Cituji Sklenička: Svůj obor ze střední asi těžko uplatním bez praxe do laboratoří asi brát nebudou, nicméně zkusím to.
Bez praxe je to těžké v každém oboru, ale neházela bych v tomto ohledu flintu do žita. Zejména u SŠ pracovníků se neočekává tolik praxe (jako u VŠ, zejména Mgr./Ing.).
Asi jste na VŠ měli nějaká praktika? Taky bych je uvedla do dovedností. Možná to paradoxně může být i plus, to nevím... že za ty roky studia máš nějaké znalosti navíc, ale pořád jsi středoškolák, takže dostaneš středoškolský plat (to hraje roli zejména kdyby se jednalo např. o Akademii věd a podobné instituce s tabulkovými platy).
Zkus také tuto stránku: http://www.gate2biotech.cz/, zejména sekci "katalog biotech firem".
Cituji MiaMia: Zejména u SŠ pracovníků se neočekává tolik praxe
to si myslíš prosím proč? Mám spíš opačné zkušenosti...tedy jako že praxe SŠ nahradí VŠ
Reaguji na farahh:
Protože při SŠ se většinou nedá pracovat (v normální pracovní době, což v laboratořích bývá), takže je pochopitelné že absolvent vyleze bez praxe, zatímco při VŠ se dá stihnout i nějaký částečný úvazek, nebo alespoň neplacená praxe (zejména spojená s absolventskou prací).
Samozřejmě mám na mysli množinu absolventů (absolventy SŠ x absolventy VŠ), nikoli množinu všech laborantů dohromady.
Reaguji na MiaMia: hm, my jsme si museli na střední ve 3. a 4. ročníku odpracovat min. měsíc na stavbě v pracovním procesu (dělala jsem stavebku) aby nás pustili k matuře.
Reaguji na farahh:
Tak já jsem měla na mysli praxi mimo rámec školních povinností.
Pokud je na nějaké škole povinná praxe, tak jí všichni absolventi logicky mají.
Všem Vám moc děkuji za příspěvky, dalo mi to naději, teď si najdu práci a pak to zase za rok zkusím.
Je to těžký, to chápu, ale svět rozhodně nekončí. Být tebou, tak bych se pídila po tom, jestli opravdu ještě není nějaký způsob, jak tu školu dostudovat (někdy o tom ani nemusí být napsaný na stránkách školy/katedry, ale řeknou ti to na studijním oddělení) nebo si hledat aktivně práci.
Kamarádky taky skončily školu před finišem. Jedna se vdala a má mimčo, druhá má super práci. Přeju, ať se to vyřeší a ty budeš šťastná!
Cituji Sklenička: ze střední mám obor analýza potravin
Ještě mě napadlo, jestli bys třeba nechtěla pracovat jako výživová poradkyně. Stačí si na to udělat kurz. Řekla bych, že tvůj obor ze střední i z VŠ k tomu má dost blízko. Buď jako zaměstnanec nebo podnikat na ŽL. Něco jako Petr Havlíček v Jste to, co jíte.
Zrovna u tebe mi připadá dost škoda, abys šla dělat prodavačku. Myslím, že bys mohla využít toho, že nemáš gympl, který je sám o sobě k ničemu, a ty znalosti ze SŠ nějak zúročit v tom daném oboru.
Cituji MiaMia: mimo rámec školních povinností
s tím neměla škola nic společného, sami jsme si museli firmu i práci najít a o prázdninách tam měsíc odpracovat namísto zaměstnanců co měli dovolenou.
Proto se neříkálo že SŠ nemají praxi.
Můj názor, je, že dokud je člověk mladý, studovat by měl, nikdy nikdo neví, kdy se mu titul bude hodit....nakonec i ti překvalifikovaní najdou práci...kdo chce, práci nakonec sežene, i když to někdy trvá déle...potom ve starším věku je fakt hodně obtížné, studovat při rodině a zaměstnání...takže zakladatelce bych radila, podat přihlášku a nechat si uznat předměty, pokud by to bylo možné...na ten rok jít klidně do práce. Jinak, to že zakladatelka neudělala zkoušku fakt nemusí být v tom, že by se neučila, tomu nevěřím, každý se přece na poslední pokus učí hodně dopředu, ale z mé vlastní zkušenosti někteří profesoři si rádi honí ego, a když se rozhodnou, že to někomu nedají, tak mu to nedají, i když je sebelépe připraven, prostě se ptá tak, že by mu nerozuměl ani odborník s celoživotní praxí, opravdu je to hnus někdy...já také takhle dělala zkoušku na poslední pokus a zachránilo mě jen to, že v komisi konečně neseděl ten člověk, který mi dělal problémy....při té zkoušce jsem navíc měla pocit, že jsem toho řekla mnohem méně než na zkoušce u toho tyrana, no a dostala jsem za 2, takže na těch učitelích fakt záleží mnohem více než na tom, jak se kdo učil...a to jsem měla jinak po celé 3 roky výsledky velice slušné...
Mám taky jedno neúspěšně ukončené studium - odešla jsem z něj už po dvou semestrech, protože mi bylo jasné, že časem by mě stejně vyhodili. Začala jsem studovat jiný obor, který mi vyhovuje víc a není problém. Zkus začít znovu, nechat si všechno uznat a třeba se zadaří, byla by škoda se na to vykašlat.
Cituji arne: Začala jsem studovat jiný obor, který mi vyhovuje víc a není problém. Zkus začít znovu, nechat si všechno uznat a třeba se zadaří, byla by škoda se na to vykašlat.
to je dobrý realistický přístup
Cituji onsall: kdyby to opravdu uměla perfektně tak by to udělala
no tohle mi někdo říct třeba u nás po neúspěšný státnici tak ho zabiju. U nás je jedna státnice tak těžká , že se na to učej třeba půl roku a pak to stejne neudelaj protože na tom schválně vyhazujou a ptaj se te uplně na neco jinyho než je v knížkách . ja se to učila mesic v kuse a měla jsem ji hodně na krajíčku.
A nejde ještě zažádat o přezkoušení? Nebo eventuelně podat znovu přihlášku a nechat si uznat předměty. Sice se ti to trochu prodlouží, ale lepší než nic...
Cituji farahh: s tím neměla škola nic společného, sami jsme si museli firmu i práci najít a o prázdninách tam měsíc odpracovat namísto zaměstnanců co měli dovolenou.
Ech, ale pokud to je POVINNÉ, tak je to pořád v rámci školy. Hlavní znak je, že takovouhle praxi pak mají všichni absolventi dané SŠ, takže to není že by půlka ročníku měla SŠ + praxi o prázdninách, a druhá půlka jenom SŠ.
To je vidět např. na VŠ u ekonomických oborů, někde není povinná praxe (ale tak nějak se s tím počítá a studentům se vychází vstříc), a potom z těch škol opravdu leze půlka absolventů s nulovou praxí, a jinde je ta praxe povinná (i když si jí člověk musí sám sehnat atd.), a potom "absolvent této školy = absolvent s X měsíci praxe".
Takže znovu: u SŠ pracovníků se neočekává tolik praxe (nad rámec studijních povinností).
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.