Ahojky, chtěla jsem se zeptat, myslíte, že má cenu jít studovat obor účetnictví a finanční hospodaření na VOŠ? Na vysokou nemám a účetnictví mě na nástavbě vždycky bavilo. Bavilo mě hlavně kvůli tomu, že jsem to bez jakéhokoliv učení chápala a šlo mi to. Nikdy jsem se do účetnictví učit nemusela. Proto chci jít tento obor studovat nejdříve na VOŠ a později si třeba dodělat i Bc.
A proč by to nemělo smysl. Jakékoli vzdělání je prospěšné a posune Tě dál. Navíc účetnictví dle mého upotřebíš vždy a můžeš to ve finále dělat třeba i na ŽL pokud budeš mít dostatek klientely. A nechceš zkusit nějaký učtařský obor na VSE ? Pokud Ti účto nikdy nedělalo problém tak bys to zvládnout mohla....
Noo já teď jako nezaměstnaná projíždím furt weby okolo práce a zdá se mi že dost hledají účetní pro malé a střední firmy zkus se třeba taky tak poohlédnout na nějakém webu s prací ve tvém kraji a uvidíš ale účetnictví je težké .. nee teda jako pochopit, ale prostě furt musíš sledovat nové zákony a tak
Chtěla bych se vyjádřit k té VŠE: Mám za sebou pět let oboru Účetnictví a fin.řízení podniku a musím říct, že to zdaleka není jen o účetnictví. O tom jsem vůbec poprvé slyšela až ve druhém ročníku (jsem z gymplu a do té doby jsem o účtu nevěděla NIC). A lidé z OA měli s účetnictvím tam větší problémy než lidi z gymplu. První roky, než se opravdu dostaneš k blíže zaměřeným předmětům tvého oboru, je to matika, ekonomie, bankovnictví, statistika, právo apod. Ale nechci tě odrazovat, třeba tě tyhle předměty budou bavit a zvládneš je. Ale od VŠE nečekej účetnictví ve smyslu čísel účtů, předkontací apod., to se tam neučí !
Já si myslím že určitě jo. Účetní si dokáže přijít na pěkné peníze, dá se v tomto oboru i snadno podnikat....myslím, že je to jedna z mála profesí, kde se zvýhodňují starší lidé s praxí (na účetního chtějí lidi se zkušenostmi a dlouholetou praxí) za mě rozhodně jo
Reaguji na SunnyBall: No já jsem právě taky nezaměstnaná a toho, že hodně hledají účetní jsem si všimla taky, proto jsem se rozhodla, že to chci jít studovat. Vím, že je účetnictví těžké a že musím neustále sledovat nové zákony, ale mě to baví. Nevýhoda je pouze v tom, že se pořád mění DPH, ale s tím se v dnešní době musí počítat. Třeba před maturitou, když se změní DPH, musíš se vše naučit s tím novým, takový je život.
Reaguji na puzzle: Právě kámoš chodil taky na VŠE v Praze a říkal, to samé co ty. On teda studoval národohospodářskou fakultu, ale ví to od kamarádů. Ty předměty co tu píšeš, mě docela baví, až na tu matiku, ale ta je v dnešní době všude. Chci jít právě na tu VOŠ, protože tam už je účto hned od prvního semestru. A šestý semestr je věnován souvislé praxi v podniku, což si myslím, že je super.
Mám podobné zkušenosti z VŠ, účetnictví jsme také měli sice tři roky, i s předkontacemi, ale do reálného světa to opravdu nestačilo. Musela jsem toho spoustu odkoukat od starší účetní ( se střední zemědělskou školou ) Ale zase tak nějak jsem na VŠ získala všeobecný přehled o daních, zákonech, EU, dotacích a pod. Takže studia určitě nelituju... Jen s jedním rozdílem, na VOŠ bych nešla. Roky utíkají, i když jsou VOŠ lépe zaměřeny, rozhodně bych raději ten čas strávila učením na Bc. Začátky jsou někdy krušné, ale pak už to jde samo, a navazující studium je někde i poměrně lehké, a to už za to stojí. Matika se dá vydržet, příp. si vzít doučování, ostatní předměty už jsou podle mě snesitelné.
No účetnictví je super, ale kde chceš získat praxi, když všude jsou inzeráty a chtějí tam právě už praxi? Jinak na jakých školách se dá studovat účetnictví kromě na VŠE?
Cituji Lency: (na účetního chtějí lidi se zkušenostmi a dlouholetou praxí)
No, právě, ale člověk po škole bez praxe tohle zaměstnání získává opravdu těžko.
Cituji puzzle: A lidé z OA měli s účetnictvím tam větší problémy než lidi z gymplu.
Tak s tímhle nesouhlasím, mě spíš přišlo, že to bylo dost individuální, někdo z OA tápal, další z OA žádný problém, někdo z gymplu byl mimo a další gymplák vynikal. Dost individuální a rozhodně bych to takhle nezobecňovala.
Jinak se zbytkem příspěvku souhlasím.
A ještě pro zakladatelku: pokud tě to baví a jde ti to, tak běž na tu VOŠ. Tedy v případě, že tě baví vyloženě to účtování a třeba i mzdovka a tak dále, spíše tedy praxe, a ne takové ty teorie řízení podniku a kontrolingu a kdovíčehovšeho.
Abych pravdu řekla, je to tak jak tu píše většina z vás. Mám vystudovanou jak VOŠ ekonomického směru (obor: Účetnictví a daně), tak bakalářské studium na VŠ podobný obor. Na VOŠ se na "účetnictví" kladly velké nároky, byla i velká dotace hodin. Navíc se později v posledním ročníku vyučoval Cvičný podnik a následně byla půlroční praxe v účetní firmě. Myslím si, že je to dobrá volba pokud Tě opravdu účetnictví baví. Navíc po absolutoriu je opravdu možné získat za 1 rok či 1,5 roku titul Bc. (btw "DiS." za jménem ti zůstane). A poté je možné jít na magisterské studium. VOŠ ekonomického směru studenta připraví opravdu spíše po praktické stránce, což je dle mě výhoda.
Reaguji na pehamek: Právě proto chci jít na VOŠ, protože tam, kam chci jít je v posledním ročníku půl roku praxe ve vybraných institucích (jak tu píše minimalgirl) a to pak můžeš klidně napsat do životopisu, že jsi byla půl roku na praxi tam a tam. Vím, že půl roku není nic moc, ale přece něco než nic. A po celé tři roky studia bych měla praxi tady u nás na úřadě. Máme tu účetní, která by mě zaučila. Na VŠE bych chtěla jít až po té VOŠ, to už pak není problém si to dodělat dálkově třeba při práci
Reaguji na zelenasmoulinka:
To je pravda, ale zase člověk musí začínat postupně, třeba jako junior účetní apod...dost často jsem narazila na inzeráty, kde nechtějí ani praxi, stačila jim maturita z účetnictví a zájem o něj
Neboj se toho a jdi do toho - lidé bez praxe se hledají taky - junior účetní, asistentka účetního oddělení apd...
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.