho chování vyhovovalo, bylo příjemné, začali se ohánět rukama a ejhle papoušek začal kousat. Je třeba si všímat i detailů proč zlozvyk vzniká a není to druhem nýbrž lidma.
Všichni tihle papoušci jsou inteligentní tvorové a když se jim něco nelíbí, dají to patřičně najevo, reagují na to. Kousavý může být každý papoušek, záleží jak ho daný člověk zkazil. I ručně dokrmený papoušek často bývá agresivní a to už od chovatele, který ho dokrmoval. Takové věty jako, že teď kouše jen proto, že jste cizí a že pak si zvykne jsou bláboly. Žádný dobře vychovaný a zvládnutý papoušek není špatný, stejně jako je to u koní, psů apod.
Agapornis je ukřičený papoušek, jak dýchá tak řve, pokud nespí. Tu inteligenci mají srovnatelnou s andulkama a je to prostě papoušek který opustí hnízdo do 40 dní a zdaleka se nemůže rovnat inteligenci papoušků např. amazoňanů, senegalců, eklektusů, arů, kakaduů, kteří bývají v hnízdě minimálně 55 dnů. Např. Ara hyacintový bývá v hnízdě přes 110 dní a skoro rok trvá než se osamostatní, za tuhle dobu získává hodně zkušeností a tím se rozvíjí jeho inteligence. Což zmíněný agapornis po roce života už uvažuje jak se namnožit, prostě zjednodušeně dostatek jídla = mladé (primitivní znaky).
MsPalms
Můžu se zeptat kolik kusů jednoho druhu papoušků jsi měla čest poznat? Nejde podle chování jednotlivce papouška posuzovat konkrétní druh a dělat z něho závěry. Mám doma momentálně 4 ručně dokrmené sourozence Amazoňana oranžovokřídlého a každý zkouší na mě něco jiného. Dva křičí na zvuk vysavače, třetí je v klidu a čtvrtý mě pokaždé přivítá, když se přiblížím ke kleci. A všichni jsou přitom mazlíčci.
ses
Doma jsme měli od každého kusu 1 ručně dokrmeného.. To že jsi zřejmě odborník není pochyb.. Já to beru spíš z " uživatelského" hlediska majitelele. Kolem sebe se docela dobře znám s cca 5 chovateli různých druhů, takže si závěry dělám podle debat s nimi a vlastní zkušenosti... Toto je diskuzní forum.. takže jsem přidala svůj názor.
Papoušek a kočky, to asi moc dohromady nepůjde. Jsou výjimky, ale je to risk.
Přítel dostal k narozeninám papouška Kakariki......má vypelichanou hlavu...už ani nepozorujeme,že by si třeba peřícka kloval...když ho pustíme,tak jde vidět,že má vypelichaný i krk a křídla(divím se,že ještě lítá)..nepozorujeme ani ,že by měl nějaké "blechy,červíky" a vitamíny nezabírají....radši ho už ani z klece,tak často nepouštíme(mám strach,že je nějak nemocný),když jsme ho dostali tak mu bylo kolem půl roku,takže mu je asi rok...už nechci žádné zvířátko...nedokážeme mu pomoct a pak se trápíme všichni i s papouškem
MsPalms
...v pořádku, jen jsem nechtěla, aby přišlo v omyl a raději jsem to uvedla na pravou míru, jak to s těmi papoušky vlastně je.
Cituji Aimee: Chová tu někdo papouška a kočku?
...no při chovu papouška a kočky doma nemám zkušenosti. Mám ale kočku venku a ta zkusila jen jednou skočit po venkovních voliérách a dostala koštětem, tak že už to víckrát neudělala. Prostě si jich nevšímá. Ale když máš tři kočky doma, tak můžou papouškovi ublížit je to riziko.
Iamsweethoney
Kakariky je papoušek velice aktivní a celý den hrabe v zemi. V přírodě tak zabíjí nudu a ze země dostává potřebné minerální látky. Pokud mu to neumožníš, nejenže ho připravíš o zábavu, ale především o důležité výživné látky, které takto získá, což může vést ke ztrátě opeření.
Právě lysiny v peří jsou u kakariků velmi běžné.
A teď rada: zkus mu zvětšit klec tak, aby měl minimálně velikost dna 50 cm na 100cm a na to dno vysypat rašelinu(bez hnojiv) a zasadit trávník, vhodný je i starý drn trávy a kousek ztrouchnivělého dřeva (né plesnivého). Kakariky by se měl tímto zaměstnat i dostat potřebné minerální látky. S tímto by už během měsíce měla být vidět změna k lepšímu. Vhodné je ho občas postříkat vodou z rozprašovače. Kakariky rád prolézá smáčenými trsy trávy, proto je zvlhčování také velmi důležité. Pokud se koupe rád sám, stačí miska (né hluboká) s vodou. Neměj obavu, že je nějak "nemocný", není to nakažlivé. Můžeš mu pomoct!
Budeme si s přítelem pořizovat papouška Žaka Kongo a přímo od chovatelky co je bude mít od mláďat a bude již učit, aby byla krotká... už se moc těšíme ale také se obávám, aby ten žakouš nebyl pěkně zlobivej.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.