Ahoj, je možné, že po stažení žaloby dá protistrana odvolání proti rozhodnutí? Proti jakému rozhodnutí, když žaloba byla stažena?
Moc to nechápu, ale pokud ty stáhneš žalobu, kterou si na někoho dala, tak proč by ta dotyčná osoba měla dávat odvolání, když se vlastně nemá proti čemu odvolat?
Já to právě taky nechápu, ale stalo se tak. Zatím jsem to odvolání neviděla, ale nějak si ani neumím představit, proti čemu se dá v tomto případě odvolat.
Cituji Katulinka78: Zatím jsem to odvolání neviděla, ale nějak si ani neumím představit, proti čemu se dá v tomto případě odvolat.
To nechápu, člověk by měl být rád, že na něho není podána žaloba a ne se ještě odvolávat....
Reaguji na Katulinka78: Myslím, že bys ten případ měla trochu specifikovat. To, co píšeš, se mi zdá trochu zmatené. Téma máš nazvané "odvolání proti stažení žaloby" a pak píšeš o odvolání proti rozhodnutí. O jaké rozhodnutí se má jednat?
Cituji Klariska1241: člověk by měl být rád, že na něho není podána žaloba a ne se ještě odvolávat....
Stejně tak jako žalobkyně ví, proč žalobu stáhla . Ne vždy vyhrává žalobce.
Cituji Katulinka78: Ahoj, je možné, že po stažení žaloby dá protistrana odvolání proti rozhodnutí? Proti jakému rozhodnutí, když žaloba byla stažena?
Jedná se o nesouhlas se zpětvezím návrhu. Žalovaný musí z vážných důvodů nesouhlasit se zpětvzetím (má zájem na tom, aby byla žaloba projednána). Soud pak rozhodne, zda se v řízení bude, nebo nebude pokračovat.
§ 96 Občanského soudního řádu
(1) Žalobce (navrhovatel) může vzít za řízení zpět návrh na jeho zahájení, a to zčásti nebo zcela.
(2) Je-li návrh vzat zpět, soud řízení zcela, popřípadě v rozsahu zpětvzetí návrhu, zastaví. Je-li návrh na zahájení řízení vzat zpět až po té, co již soud o věci rozhodl, avšak rozhodnutí není dosud v právní moci, soud rozhodne v rozsahu zpětvzetí návrhu též o zrušení rozhodnutí.
(3) Jestliže ostatní účastníci se zpětvzetím návrhu z vážných důvodů nesouhlasí, soud rozhodne, že zpětvzetí návrhu není účinné. Nebylo-li dosud o věci rozhodnuto, pokračuje soud po právní moci usnesení v řízení.
(4) Ustanovení odstavce 3 neplatí, dojde-li ke zpětvzetí návrhu dříve, než začalo jednání, nebo jde-li o zpětvzetí návrhu na rozvod, neplatnost manželství nebo určení, zda tu manželství je či není anebo o zpětvzetí návrhu na zrušení, neplatnost nebo neexistenci partnerství.
(5) Byl-li návrh na zahájení řízení vzat zpět až po té, co rozhodnutí o věci již nabylo právní moci, soud rozhodne, že zpětvzetí návrhu není účinné.
Já nejsem žalobce, jen aby bylo jasno. Žalobce žalobu stáhl z důvodu, že věděl, že nevyhraje a nechtěl platit další soud.Reaguji na jana81: To právě nevím, proti jakému rozhodnutí se může odvolávat, když podle mě zatím žádné nenastalo. Já to takhle vidím na internetu, ale zatím jsem neviděla obsah odvolání.
Může teda soud rozhodnout, že odvolání je neúčinné, protože pro něj nejsou vážné důvody?
Cituji Katulinka78: Žalobce žalobu stáhl z důvodu, že věděl, že nevyhraje
Právě proto je v OSŘ tento institut, aby si každý nepodával žaloby jen tak z rozmaru:
Cituji madeleine91: (3) Jestliže ostatní účastníci se zpětvzetím návrhu z vážných důvodů nesouhlasí, soud rozhodne, že zpětvzetí návrhu není účinné. Nebylo-li dosud o věci rozhodnuto, pokračuje soud po právní moci usnesení v řízení.
(4) Ustanovení odstavce 3 neplatí, dojde-li ke zpětvzetí návrhu dříve, než začalo jednání, (...)
Pak záleží, v jaké fázi ke zpětvzetí došlo.
Cituji Katulinka78: Může teda soud rozhodnout, že odvolání je neúčinné, protože pro něj nejsou vážné důvody?
Může. Chtělo by to ale zajít do knihovny a podívat se do komentáře k OSŘ, co jsou ty vážné důvody.
Žalovaný se neodvolává - nejde o rozhodnutí. Namítá nesouhlas s úkonem žalobce = se stažením žaloby.
No právě, že se žalovaný odvolává proti rozhodnutí, tak je to psáno, proto se tomu divím. Ke zpětvzetí došlo den před soudním stáním.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.