Zdravím ženy a ojedinělé muže,
nevíte, jak je to v současné době s bodovým ohodnocením bolestného v této situaci :?
Měla jsem autonehodu na podzim 2013, v dubnu jsem žádala o bolestné pojišťovnu viníka, ta mi poslala za 1 bod bolestného 120 Kč. Od 1.1.2014 se ale změnil občanský zákoník a bod má být za 240 Kč.
Nikdo nic neví. Ani patřičný zákon se mi nedaří dohledat. Z právních poraden neodepisují. Někde jsem se dočetla, že je určující, kdy se nehoda stala (takže bych měla nárok jen na oněch 120 Kč za bod, což se mi zdá dost málo vzhledem k tomu, co mám za zranění). V nemocnici mi zase tvrdí, že je hloupost, aby se to posuzovalo podle data nehody.
Nevíte si někdo rady?
O těch 240kč jsem tedy nic nenašla, každopádně podle mě ti to vyplatili dobře. Přečti si tohle http://www.ibesip.cz/cz/legislativa/dopravni-nehod y-a-novy-obcansky-zakonik-dopravni-nehody-a-novy-o bcansky-zakonik-od-1-1-2014
Víc se dočteš na http://www.nsoud.cz/JudikaturaNS_new/ns_web.nsf/Me todika,
konkrétně A - preambule:
"(viz bod X. - průměrná mzda za rok 2013 činila 25.128,- Kč, tj. hodnota jednoho bodu činí 251,28 Kč, vznikla-li bolest v roce 2014)" - VI. Hodnocení bolesti
Tady máš základní informace srozumitelně http://cs.wikipedia.org/wiki/Bolestn%C3%A9 , podle tohoto ti nikdo na tvou otázku neodpoví
Reaguji na Valetta: Vždy se, prakticky u všeho, posuzuje datum kdy k určující události došlo a je to nejen logické, ale i v pořádku.
Pojišťovna to spočítala správně.
Ještě se tedy zeptám - trvalé následky taky proplácení pojišťovna? A kdy (po jaké době od nehody, popř. po skončení léčby) si o ně můžu zažádat? A do třetice - objevily se u mě asi 3 týdny po nehodě i psychické potíže - ataky (netuším co se kde zvrtlo, byla jsem duševne docela v pohodě), jakože návaly paniky a úzkosti - co s tímhle? Pokud mi na psychiatrii napíšou, že to mám kvůli té nehodě, tak ohledně odškodného budu muset k soudu (nebo se dohodnout mimosoudně) - to už asi pojišťovna neřeší, že? Pokud mám tedy nárok na nějaké odškodné za psychickou újmu...
Jinak tedy co jsem se zatím dočetla, tak ano, nejspíše jen těch 120 Kč za bod, co se týká bolestného, ale pokud to dobře chápu, trvalé následky by se měly počítat podle toho, kdy se zdravotní stav ustálil (což by u mě dělalo rok 2014 nebo 2015), tím pádem by se toto mělo brát už podle nové metodiky.
Tu novou částku za bod jsem napsala špatně, je to 251, 28 Kč
Pokud se úraz stal v roce 2013, tak se posuzuje podle staré vyhlášky (440/2001 Sb.). Podle nového občanského zákoníku o výši bolestného rozhodují soudy. Ta metodika, kterou vydal Nejvyšší soud je pouze doporučující vodítko a právě pro soudce. Není závazná.
Cituji Veselka10: datum kdy k určující události došlo
Taky myslím, je to logické
Reaguji na Valetta: Ale jo, ale pokud se nedohodnete. Při rozhodování ve sporech o náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění rozhodují soudy.
Cituji Valetta: patřičný zákon se mi nedaří dohledat.
Žádný zákon na to není. Vyhláška o odškodnění bolesti byla k 1. prosinci 2013 zrušena.
Cituji Valetta: bod má být za 240 Kč
Ani toto není nikde pevně stanovené. Toto je pouze doporučení, aby se hodnota bodu odvozovala od "jednoho procenta hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství za kalendářním rok předcházející roku, v vněmž vznikl nárok"
Tady to máš napsané, myslím docela srozumitelně: od 1. ledna 2014 už výše bolestného závisí podle § 2958 občanského zákoníku jen na úvaze soudce. Zákon zde stanoví pouze kritérium, aby výše peněžité náhrady plně vyvážila vytrpěné bolesti, případně aby byla stanovena podle zásad slušnosti. Nejvyšší soud nicméně v zájmu zachování právní jistoty a očekávatelnosti soudního rozhodování podle § 13 občanského zákoníku připravil metodiku, která stanoví podrobný postup pro výpočet.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.