Existuje nějaká možnost obrany ze strany zaměstnance proti opakovanému uzavírání pracovní smlouvy na dobu určitou? Ze zákona smí být uzavřena pracovní smlouva na dobu určitou max na dva roky. Mohou být vnitří předpisy zaměstnavatele např. kolektivní smlouva nadřazena zákoníku práce? Jak je to s pokračováním v práci po uplynutí pracovní smlouvy na dobu určitou, mění se pracovní smlouva automaticky na dobu neurčitou?
Trebi
Klasická "zkušební doba" - 2-3 měsíce se mění na trvalý pracovní poměr, pokud po jejím uplynutí ti nikdo z podniku neřekne,že máš "vypadnout" a ty prostě přijdeš do práce. To se vlastně považuje za nástup do prac.poměru na dobu neurčitou. Ale to je při nástupu a jde o zkušební dobu. To co popisuješ, znám dobře od své známé z venkova. Ona měla uzavíraný prac.poměr na dobu určitou postupně celkem asi na 5 let! A nic s tím nenadělala, i když se to nesmí, je to proti zákonu. Můžeš se pochopitelně ohradit, upozornit vedení, že upozorníš Úřad práce a jiné instituce,které by jim za to vyměřily pokutu, ale nejspíš by se stalo to, že ti dají prostě výpověď.... Kolektivní smlouva nemůže být nadřazena Zákoníku práce,ale podle mých zkušeností si podniky dělají, co chtějí zejména v malých městech s velkou nezaměstnaností. A dokonce je podezřívám, že jsou dohodnuti s Úřadem práce a se sociálním odborem,protože kontrola nepřišla žádná.... V dotyčném podniku dokonce museli napracovávat návštěvu u lékaře, nebo si brát dovolenou. A když se na to známá dotázala, že to není podle Zákoníku práce, tak jí odpověděli, že to mají v kolektivní smlouvě, že se kdysi dávno ženy usnesly, že za to nechtějí placené volno a zato budou mít volnější normu - jenže normy měli takové, že si práci museli nosit domů, aby ji splnili, kdo neplnil, byl prostě po čase vyhozen. Že se kolektivní smlouva taky obměňuje, o tom se raději nemluvilo.... Já bych tam nemohla dělat, protože mě by trefil z těch poměrů šlak.... A perlička na závěr - nakonec známá dostala výpověď,protože nebyly zakázky a když se šla hlásit na ÚP a dávat nějaké papíry na FU, tak se moc a moc divili,že má opakovaně prodlužovanou termínovku, že to není správné. ujistila je, že není jediná a zdaleka ne poslední... - jen kroutili hlavou.
Cituji Agneska: jen kroutili hlavou
Místo kroucení hlavou se mají zvednout ze židle a provést ve zmiňované společnosti kontrolu. Ale hned, v případě plánované kontroly je možné, že nějaký úředník upozorní kontrolovanou společnost. Jako u nás, když jede kontrola do podniku, kde načerno pracují ukrajinky, šéf dostane avizo a pracovnice se schovají ve skladu.
Zákoník práce u pracovního poměru na dobu určitou v ustanovení § 39 odst. 2 stanoví, že trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky je možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru; to platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba alespoň 6 měsíců, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky se nepřihlíží. Je-li tedy ze strany zaměstnavatele výše uvedená podmínka dodržena, je jeho postup v souladu se zákonem.
Já jsem pracovala ve firmě, kde mi takhle dávali smlouvu na určito 3 roky, tak jich mám doma 6...no a hájili se tím, že jsme sezónní pracovnici, tak jsme měli smůlu.
roza
No přesně, všude měli své lidi. A UP jim šel na ruku i proto, že si brávali lidi z pracáku. Byli tak domluvení. Známá je teď na podpoře a najednou se našlo v podniku několik míst a tak jí volali, zda by nastoupila. Ona nechce, protože jak je pár měsíců pryč, tak si pořádně uvědomila, jaká tam byla otročina a jak ji to časově omezovalo (dělala práci doma v sobotu a neděli). No a ten podnik si dal požadavek též na UP a známá má dojem, že ji nedávají jiné nabídky k dispozici jen tento podnik, protože je pro ně výhodná, coby zapracovaná (navíc měla dobré prac.výsledky) síla. Její kamarádka si chtěla do obchodu vzít sílu z UP a zadala požadavek. Nabídli jí 10 jmen z Úřadu práce a známá mezi nimi nikdy nebyla uvedena, ač je vyučená prodavačka a odpovídala i věkem (kamarádka dala schválně kritéria,která se na ni hodila)...
Bohužel v menších městech si úřady leckdy hrají do ruky s podniky,které mají zaměstnáno dost lidí. Údajně kvůli zaměstnanosti, ale za jakou cenu?
Kontrola může být klidně plánovaná, protože smlouvy nelze vyhodit, ty tam má téměř každá... a stejně se "nic" nenajde.
Cituji Trebi: Existuje nějaká možnost obrany ze strany zaměstnance proti opakovanému uzavírání pracovní smlouvy na dobu určitou?
Pokud přesáhne 2 roky, tak ano, viz § 39 odst. 5 zákoníku práce.
Cituji Trebi: Mohou být vnitří předpisy zaměstnavatele např. kolektivní smlouva nadřazena zákoníku práce?
V tomto případě nikoliv; ustanovení § 39, tj. pracovního poměru na dobu určitou, spadá do výčtu ustanovení, od nichž není možné odchýlení; resp. odchýlení by v tomto případě bylo možné pouze v případě, pokud by to bylo ve prospěch zaměstnance. 3 letý pracovní poměr na dobu určitou jistě není ve prospěch zaměstnance. Výraz "nadřazen" není úplně přesný, jinak platí zásada, že je dovoleno vše, co není zakázáno a zákoník práce pouze stanoví v určitých situacích jakési mantinely, a proto může být kolektivní smlouva "nadřazena" zákoníku práce. Jak jsem psala, nikoliv v tomto případě.
Cituji Trebi: Jak je to s pokračováním v práci po uplynutí pracovní smlouvy na dobu určitou, mění se pracovní smlouva automaticky na dobu neurčitou?
Jestliže máš např. sjednán pracovní poměr na dobu určitou - 1 rok, tak první den druhého roku, pokud přijdeš do práce a zaměstnavatel ti nadále přiděluje práci, překlene se pracovní poměr na pracovní poměr na dobu neurčitou. Zaměstnavatel by doslova musel svého zaměstnance zapudit (nepustit do objektu zaměstnavatele atd.); ne že ti týden bude přidělovat práci a pak si vzpomene, žes měla pracovní poměr na dobu určitou, který skončil před týdnem. Takže ano, de facto se pracovní poměr změní - změní se faktickým konáním, nikoliv ze zákona.
P.S. Úřad práce v současné době toto již nekontroluje. Oblastní inspektorát práce ano bohužel, v době krize morálka zaměstnavatelů dost povolila a je to s nima spíše horší.
Díky za příspěvky. Nejedná se o zkušební dobu,ale o "dlouhodobý" pracovní poměr na dobu určitou v délce trvání sedmi let. Nejsou to sezóní práce ani práce na projektu atp. Argumentem zaměstnavatele (vedoucího) je to, že pokud mají zaměstnanci smlouvu na dobu určitou, jejich výkonnost v práci je větší než kdyby si byli "jisti" pracovním poměrem na dobu neurčitou. Prostě vás tím drží v hrsti a vy se nemůžete pomalu ani křivě podívat... Podotýkám, že se v tomto přpadě nejedná o soukromý sektor. Je pravdou, že pokud zaměstnanec písemně požádá zaměstnavatele, že chce setrvat v zaměstnání i po skončení pracovní smlouvy na dobu určitou, mělo by mu být vyhověno?
Cituji Trebi: Je pravdou, že pokud zaměstnanec písemně požádá zaměstnavatele, že chce setrvat v zaměstnání i po skončení pracovní smlouvy na dobu určitou, mělo by mu být vyhověno?
Ne, to je nesmysl. Pak by ztratil smysl pracovní poměr na dobu určitou. Něco jiného je, jak jsem psala výše, když ti po skončení pracovního poměru na dobu určitou nadále přiděluje práci, ty chodíš do práce atd., tím se překlene pracovní poměr na dobu určitou na pracovní poměr na dobu neurčitou.
Cituji Trebi: délce trvání sedmi let.
Cituji Leo: Pokud přesáhne 2 roky, tak ano, viz § 39 odst. 5 zákoníku práce.
Nevím, zda bylo zmíněno, že existují i určité vyjímky, kdy lze zaměstnat na dobu určitou na dobu delší než dva roky, popř. opakovaně prodlužovat prac. poměr na dobu určitou. Lze to např. u důchodců (ale od roku 2010 již ne) a např. třeba při zástupu za zaměstnankyni na MD a RD apod. ....
výjimku tvoří pracovní poměry uzavřené za dlouhodobě nepřítomné zaměstnance (zpravidla za nemocné nebo za ženy na mateřské resp. rodičovské dovolené), případy povolené jiným zákonem (např. starobní důchodci, vysokoškolští profesoři), pracovní poměry sjednané s agenturou práce a pracovní poměry sjednané při zvláštních provozních důvodech na straně zaměstnance
seherezad
Cituji seherezad: případy povolené jiným zákonem (např. starobní důchodci, vysokoškolští profesoři),
Nevíš, o který zákon (paragraf) se konkrétně jedná?
Cituji Trebi: Nevíš, o který zákon (paragraf) se konkrétně jedná
nevím,nejsem právník.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.