Cituji Saga: že mi může udělat tak akorát vápník a hořčík
To je ještě hodnej, to někteří neudělají ani to
Ono pojišťovny dávají lékařům limity, které jim dají za péči. Proto vám třeba řeknou ať si koupíte volně prodejný lék, aby neplýtvali penězi pojišťovny, respektive jejich limitem. Jakmile Vám dají recept, už mají méně peněz na úkony. Někteří lékaři o levnějších lécích či lécích bez doplatku neví, jiní zase doporučují a předepisují preferenčně léčiva firmy, která jim za to poskytuje určité bonusy.
No teď to vypadá, že doktoři jsou pěkné potvory, ale pokud je lékař opravdu dobrý, má hodně pacientů, nebude vám psát každý brufen. Mně např. gynekolog, kterého si jinak moc vážím řekl, ať si koupím Tantum Rosalgin a irigátor, v lékárně jsme zjistila, že kdybych měla recept, platila bych 3x méně, ale budiž mu odpuštěno, vzal mě v době, kdy už nové pacientky nepřijímal.
Ne kvalita péče by s tím souviset neměla, ale rozsah péče ano.
1, některé pojišťovny v rámci šetření mají smlouvu s méně lékaři, čili s některou pojišťovnou prostě bude dost těžko hledat si lékaře; např. menší profesní pojišťovny a nové pojišťovny
2, některé pojišťovny v rámci šetření proplácejí jen některé výkony nebo jen některým lékařům, ty ostatní si člověk musí zaplatit sám
3, některé pojišťovny sice oficiálně nabízejí některé výkony, ale lékařům je neproplácejí nebo s tím dělají potíže, tito je tedy vzhledem k riziku, že by je museli platit ze svého buď vůbec nenabízejí nebo jen omezeně; např. vzp
4, veškerá laboratorní vyšetření (včetně např. hladiny některých vitamínů) lze provést "na pojišťovnu" pouze pokud je důvodné podezření na patologii; čili u jinak zdravého člověka bez potíží a bez patologie v základních vyšetřeních k tomu není důvod a bylo by to plýtvání penězi, které jinému mohou zachránit život. Vždycky je ale možnost nechat si je v laboratoři na vlastní úhradu nechat vyšetřit, je-li to jen z plezíru a ceny jsou u nás oproti okolním státům velmi nízké.
5, léky se stejnou účinnou látkou se mohou lišit nejen pomocnými látkami (např. na konzervanty je častější alergie, ale zase léky déle vydrží, a to i ve skladu), ale taky čistotou účinné látky; a to už vám obsluha v lékárně neřekne.
A ještě sice mimo kladené dotazy, ale taky často nepochopený problém:
6, vyšetřit všechny alergeny na světě není možné. Pokud se chcete dobrat relevantního výsledku, je potřeba vytipovat ty podezřelé (sezonní rostliny, snědené potraviny, používané chemikálie, kosmetika apod.).
Howgh.
Cituji Incognita: léky se stejnou účinnou látkou se mohou lišit nejen pomocnými látkami (např. na konzervanty je častější alergie, ale zase léky déle vydrží, a to i ve skladu), ale taky čistotou účinné látky
ano, uznávám... některé léky obsahují např. laktózu, kterou každý nemusí snášet, ale mě se nikdo nikdy na nic takového neptal. A o té čistotě jsem náhodou slyšela včera od jedné známé, která pracovala analytické laboratoři. Jak to ale zjistit? Distributoři mohou lékařům i pacientům nakukat kde co. Bývalý šéf právě pracoval leta jako distributor, a vím jak klientům kolikrát lhal ve všem možném. Dokázal to opravdu přesvědčivě.
A ty vitamíny, jak říkala Incognita, si můžeš nechat vyšetřit jako samoplátce. Větší města mají své laboratoře a na jejich stránkách najdeš i ceník. Odběr krve stojí do 100 Kč, další cena dle požadovaných vyšetření, např B12 vitamín u Agelu 279 Kč.
http://laborator.nemsne.cz/metody/laboratornni-met ody.html?method=vitamin-b12--s
Cituji tyweee: VZP rehabilitaci neplatila
to je divné, chodím na rehabku každý rok a vždycky je zdarma. A můžu si vybrat kam budu chodit. Stačí napsat u ortopeda nebo rehab. lékaře předpis.
Cituji Incognita: některé pojišťovny v rámci šetření mají smlouvu s méně lékaři
to určitě. Např. u nás je nejrozšířěnější Zam. pojišťovna ŠKODA. Bohužel, přítel teď pracuje v Brně, a tam s ní nemá smlouvu snad žádný lékař. Musí jezdit s každou blbostí sem. Tedy ne blbostí, ale navštěvovat lékaře musí pravidelně.
Cituji farahh: v Brně, a tam s ní nemá smlouvu snad žádný lékař
ano, kamarádka onehdá musela na kalmetizaci, protože ve fabrice, kde brigádničila, zjistili u jedné Ukrajinky TBC. Lítala po Brně a hledala, kdo by jí zkontroloval ten flek a vystavil potvrzení. Začala je uprošovat, že si těch pár korun zaplatí, až se někdo slitoval.
Jinak kamarádka jednou utrpěla úraz, že ji odvážela sanita. Naložili ji až po tom, co jí v kabelce našli průkaz pojištěnce, to je smutné.
A tak je to správně, protože ten lékař v sanitě pozná ze zkušenosti, kdy nejde o život a prostě se nemůže vystavovat opakovaně riziku, že mu provedenou péči nikdo nezaplatí.
A m.j. se tím i chrání před případy vysloveného zneužití solidarity, jak to například dělají bezdomovci, co se nechají kvůli údajně bolavému kotníku hezky odvézt "taxíkem" a ještě ubytovat v čisťounkém bělostném "hotelu all inclusive" zvaném nemocnice.
Cituji Incognita: A tak je to správně
?? a co kdyby u sebe průkazku neměla ? To má jako nárok jí nechat bez pomoci na ulici ? Já nevím, jestli si každý na vyjížďky na koních, na bruslích apod. bere s sebou občanku a průkazku ZP.
Reaguji na Incognita: Kdybys nebyla tak zoufale omezená, tak by tě napadlo, že existují i samoplátci, kteří si péči platí sami. Nehledě na to, že každý má právo za péči dlužit, ošetření může být provedeno a cena poté vymáhána. Nikdo stejně nemůže nepojištěnce odmítnout, protože nelze předem říci, že ošetření nezaplatí, takhle to nechodí nikde. Co by jako podle tebe nastalo, kdyby ji nenašli?
Pokud nebyla slečna schopna sama říci saniťákům, že má kartičku, pak byla ve značně nemocném stavu a otálení s péčí je pouze otázka šlendriánu ošetřovatelů.
Reaguji na Luciaska92: Jsem omezena pouze názvem diskuzního vlákna, jinak na pokleslé impertinence nereaguji.
Reaguji na Incognita: V tomto případě jsme od tématu odbočily jinam - k péči sanitek. Omezená jsi ve zdravotnických znalostech, což je vidět mj. na tom, že nemáš žádnou věcnou poznámku. S tímto vědomím sis mohla reakci úplně ušetřit.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.