Zítra píšu opravný test z makroekonomie a jsem v koncích rozumíte někdo ekonomii a byl byste mi ochoten pomoci? Ráda se vám odměním, pro mě je ekonomie španělská vesnice...
Ahoj, s čím přesně potřebuješ pomoct? Já ekonomii studuju, jsem ve čtvrťáku na střední, tak nevím, jestli ti můžu pomoct ?
Já už jsem teda inženýr ekonomie, ale z vlastní zkušenosti vím, že makro je docela hnus, mikro se mi líbilo mnohem mnohem víc.
Moc děkuju za ochotu, ale já jsem ve čtvrťáku na vejšce... model 45 stupnu, odvození křivky BP, parita kupní síly, model IS - LM atd atd...
Oběma vám děkuju za ochotu, nějak to dopadne teorii ještě nejak zvládnu, ale příklady[sad
No, uvidíme....
Laurinka
tak příklady by ti tu težko asi někdo vysvětlil, je to tak si sednout, papír a tužku do ruky, po netu by to moc nešlo.
Čemu na tom nerozumíš, z čeho se učíš? Z Holmana? Tam je to vysvětlený asi nejlíp - Středně pokročilý kurz, jinak dobrá knížka je taky Advanced Macroeconomics od Romera.
Studuju taky eko na VŠ a moc dobře vím o čem mluvíš...příští týden z toho mám státnice...ale po netu to fakt asi nepůjde - mrkni do knih, Holman je dobrej, nebo Samuelson..
státnice jsem dělala minulý týden... odvození křivky BP: je křivka rovnováhy platební bilance a nástroj určování rovnováhy (v modelu IS-LM-BP) teda znamená rovnováhu na trhu zboží a služe (IS) na trhu peněz (LM) a rovnováhu platební bilance (BP). Křivka BP závisí na kapitálové mobilitě - tzn. jak může "putovat" kapitál mezi jednotlivými zeměmi (z Německa k nám, od nás do Itálie atd..prostě jaké jsou překážky). Pokud žádné překážky nejsou: dokonalá kapitálová mobilita - v tomto případě je křivka BP vodorovná (to je základ modelu IS-LM-BP, BP je vodorovna, LM je rostouci a IS je klesajici). Jinak za normálních okolností je křivka BP rostoucí. Body, které jsou napravo od křivky znamenají, že je bilance v deficitu (import převažuje nad exportem) a naopak vlevo je bilance v přebytku.
Tady se pak rozlišuje akce centrální banky podle toho, jestli jsou kurzy fixní nebo flexibilní a jestli se jedná o restiktivní nebo expanzivní a monetární nebo fiskální politiku.. (tohle se odvozuje z modelu IS-LM-BP) - to si musíš nakreslit.. a pak se jen posouvají křivky - při restrikci se "snižuje" taže při fiskální restrikci se IS posouvá doleva - klesá úroková sazba domácí pod zahraniční - potom, ve fixních kurzech může centr. banka zasahovat - provede nákup domácí měny (koruny) - sníží množství peněz v ekonomice (LM se posouvá doleva) - takže úroková sazba se vyrovná a produkt se posouvá vlevo (tedy zmenšuje) - cíl fiskální restrikce je teda naplněn (snížil se produkt a neovlivnila se úroková sazba)
ve flexibilních kurzech pak banka nezasahuje - při fiskální restrikci se posouvá IS doleva (klesá úr. sazba), ale CB nemůže zasáhnout, nižší úroková sazba znamená odliv našeho kapitálu do zahraničí - roste export - IS se posouvá zpět (doprava) a nic se nezmění - fiskální politika je ve flexibilních kurzech neúčinná.
jeeeej... ještě něco k BP a IS-LM potřebuješ? to odvozování jsou opravdu jen grafy - na to musíš mít skripta nebo přednášky.. já mám od Macha ("zlaté stránky"), tam je to sice zdlouhavě, ale docela dobře vysvětlené...
parita kupní síly: obecně slouží ke zjišťování, co si například ty jako čech můžeš za svoji výplatu koupit v Německu - teda - srovnává buď reálné peníze (výplatu) a nebo třeba cenovou hladinu. Pokud srovnává cenovou hladinu u nás a v zahraničí - je to absolutní parita - za předpokladu, že platí dokonalá konkurence.
relativní parita je porovnávání měnového kurzu - procentní změny -
potom se ještě sleduje úroková parita - ta sleduje poměry úrokových sazeb, nekrytá úroková parita - investoři se nijak nekryjí proti výkyvům kurzu při obchodování (prostě obchodují a pak se modlí, aby se kurz příliš nemění ) opakem je krytá úroková parita to jsou v podstatě dopředu sjednávané obchody za určitý kurz (i když se změní, oni jsou kryti proti jeho změně) - v podstatě takový termínovaný obchod..
nevím, jestli řešíte i třeba abosrbci, J-křivku.. a takové věci?
model 45 stupňů - to myslíš dvousektorový model (firma a spotřebitel) a třísektrový model (firma, spotřebitel a vláda)? tam je to vyloženě o grafech a rovnicích..jen snad, že podle Keynese je poptávka citlivá na úrokovou sazbu (je horizontální) a u klasiků není... (tam je vertikální)
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.