Četla jsem článek v reflexu (najdete na jejich webu) s názvem NEVIDITELNÍ http://www.reflex.cz/Clanek39069.html. Je o vietnamské komunitě, a také o tom, jak prodávají své výrobky do nadnárodních řetězců (Tesco, Makro...) a známých obchodů (Orsay apod.), ve kterých mnohé z nás pravidelně nakupujeme. Chci se Vás zeptat, co si o článku myslíte, na kolik je pravdivý? Několik odstavců z článku sem přidávám (bez úpravy).
Pokud prodávají své zboží do zmíněných obchodů, prodávají sami vietnamci tohle zboží? Nebo pouze zboží distribuují do určitého obchodu a sami ho neprodávají na stáncích?
Téma mě zajímá, jelikož mnohé zde se "dušují", že by si od vietnamců nikdy nic nekoupily. Sama většinu kupuji ve Vaňkovce. Také zboží v obchodech (C a A, NewYorker, Terranova, Cheeroce apod.) jako je Vaňkovka , Olympie apod. mi příjde, že je stále horší a horší.
Cituji z reflexu:
1)"Teď vede podnik, který sám vybudoval - dekorace, umělé květiny, cingrlátka, figuríny.
Na první pohled tento sortiment budí úsměv, když však Li prochází dlouhou halou přeplněnou zbožím, kde hlídají čtyři prodavači, a když zadává do počítače objednávky z velkých obchodních řetězců, jako je Tesco či Makro, jeví se jeho podnikatelský úspěch v jiném světle."
2)Hai vlastní velkoobchod se spodním prádlem. I jeho zákazníky jsou mimo drobné české obchodníky, kteří mají butiky s prádlem v Kolíně i na pražském Černém Mostě, velké nadnárodní řetězce.
"Takže to, co je tady ve skladu, koupím třeba v Tesku za několikanásobně vyšší cenu?"
"Ano. Je legrační, jak si vy Češi pořád myslíte, že když něco koupíte u nás, je to horší než v obchodním domě. Vždyť to berou ve velkém od nás. Nalepí na to svá loga a cenovky."
3)"Úplně všechno zboží, pokud jde o oblečení, doplňky, boty, bižutérii a drogérii, je z Číny. U nás i ve vašich obchodech. S Číňany spolupracujeme. Je jich tady méně než nás, ale mají přímé vazby na svou zem. Oni ve velkém dovážejí, my to distribuujeme a prodáváme dál. I když samozřejmě řetězce nakupují i napřímo. Většinou se všichni známe a občas se v letadle do Pekingu potkávám s klukama z Teska a Makra. Prodávají to stejné co my. Jen jinak zabalené a dražší."
4)"Podívej, tohle jsou krásné šaty. Když budeš něco chtít, jdi sem. Odsud to berou do obchodů jako Orsay a tak.
U Kenvela, Orsay, NY jsem slyšela, že je to vietnamské zboží....Jenže kde kupovat opravdu kvalitní oblečení?
Asi zvolit italský nebo francouzský butik....drahý..samozřejmě...nebo české výrobce, ale některé prádlo není až tak hezké...
Blogerka
Tak jsem zrovna napsala sálodlouhej příspěvek a objevilo se mi, že se tohle téma asi uzavřelo a že ho nemůžu poslat. Tak nevím, jestli je tady skrytá cenzura nebo co, protože jsem se vyjadřovala v tom smyslu, že je mi celkem jedno, jestli mám tričko od Vietnamců nebo Vaňkovky, hlavně když se mi líbí. Klidně ať si to šijou ve stejný fabrice, to mě vůbec nepřekvapuje.
Nojo, četla jsem to. Docela mě překvailo, že Sportissimo je vietnamské
Dneska si člověk nemůže být jistý ničím.
Od ťamanů jsem si koupila něco jen párkrát a obvykle to bylo tak mizerné kvality, že se to s Orsay, C&A a pod nedá vůbec srovnat. Možná tak v Terranově jsem koupila fakt hadry na jedno použití - do 1. vyprání. Takže podle mých zkušeností bych tomu zase tolik nevěřila, ale v jejich skladech jsem nikdy nebyla.
Já bych řekla, že to pravda určitě je, protože kolikrát mi zboží od vietnamců vydrželo déle než z nějakého ´´značkového´´ obchodu. Když se podíváte na ty materiály, které se prodávají v nákupních centrech se značkovým oblečením, tak je to patrné (ikdyž to neplatí u všeho), ale většinou ta trička jsou z velmi tenkého materiálu, skoro průsvitná, nebo se hnedka seperou. A většinou to co mají v těchto centrech vidím i u vietnamců a 10x levněji a někdy i hezčí.
Cituji Bridget Jones: Orsay, C&A
Zboží v těchto řetězcích mi tedy přijde také velice nekvalitní, nevím, jak ostatním....pro mě tedy nedrží tvar, ani velikost. To raději k těm vietnamcům, kteří mi nabízejí stejnou kvalitu za méně peněz...ale musí se u nich "prohrabat" ke správnému kousku.
Takže tomu článku věřím.
Já vidím jako jediné pozitivum na značkovém obchodě, že pokud mám ještě tu cenovku a lístek, tak mužu zboží reklamovat nebo vyměnit (aspoň zatím nikdy nebyl problém), kdežto u vietnamců vám to těžko vezmou zpět ... jinak je mi celkem jedno odkud oblečení je...mě dokáže rozčílit akorát když někde nabízejí úplně šílené hadry, blbě ušité, z blbého materiálu apod.... a takové nacházím kolikrát i v těch rádoby značkových obchodech...a to nemyslím jen orsay nebo CaA, ale i o trochu dražší, o kterých jsem si myslela že jsou vážně kvalitnější, třeba Esprit...ten mě v německu teda silně zklamal
Blogerka
Cituji KatuskaBeluska: kdežto u vietnamců vám to těžko vezmou zpě
Pozor,u Vietnamců to jde taky
Jen musíš natrefit na nějakýho hodnýho
nevím, těžko říct. u nás jsou vietnamci dvojí: skrytí a přiznaní. skrytí jsou ti, kde v obchodě na žádného nenarazíte, přesto je jejich. oblečení je docela pěkné, někdy opravdu pěkně šité, v obchodě to ani nesmrdí. tam občas nakupuju. a pak zjevní: prodávají v něm vietnamci, smrdí to tam nekvalitními látkami a lepidly, oblečení je strašné, trčí nitě. tam nelezu dodavatel je ale jen jeden - co je pěkné, jde ke skrytým, co méně, jde ke zjevným.
z mé zkušenosti třeba orsay má oblečení "voňavé" a poměně dobře šité (i když kvalita jde taky dolů). nevěřím tomu, že by tatáž továrna dělala věci pro orsay i pro vietnamce, neb i nejhorší orsay kvalita pořád není taková, jako nejlepší vietnamská kvalita. totéž u HaM. třeba CaA je ale hadrárna a smrdí to tam, a stejnému dodavateli bych i věřila.
Blogerka
Cituji Danice: Pozor,u Vietnamců to jde taky
Jen musíš natrefit na nějakýho hodnýho
no prááávě
Nedivím se. Já vím jen to, že občas chodím do diskontu Kik a tam mají za pár šlupek úplně ale totálně to samé jako jsem viděla v: Orsay, CA, New Yorker....
A to jste si myslely, že věci do Orsay apod. šijí ve voňavé, čisté továrně bílí zaměstnanci, kteří oblečení posléze skládají do komínků v rukavičkách? .
Dnes hraje prim levná pracovní síla, mezi kterou patří právě asijské země (Vietnam, Čína, Thajsko...).
Můžete si všimnout, že v obchodě Gate mají stejné věci jako na Aukro.cz pod názvem "japonská móda", ovšem na Aukru za nesrovnatelně nižší ceny. A takhle to chodí se vším. Vše se šije najednou ve velkých továrnách a potom přerozděluje.
Jediné, v čem se může lišit jednotlivé oblečení je kvalita použitých látek. NY si nechá šít ze sebou vybraných směsí a Gate zase ze svých, třeba levnějších, horších. Dávám jen příklad.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.