Ahoj, je to tak, že po odstranění nosní mandle jsou děti méně nemocné?
Před třemi lety jsem malému nechala odstranit nosní mandle, neb v noci hrozně chrápal a dusil se. Vzápětí nastoupil od školky, a co si vzpomínám, ten první rok byl nemocný dost.Teď asi tak poslední tři měsíce je zase často nemocný (3 dny ve školce 14 dní doma) Na ORL mi doktorka řekla, že mu mandle dorostla, zase ji má zvětšenou (v noci zatím jen tak pochrupuje) a doporučila ji odstranit. Ale s tím, že kolem 8 roku fyziologicky mandle sama zaniká. Tak se mám rozhodnout sama. Čeká nás od září školní docházka, tak teď nevím. Nechci ho zbytečně vystavovat stresu v nemocnici. ale zase nechci, aby ve škole zameškával.
Hrůza mě bere, když si vzpomenu na to vyšetření o doktora. Prstem mu sahala na tu mandli, chudáček, muselo ho to hrozně bolet.A já ho ještě musela držet.
Hele o tomto polemizují i sami lékaři. Jeden řekne vyndat, druhý v žádném případě. Faktem zůstává, že nosní mandle má dítě od narození do puberty, jejich fuknkce je filtrační a obranná. Pro dítě prostě nosní mandle nejsou zbytečné.
Já jsem v dětství trpěla laryngitidami, mandle se mi zvětšovali hodně a rodiče - oba lékaři - mi je nikdy vyndat nenechali ač jim to doporučovali, ve školním věku potom laryngitidy úplně ustaly, byla jsem nemocná jen občas a spíš takové ty klasické virozy. Matka je anesteziolog a říká, že když se člověk může jakékoli operaci vyhnout tak by měl od operačního sálu běžet co nejdál, každá operace představuje obrovské riziko a velký zásah do organismu, i když většina lidí si myslí že to jsou rutinní zásahy.
Bratr byl jako dítě na odstranění nosní mandle, kterou měl zvětšenou, kvůli tomu dýchal pusou, že by byl častěji nemocný bych neřekla. Po odstranění začal dýchyt nose a mandle se mu již nezvětšila (při zákroku mu byly 3 roky). Osobně si myslím, že nemoci ze školky často souviví s tím, že se tam dětem moc nelíbí a ovlivňuje je psychika - osobní zkušenost, přece jen lépe je doma s maminkou (nemyslím to jako, že děti simuluji, opravdu nemocné jsou, ale kvůli tomu, že jsou ve školce nespokojené, ne kvůli tomu, že by měly třeba špatnou imunitu, nebo zvětšenou mandli). Pokud chlapci madle neztěžuje existenci a může dobře dýchat i s mí, tak bych mu ji znova odstranit nenechala.
Můj syn měl odstraněnou nosní mandli ve 3 letech. Do té doby byl víc nemocný než zdravý, po odstranění nemocný nebyl vůbec, když nepočítám běžné dětské nemoci (neštovice, spalničky, příušnice ap.). Správné dýchání je pro vývoj dětského organismu hodně důležité, na základě toho jsem se pro odstranění rozhodla. A jsem přesvědčená, že to bylo správné rozhodnutí. Jiné je to s odstraněním krčních mandlí. Ty bych odstranit nenechla
Já se taky chystám se svou 5ti letou dcerou na trhání nosní mandle. Zvětšenou jí má už rok ale až tet ji začaly komplikace (nemocnost, chrápání, dýchaní pusou a v obou uších se ji drží tekutina tzn. časté záněty středního ucha). Tak jsem zvědavá. Má strach z narkozy a celkově z té operace. Jenom přece člověk nikdy neví jak na to tělo bude reagovat.
Reaguji na sartre:
ano nosní mandle dorůstá, synovi ji taky ve 4 letech odstranily kvůli opakované rýmě od té doby měl pokoj.
Cituji Miskaa: Má strach z narkozy a celkově z té operace. Jenom přece člověk nikdy neví jak na to tělo bude reagovat.
děti to snášejí dobře a o operaci se snad ani nedá mluvit , je to spíš menší zákrok, který trvá sca 30 minut.Jediné riziko tohoto zákroku je možné krvácení. Ale nebála bych se toho , většiou to pomůže.
Reaguji na mikkýsek: Já jsem slyšela už o "banálních zákrocích" které i u dětí skončily špatně, takže pro mě je jakýkoli zásah do těla pod narkozou nebezpečný. Ale vím že kdyby na to trhání nešla tak se jen bude trápit. A to já nechci.
Synovi nosní mandli trhali v lokálním znecitlivění. Je to už hodně dlouho, ale neslyšela jsem, že by teď trhali v CA. Syn mně to tehdy líčil tak, že to nic nebylo, že to jenom udělalo cvak a bylo to, že to vůbec nebolelo. Byly mu asi 3 roky. Potom jsme šli podle doporučení na zmrzlinu, to se mu líbilo nejvíc
Reaguji na ilka1:
no tak to vůbec, Malým dětem se odstraňují nosní mandle v celkové narkóze, těm úplně malým dají dýchnout, ty větší už mají zavedenou kanylu do ruky.
V lokálním znecitlivění snad jen u dospělých. A co vím od jedné kamarádky, tak to zase jen takové ,,cvak" není. Brrrrrrrrrrr.
Mně stačilo, když jsme šli jen na vyšetření na ORL. A byl to pro nás oba hrozný zážitek. Nechápu to, relativně mladá doktorka (kolem 45) ale absolutně žádné cítění s dětskou dušičkou. A co si vzpomínám před třemi lety v nemocnici na Karláku na dětském ORL také přístup k dětem nic moc.
Včera mi naše pediatrička vysvětlila, proč je dobré odstranit zvětšenou nosní mandli, zní to logicky. Při dýchání nosem vdechovaný vzduch prochází skrz řasinky, které ten vzduch čistí. Zatímco při dýchání ústy jde ten vzduch do těla nevyčištěný, a proto více nemocí.
Tak jsem zase na vážkách. Myslím, že zase tak hodně zvětšenou ji nemá, když zrovna nemá rýmu, může dýchat nosem i se zavřenou pusinkou. Jen v noci si tak pochrupkává.
Ach jo. Je pravda, že letos jsou děti extrémně nemocné. Je to samá spála, neustále rýmy a kašle, Všechny maminy si stěžují.
Řeším to samé. Dcera skoro 5 let, syn 2,5let.Jsou stále nemocný.Od září nevydrželi být měsíc zdravý.Máme jít také na ORL, poslali nás z imunologie.Prý mandle nemusí být zvětšená, ale může se pod ní držet hnisavé ložisko, které způsobuje nemoce.Pokud nám navrhnou mandle ven, půjdeme.Švagrová měla také stále nemocnou dceru(7let), po vyndání nebyla rok nemocná!Tak doufám, že nám to také pomůže!Já měla v dětství lokálně odstraněnou mandli a byla to hrůza!!Nedoporučuji, bylo mi 5 a stále si to živě pamatuji.pro děti zbytečné trauma.Raději bych volila tu narkózu.Vše má svá rizika, ale člověk musí věřit, že vše proběhne dobře
Reaguji na olif: Co se týká té narkózy, myslím, že se vůbec neptají, Prostě děti uspí a je to. I pro toho lékaře je to snažší. když jsem byla s malým před třemi lety, snášel ji v pohodě. Protože byl malý, 3 roky, dostal dýchnout čehosi. Ty větší děti, 6 let a více už měly kanylu v ruce.Tenkrát jsem žádnou změnu nepozorovala. Ale zrovna ten rok nastoupil do školky. Pro nás tenkrát bylo rozhodující, že v noci se dostával až do apnoických stavů.
Problém je v tom, že ta mandle zase může dorůst, tak jako se to stalo nám. O tom hnisavém ložisku v mandli mi doktorka říkala také. Neb často Š. míval horečku bez dalších projevů. Ale domluvila jsem s doktorkou, že mám počkat přes léto a uvidíme, jak to bude s nemocema dál. Chtěla jsem, aby nás poslala na imuno, ale když viděla zprávu z ORL a tam napsáno, že doktorka doporučuje odstranění, tak řekla, ať tam vůbec nechodím. Neb to bude první, co po mně budou chtít,
Držím palce, ať doktorka na vašem ORL je vstřícnější vůči dětem než ta naše. Trauma to bylo pro nás oba. Jak mu sahala na tu mandli, brrrrrrrrrrrrr, hrůza.
Ale je to tak, že letos je nemocnost dětí nadprůměrná.
Já do svého tématu přispěji skoro po roce. Je to 3 dny, co je malý po zákroku, tzv. adenotomii. Dostali jsme se do rukou moc fajn paní doktorky, vysvětlila mi, že u něj to je opravdu dobré odstranit, že tu mandli má hodně velkou. Na vše měla nějaké přístroje, optiku apod, nikam mu nestrkala prsty, vše nám srozumitelně vysvětlila, s malým také moc hezky mluvila, prostě byla lidská. A konečně také někoho napadlo, že mu změřil uši a zjistila, že má podtlak v uších. A to nějak rozhodlo, že jsem s ním do toho šla po druhé.
Musím říct, že jak je o něco starší, snášel tu narkozu a vše kolem o trochu hůře. Ale doufám, že teď už to budou jen běžné a hlavně výjimečné virózy.
Já mám jít za týden také na vyštření nosní mandle se synem (6 let). Už jednou jsme byli u Dr. a ten ho vyšetřoval prstem, teď by jsme měli jít na vyšetření optikou. Zajímalo by mně, jak to probíhá a zda je to pro děti boelstivé?.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.