Ahoj holky,
pracuju v obchodě, kde máme nerovnoměrné rozvržení pracovní doby. Ve smlouvě mám týdenní úvazek 15hodin (jsem studentka). Chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte, jak to je s plánováním směn. Podle zákona má zaměstnavatel povinnost zaměstnance seznámit s týdenním plánem 2 týdny dopředu. Nevíte, jak je to se změnami v pracovní době? Protože se u nás často stává, že nám směny změní v daném týdnu nebo dalším a vůbec se nás neptají, jestli s tím souhlasíme. Může si to zaměstnavatel dovolit? V zákoníku jsem o tom nic nenašla. A taky jsem se chtěla zeptat, jak je to s prací nad rámec sjednané týdenní prac. doby? Protože 15hod/týdně se tady nedodržuje, tenhle týden budu mít 40hodin! Budu vděčná za vaše rady, díky.
Reaguji na Issabell28:
Jo, zaplacený to mám, ve výplatnici to mám jako hodiny navíc. Akorát je blbý, že si třeba něco naplánuju a oni mi pak přepíšou směny. Už mě to celkem štve A taky nechci tolik hodin...sice teď do školy nechodím, ale chtěla jsem mít poslední prázdniny trochu volnější, ach jo...
My to tedy taky máme takhle, nikdo se nás neptá a napíší se směny, ale na druhou stranu není problém se s vedoucí domluvit a nějak to přepsat a s někým si třeba směnu vyměnit.
Reaguji na Rosemary:
Tak jestli to máš zaplacený, tak to je v pořádku.Jinak tedy bohužel, tak to dnes je, zvláště, když jsi tam pouze na brigádě, tak na brigádníky se nikde dnes neberou extra ohledy. Zkus se domluvit se šéfem, samozřejmě tím riskuješ, že ti řekne, že jestli se ti to nelíbí, tak můžeš jít.
Reaguji na Kubacis:
Asi to tak bude běžné všude...Jen mi přišlo blbé, že mi ty směny změnili a ani se nezeptali.
Jinak směny si mezi sebou taky měníme nebo předem dáme vedoucí vědět, že určitý den potřebujeme volno. Akorát teď je to horší, protože nám odešla jedna prodavačka ve zkušební době a 2 mají dovolenou. A celkem s vedoucí je nás na obchod 5. Musí nám chodit na pomoc z jiné prodejny.
Reaguji na Issabell28:
V pondělí se chystám mluvit přímo s oblastní vedoucí. Vedoucí jsem o tom už říkala...tak uvidím, co mi řekne. Každopádně směny mi teď rozhodně neubydou, když není personál. Jen nechápu, proč mají tak nízké úvazky, když těch hodin týdně je víc. Jediná, kdo má klasický úvazek jako HPP, je vedoucí. Pak jsou dvě zástupkyně a ty mají 20hod/týdně a pak 2 prodavačky s 15hod. Všechny těch hodin máme víc... Asi tím, že máme menší úvazek platí menší odvody, nevím...
Ahoj, tvůj zaměstnavatel se může ohánět tzv. provozními důvody a případě, že nepokryje prodejnu prodavači, tak má možnost změnit ti směnu i bez oznámení 14 dní předem (měla bys najít ve firemních směrnicích). Jestliže máš v pracovní smlouvě 15 hod úvazek týdně, vše nad rámec by tedy měl být přesčas. Znamená to, že bys tedy ostatní hodiny měla mít proplaceny přesčasovým základem (měsíční mzda/fond pracovní doby*počet odpracovaných hodin nad rámec sjednaného úvazku) a pak máš ještě 3 měsíce na vybrání náhradního volna za přesčas nebo se ti proplatí příplatkem za přesčas ve výši 25 % (počítá se z průměru za předchozí kvartál). Kdyby ti bylo cokoliv nejasné, ptej se
Reaguji na marionettta:
Ahoj, moc děkuju za odpoveď. Takže to znamená, že teda porušují zákon tím, že mi směny mění dřív než 2 týdny dopředu. To jsem potřebovala vědět...Říkala jsem si, že je to divné, že by si směny mohli měnit, jak se jim zachce. Zítra jdu do práce, tak se podívám, co mají psané ve firemních směrnicích...Ale myslím, že jsem nikdy příplatek 25% za práci přes čas nedostala. Každý týden mám 15 hodin splněných, spíš vždycky mívám navíc.
A proč myslíš, že nám do smlouvy píšou 15hod nebo 20hod týdenní prac.dobu i když odpracujeme více? Mají z toho nějaké daňové výhody?
Moc děkuju
Ahoj, rozpis směn, který visí dejme tomu na nástěnce bys měla mít k dispozici min. 14 dní předem a měla bys být informovaná o rozvržení, ale pak se může např. stát, že zaměstnanec, která má naplánovanou směnu onemocní, nebo si bere dovolenou apod. a pak může zaměstnavatel argumentovat zmíněnými provozními důvodu, tzn. že potřebuje pokrýt obslužnost obchodu, a na to už se informovanost 14 dní předem nevztahuje. Takže záleží na úhlu pohledu. My máme např. ve firmě naplánovány směny na půl roku dopředu, ale když se stane něco neočekávanýho, tak směny musíme ad hock přeplánovat (provozní důvody). Je to pochopitelnější?
Proto, abys měla přesčasový základ a příplatek za přesčas proplaceny, musí být přesčas nařízení, tzn. jestli zůstaneš v práci o 1 hod déle ze své vůle, za přesčas se to nepovažuje.
Myslím si, že zaměstnavatel nemá žádný zvláštní důvod pro 15 hod úvazky, třeba je to ve firmě obvyklé, nebo je tlaček ke snížení nákladů a myslel si, že tyto hodiny budou dostačující.
Možná bude stačit, když se pobavíte o navýšení úvazku.
Ještě mě napadá, některý zaměstnavatelé kompenzují přesčasy prémiemi (nesmí se to), ale je to taky praxe.
Kdybys měla ještě otázky, piš. , ráda odpovím...
Reaguji na marionettta:
Ahoj, už to chápu, děkuju moc Za chvilku musím na autobus do práce, podívám se do mzdových předpisů, jak to tam je s těmi příplatky a tak... Asi se tě pak ještě budu ptát...ale teď už musím...pa
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.