Já bych teda neváhala a nechala ho vykastrovat když to s nim takle mlátí. Aspon se nebude trápit a sklidní se.
Reaguji na mafeska: Právě sháním dobrého veterináře a určitě do kastrace půjdu než to zajde dále.
Reaguji na xlenkap:
JJ přesně on to dělá schválně, taky je na něm úplně vidět že je to naschvál. Je to komediant
Reaguji na mafeska:
Já bych ho taky dala vykastrovat, ale mamka o tom nechce ani slyšet. Je to už náš třetí králík a nikdy takovéhle problémy nebyly. Ti předchozí dva se občas taky někde vyčůrali ale rozhodně ne takhle extrémně jako tenhle exot. Ale třeba ho to věkem přejde, doufám že jo.
Reaguji na Spygame: Tak máme dosti podobné králíky Jinak u mně deodorant také nefungoval, mu to snad voní nebo já nevím.
No můj králík je to první a už tohle jeho značkování trvá necelé dva měsíce. Momentálně sháním dobrého veterináře a rozhoduji se mezi dvěma.
1. U prvního vím, že používá injekční narkózu (o které jsem nečetla moc dobré články), také mi napsal, že po operaci není nutné podávat léky, jen kontrolovat jeho stav, což chápu. Jen nevím co ty léky - v ostatních diskuzích jsem se dočetla, že při kastraci dostali léky. Opravdu nevím a nemám v tomto moc zkušeností, proto se chci zeptat, jak to teda je?
2. U druhého veterináře zatím nevím jakou má narkózu (čekám na odpověď), ale ten mi při napsání emailu ohledně toho, zda kastrujíe králíky napsal, že cena je za kompletní zákrok vč. narkózy a léčiv.
Recenze na tyto veterináře byli na netu velmi kladné. Dokonce kamarádka u obou byla (jenže se psem). Přešla k tomu prvnímu z důvodu nižší ceny za kastraci a tak se rozhoduji.
Pokud ale u veterináře 2 bude inhalační narkóza, tak nejspíše nebudu váhat.
Prosím o radu a nějaké vaše zkušenosti.
Děkuji za odpovědi.
Reaguji na xlenkap: Proč si myslíš, že inhalační narkoza je lepší?
Osobně bych tohle zvířeti dobrovolně neudělala, po mé osobní zkušenosti. Nevím co cítí zvíře a tak to posuzuji podle sebe.
Byla jsem kdysi na první operaci a před anestzií do žíly jsem dostala právě inhalaci. I když to bylo rychlé, pouze tři nádechy a třetí výdech už si nepamatuji, tak jsem myslela, že v tu chvíli umřu, i když jsem do té doby neměla jediný problém, tak v tu chvíli jsem měla strašně nutkavý pocit, že musím utéct a nemůžu.
Takže když jsem šla na druhou operaci, anesteziologovi jsem to řekla, měla jsem z toho vyloženě hrozný strach, že se to bude opakkovat. Dostala jsem první do žíly a šlus, krásně jsem usnula, rychle a hned.
Takže podle sebe, kdy vycházím i z toho, že jako člověk jsem věděla co se mi děje a proč, což zvíře neví. rozhodně inhalační anesteziií nepodporuji.
Reaguji na Veselka10: Díky za reakci a tvou zkušenost.
Někde jsem četla, že při injekční u tak malých zvířat se může stát, že špatně odhadnou dávky a při buzení prý sebou hodně škubají, ale samozřejmě záleží na tom veterináři jak je dobrý - když má zkušenost, myslím, že dávku odhadne. Ptám se i proto na nějaké osobní zkušenosti ostatních, jelikož žádné vlastní nemám, ani se sebou (nebyla jsem v narkóze), ani se zvířetem.
Reaguji na xlenkap: No to ano, ale řekla bych, že to platí u obojího, akorát ta inhalační se možná nepředávkuje tak snadno.
Nemám tedy zkušenost s králíkem, kastrovali jsme jen čičiny a pejska (ten měl nádor na varleti), ale vždy to bylo v pořádku. Tak si myslím, že je to hlavně o zkušenostech a praxi. Navíc.. byť je samozřejmě rozpětí menší než u člověka... tak vždy je určitý rozsah mezi minimální a maximální dávkou.
Anestezie se zjednodušeně počítá podle váhy pacienta. Samozřejmě na to mají vliv i jiné faktory jako je celkový zdravotní stav, ale zkrátka nejde o odhad jako takový.
Reaguji na Veselka10: Když nad tím přemýšlím, je to opravu o zkušenosti a praxi určitého veterináře a ne o druhu narkóze.
A vy jste při kastraci koček měli taky injekční narkózu? A pokud ano, můžu se zeptat jak to bylo při jejich probouzení?
Přece jen je lepší mít informace od někoho, kdo už si tímto zákrokem prošel, i když je to jiné zvíře, ty narkózy u těchto zákroků jsou stejné jen jiné dávky.
Děkuji za odpověď.
Reaguji na xlenkap: Ano, vždy injekční "celkovou". Akorát u posledního kastrovaného kocourka přidával veterinář ještě lokální "kvůli mě".
Asistovala jsem u kastrace a při celkové anestezii prostě zvíře tzv. spí, ale nervy dále pracují a ono to není moc příjemné, když vidíš jak se trochu místně cuká.
Prostě já měla pocit, že to cítí, což mi bylo vysvětleno, že tak není... to nevím, nemůžu posoudit.
Probouzení.. no to bylo vlastně pokaždé jiné. Nejběžnější bylo tak zhruba po dvou hodinách otevírání očí, postupné pokusy vstát.
Nicméně byli jsme jednou s dvěma kočkama zároveň. Jedna flegmouš, druhá hyperaktivní. Nejdřív jsem dala na sál tu flegmatickou a po ní tu hyperaktivní. Když mi vrátili i tu druhou, tak první pořád spala a než přišel doktor, abych mu šla zaplatit... ani ne dvacet minut.. tak se mi už ta druhá snažila skákat v přepravce.
Tohle jsem ale zažila tedy jen jednou.
Ta flegmatická se probudila až na druhý den ráno, prostě celou dobu spala.
Tohle jsou, ale extrémy. Nicméně jak bude zvíře reagovat se dá poměrně solidně odhadnout podle jejich naturelu. Běžně to bylo jak už jsem psala něco okolo těch dvou hodin začátek probouzení, zhruba po šesti až osmi v zásadě jako před tím.
Akorát .. a to bude možná stejné... si všechny kočky vždy snažili lízat ránu. Musím tedy říct, že kočky vždy a poměrně dost, kocouři spíš sem tam. Ono taky u samců.. a to bude asi podobné.. je to malá ranka.
Někdo ji šije, někdo ne. Naposledy jí doktor nešil, prý je to tak lepší, protože se pytlík sám zatáhne a kdyby se případně něco chtělo uvolnit, tak má možnost a nezanítí se to.
U samic se šije vždy, protože je to celkově i větší zákrok.
Kočky trvaly zhruba hodinu, kocouři asi deset minut.
Celkově všechny kočky i kocouři snášeli kastraci poměrně dobře. Pouze jedna kočička po kastraci vyžadovala týden mojí absolutní přítomnost a blízkost... nemohla jsem si ani dojít na záchod aniž by nezačala kňourat.
No a ta hyperaktivní měla dva měsíce pooperační deprese.
Ale to říkám jen pro úplnost, tohle byly pouze dvě situace z desítek dalších které proběhly úplně normálně.
No a jinak po kastraci, stejně jako po každé jiné operaci, je dle mého důležité, aby zvíře mělo klid, zároveň být mu na blízku, ale nechat ho být, jen pozorovat. Osvědčilo se mi nezavírat, nechat v otevřené přepravce, když má žízeň, tak dát trošku vody na prst, ale jinak nekrmit a nedávat pít. Ideálně dát na zem na deku apod. může se stát, že se po narkoze počůrá atd. a do přepravky se mi osvědčilo dát takovou tu lékařkou podložku, jednak je savá a také se v ní dobře zvíře přenese, aniž by bylo příliš rušeno.
Reaguji na Veselka10: Děkuji ti za tvou reakci. Určitě se mi hodí tvé zkušenosti. Každé zvíře reaguje po probuzení z narkózy jinak, v podstatě jako u lidí (každý jsme jiné povahy, atd., to samé platí u zvířat). Já mám králíka samce, takže zákrok je jednoduší než u samic. Jinak co se týče ran, tak jsem někde četla, že se místo stehů místo pouze zastříká, takže by to mělo být ok.
Já bych se taky chtěla zeptat k té kastraci. Jak se potom změnila povaha králíků ? Právě že jsou prý potom líný, nejsou akční, jen se válí a tloustnou. A zažil někdo z vás že by králíček při té kastraci umřel ? Vím že je to extrémní, ale tak člověk nikdy neví co se může stát.
Reaguji na xlenkap: Tak, tak, naposledy doktor vysypal prázdný pytlík .. sakryš nemůžu si vzpomenout jak se to jmenuje... takovým dezinfekčním "pudrem" a všechno bylo v pořádku. Bezpečně vím, že dva kocourky šili po jednom stehu, ale jinak u kocourů vlastně nevím. Dříve jsem zrovna tohle příliš neřešila.
Reaguji na Spygame:
Zkušenost mám pouze co se koček a psů týká, ale předpokládám, že to prostě bude podobné ne-li stejné. Jednoduše není to pravda, alespoň ne v takové míře jaká se udává, že by po kastraci byl tak rapidní skok v povaze a návycích.
Za prvé k určitému zklidnění dojde až po půl až celém roce a za druhé vše se odvíjí hlavně od povahy zvířete.
Žádné zvláštní tloustnutí ani extra lenost jsem nezaznamenala.
Reaguji na Veselka10: Děkuji za odpověď.
Nakonec jsem se rozhodla pro kastraci a v půlce února jdeme. Tak pak napíšu mou zkušenost s kastrací přímo co se týče králíka. Ale pan veterinář mi psal, že kastrace samců je běžný chirurgický výkon,komplikace mohou nastat poté, co se neuhlídá operovaný pacient a sám si traumatizuje stehy a operační ránu. V podstatě to chce dobrého veterináře a potom kontrolovat zvíře po kastraci. Králík-kocour ... tyto kastrace se moc extra od sebe neliší.
Děkuji všem za reakce, já nakonec volím kastraci. Už je to k nevydržení s tím značkováním
Reaguji na xlenkap: Jakákoliv operace králíka se hodně liší od kočky nebo psa - a to v typu narkozy. Pro králíka je nebezpečná injekční narkoza, kvalitní veterinář k ní proto nepřistoupí, ale použije narkozu inhalační. Králíci mají jiný organizmus a jsou na narkozu hodně citliví.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.