Cituji Lucie 1982: Můj manžel je chirurg, takže finančně jsme na tom nebyli nic moc, odešel do Anglie, kde je nadšen přístupem k práci lékařů, a to nemyslím jen stránku finanční, já se za ním chystám také. Takže medicína ano, ale prosím tě nééé v ČR. Je to krásná práce, ale u nás totálně nedoceněná.
Obě školy jsou velmi náročné. Každopádně, pokud chceš vidět ve své práci karierní postup, je lepší medicína, jde to pomalu, ale jde.
Jinak ohledně platů, má 35letá zubařka vlastní soukromou praxi a finančně je na tom velmi dobře.
Cituji Vendy86: Tak to je jasné, že soukromníci si nemohou stěžovat
No jo, ale soukromým lékařem nelze být hned po promoci.
Vstupní kapitál, to není to jediné, třeba smlouvy s pojišťovnami jsou snad to nejdůležitější. Také můžou mít někteří pocit, že v privátní ordinaci odborně poněkud zakrní, ke složitějším věcem se tam nedostanou.
Naprostý souhlas s Lucií .. nástupní plat v nemocnici 15.000 kč HRUBÉHO, žádné volno, spoustu přesčasů - neplacených, zodpovědnost, stres. Ovšem pokud je to tvůj sen - a patologie je vůbec výborný nápad, šla bych na medicínu držím palce
Cituji Tereez: nástupní plat v nemocnici 15.000 kč HRUBÉHO
Sestra a švagr pracují jako lékaři v nemocnici. Je pravda, že jejich nástupní plat nebyl velký, ale po 2-3 letech se vše rapidně zlepšilo a řekla bych, že se mají hodně dobře. V nemocnici mají doktoři možnost např. spolupracovat s farmaceutickými firmami, např. účast na výzkumu (dostanou za to až stovky tisíc), hradí jim spoustu akcí (v podstatě dovolených - př. lyžování v Alpách, Španělsko apod.), dostávají dárky (notebook, mobilní tel., přehrávače.....).
Jinak školu bych si vybrala ne podle studia, ale podle toho, jaká bude budoucí profese. Představ si např. co by tě na té práci konkrétně bavilo či nebavilo. Co vím, tak např. lékarníci pracují na ranní nebo odpolední. V nemocnici jsou také noční, popř. jseš tam celý víkend. Mně by např. vadilo na práci doktora to, že musíš ošetřit každého - opilce, člověka, který smrdí, je pomočený, sprostě ti nadává, musíš komunikovat s lidma, kteří jsou úplně blbí a nedokážou ti vysvětlit, co jim je (př. moje babička popisuje nemoc na srdci "nějak mi to tam nepasuje") nebo jaké léky berou ("takové ty růžové, pane doktore").
EarlGrey
Fakt váháš? Nevěřím. Dostat se na medinu a potom ji nejít studovat...myslím, že budeš litovat. Podle prachů se nerozhoduj, to se může stokrát změnit. Ber to, po čem toužíš.
Cituji Verci: vadilo na práci doktora to, že musíš ošetřit každého
To se mi právě na medicíně líbí. Nemusím si složitě vybírat jako pan Vodička.
Doktor sice musí ošetřit tzv.každého, ale záleží na oboru. Na traumatologii se s tím tak nějak musí počítat, ale jinde zase třeba ne.
Dokonce jsou obory medicíny, kde se s pacientem lékař nesetká vůbec, např. na biochemii, anebo "lékaři-úředníci" na pojišťovnách.
Maria: tak ne pro každého je medicína nějaká úchvatná práce. Jasně, babičky na vesnici mají pořád představu lékař=bohatý člověk atd.
Nicméně dřít se šest let na škole, potom pět let za nějakých 10-14 tisíc (navíc za neuvěřitelné přesčasy)....do toho řešit, kdy vlastně přijde dítě, jak a ZA CO bydlet...A potom jít do těch oprýskaných krachujících českých nemocnic a mít základní plat 18 tisíc? Přičemž co je navíc, to jsou noční a podobné věci? Nevěřím, že se nějaký lékař "má dobře." Mít dobře pro mě tedy neznamená dělat dvakrát víc co jiní lidí a mát 30 tisíc hrubého...
Moje teta je lékařka a nadává pořád...a dokonce říká, že je v podstatě takový "lepší opravář".
Děkuji moc za názory, přikláním se spíše k medicíně, těch možností je mnohem víc, některé jsou pak shodné s možnostmi po farmacii, až na práci v lékárně a tam mám strach, že i když to prostředí miluju, tak to po čase může být pěkný opruz...
EarlGrey
Asi je pravda, že spektrum možností z medicíny je větší. Jen se musíš správně rozhodnout už na konci studia, protože i když je teď v módě v průběhu kariéry měnit profese, u medicíny to podle mě nelze. Kdo už dal po promoci roky dřiny do jednoho oboru, asi málokdy bude chtít začínat v jiném.
Sestřenice vloni dokončila medicínu v Plzni,momentalně pracuje na ORL,v PLizni se jí líbilo...
dnes, 20:30:41 - Připojeno během spojování:
Farmacie nebo medicína?
Ahoj, předem bych chtěla napsat, že vím, že tu již podobná témata jsou, jenže jsou starší a mám je už přečtená a stejně mi nedokáží odpovědět na mé dotazy.
Jedno podobné téma už jsem tu i založila, jenže pořád nějak váhám.
Chtěla bych tedy poprosit o radu a názor všechny, kteří mají s těmito obory nějaké zkušenosti.
Studuji sice střední ekonomku (jdu do 4. ročníku), jenže mě ekonomie moc nebaví a nějak mě to táhne k té medicíně/farmacii. Tudíž, co si myslíte o těchto oborech? Které z nich je perspektivnější, jaká jsou jejich pro a proti. A co se týče přijímaček - budou podobná?
Případně u všeobecného lékařství - jaký obor je podle vás "v pohodě". Nemyslím tím náročnosti studia - vše bude obtížné, myslím tím co by pak bylo poklidnější na práci, aby pak člověk nemusel být v nemocnici do noci s kupou přesčasů.
Dost se mi líbí i ta farmacie, jenže mě vadí, že je to docela podceňované na to, že náročnost studia je prý podobná medicíně.
Jak to vidíte vy? Kam byste šli raději, abyste měli fajn práci dobře finančně ohodnocenou?
Případně jaké konkrétní knihy jsou dobré k přijímačkám? Jak těžké je se tam dostat?
Díky za každý názor a radu!
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.