arrow
profile_image
jataky
od 19. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Žabža: můj gynekolog kyselinu listovou v těhotenství výslovně nedoporučuje.. (!).

arrow
profile_image
Žabža
od 25. 6. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Moje gynekoložka je úžasně zakomplexovaná , páč mi zakázala sex, ale to , že mám dávno brát kyselinu listovou mi zřejmě zapoměla říct.

arrow
profile_image
Martina77
od 24. 8. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Mě doporučil gynekolog užívání kyseliny listové minimálně 3 měsíce před plánovaným otěhotněním a potom ještě v 1 trimestru. Myslím, že je celkem kapacita, mimo jiné pracuje na oddělení které se specializuje na umělé oplodnění na Obilním trhu v Brně,

arrow
profile_image
Anazuz
od 3. 11. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Kyselina listová výrazně promlouvá do kvalitního vývoje nervové trubice. Její dostatek omezuje vznik rozštěpů páteře a patra, ovlivňuje vývoj mozku. Rozhodně bych jako lékárník její užívání doporučila a to v dávce 400-800 mikrogramů denně. Před těhotenstvím a určitě do 12. týdne!!

arrow
profile_image
Žabža
od 25. 6. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Děkuji Anazuz, od kamarádky jsem slyšela, že se to má brát max do 3 měsíců . Jen mě zarazilo, že má gynekoložka se stará v prvé řadě o sex , než o to , jaké vitaminové doplnky mám brát. Ještě jednou, děkuji

já ji nebrala a nic se nestalo

arrow
profile_image
roza
od 24. 4. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

rozhodně užívat, výrazně snižuje výskyt rozštěpu páteře u miminka.

Cituji Miabella: já ji nebrala a nic se nestalo

to je teda názor... něco jako můj dědeček kouřil a byl tady do devadesáti.

arrow
profile_image
PardGalen
od 24. 4. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Tak kyselinu listovou můžete brát pořád v době těhotenství je její potřeba samozřejmě vyšší. Má totiž další účinky než jenom na plod. Například zabraňuje vzniku anémie, takže je rozhodně prospěšná.

roza
ono stačí jíst to, co listovku obsahuje a nemusíš se tím cpát ještě navíc.

arrow
profile_image
PardGalen
od 24. 4. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Miabella
No vzhledem k tomu jak se poměrně obtížně vstřebává a protože je docela závislá na úpravě jídla, tak mi přijde vhodnější si jí dát v lékové formě, než třeba kvůli tomu jíst hovězí játra. A předávkování příliš nehrozí.

arrow
Neprodává v Bazaru

"V oblasti výživy se vyplatí dlouhodobější příprava na těhotenství a zvykání si na jinou stravu. Pokud razantně změníte jídelníček ze dne na den právě z důvodu těhotenství, můžete si obtíže právě tímto krokem přivodit. Řada z nás se mléku v běžném životě vyhýbá a jako těhotná najednou začne pít litr denně. Kromě toho, že mléko, zejména kravské, člověku příliš neprospívá (viz zde), jde o velmi dramatickou změnu, která vede ke zhoršení stavu zažívacího traktu a následným neblahým změnám organismu (blíže MUDr. Josef Jonáš Tajenka života I a II). Vápník je dostupný v prospěšnějších zdrojích, které naleznete v níže uvedené tabulce. Pokud chcete mít jistotu, že nestrádáte nedostatkem vápníku, mohu doporučit homeopatický preparát Podpůrný vápník I a II firmy Weleda, který zvyšuje jeho vstřebávání z přirozených zdrojů. Pokud jde o hořčík, nechte si od gynekologa v případě potíží raději předepsat laktát hořčíku, neboť ten je podstatně lépe vstřebatelný než oxid přítomný ve většině volně prodejných preparátů. Pozor si dávejte na přísun hořčíku těsně před porodem (NEKONZUMOVAT OD 35. TÝDNE!), jeho nadbytek způsobuje komplikace u porodu, prostě pak neběží a můžete si užít několik dní neproduktivních kontrakcí. Jako směrodatnější indikátor možného nedostatku hořčíku bych viděla křeče v lýtkách než tvrdnutí dělohy, to totiž, pokud se hrdlo neotevírá, spíš znamená, že se chronicky přetěžujete. Nedostatek železa, který trápí maminky zejména ve třetím trimestru, lze dobře rozeznat pod jazykem - pokud jsou žíly zbarveny modře, je třeba železo dodat nebo jeho vstřebávání zlepšit např. homeopatickým preparátem Ferrum sidereum D20 (Weleda), případně Ferrum phosphoricum 15 CH od Boironu (jediné "železo" volně prodejné). Krevní obraz může být matoucí hlavně v případě, že se stravujete výrazně zdravěji než běžná populace, podle níž jsou stanoveny hraniční hodnoty v tabulkách. S nižším přísunem tuků se červené krvinky přestávají shlukovat a jejich práce je tak výrazně efektivnější. Proto jich je potřeba méně. Pozor si dávejte na cibuli, která ve vyšších dávkách může způsobovat anémii. Detaily naleznete v Meduňce 9/2005 v článku Ing. Průchové. Pěknou stravovací příručkou je kniha Petra Fořta Moderní výživa v praxi pro těhotné, kojící ženy a děti. Nesouzním s ním snad jen v jeho názoru na multivitamíny (jako že je máme užívat, přestože v textu zdůrazňuje nevstřebatelnost železa podávaného s vápníkem) a v jeho vyhodnocování škodlivosti potravinových aditiv (tvrdí, že antioxidanty BHT a BHA jsou účinné proti virům a tudíž zřejmě prospěšné; Savo, které je proti virům prokazatelně účinné, by nám ale asi nedoporučil). Pokud jde o aditiva, je mým favoritem Vít Syrový.
Jestliže jako těhotná utrpíte jakoukoliv virovou nebo bakteriální infekci, zvyšte dávky vitamínů skupiny B (i chemického původu, tady účel světí prostředky), jedině tak můžete zabránit případné vrozené vadě kyčelního kloubu miminka. Ačkoliv česká vědecká skupina tuto souvislost jednoznačně statisticky prokázala, do gynekologických ordinací se informace ještě nedostala. Uvazování miminka do třmínků z důvodu luxace (vykloubení) je opravdu něco, bez čeho se každý rád obejde.
Mnoho otázek také vyvolává užívání multivitamínových preparátů. Problém blíže rozebírám na tomto místě. Pokud se budete přiměřeně stravovat, jsou multivitamíny naprosto zbytečné. Pouze v prvním trimestru (nebo lépe ještě před otěhotněním) se vyplatí konzumovat kyselinu listovou. Když už si nemůžete pomoci a máte pocit, že bez multivitamínů neumíte žít, užívejte Geriavit nebo Supradyn, kteréžto jsou nejkvalitnější na trhu, a to nejlépe rozpuštěné ve vodě - takto méně zatěžují žaludek a lépe se vstřebávají. Informace o vitamínech a minerálech naleznete ve velmi detailním provedení v knize Jiřího Janči Co nám chybí.
Celkově lze výživová doporučení shrnout takto: více celozrnných potravin, nějaké to droždí (např. Pangamin, ovšem pouze tehdy, pokud vás netrápí kvasinkové infekce), občas trošku piva bez alkoholu, drobné ovoce (bobule, peckovice), nezvyklé plodiny typu šípky, bezinky, brusinky, rakytník (např. ve formě sirupu od firmy Weleda), jedlé kaštany, pupalkový olej. Snažte se zmenšit obsah lepku ve stravě - snižte podíl pšenice na celkovém množství obilovin, ideálně přejděte na úplně bezlepkovou dietu. Ačkoliv se to málo ví, je lepek opravdu strašlivý zanašeč organismu a může u dítěte způsobit i předčasné úmrtí (viz velmi podnětný článek). V Meduňce 7/06 se dokonce píše, že maminkám, kterým byl v průběhu těhotenství diagnostikován u miminka Downův syndrom, a dodržovaly bezlepkovou bezmléčnou dietu, se narodily zdravé děti. Je to sice v příkrém rozporu se stanovisky oficiální vědy, ale žena, která odmítá interrupci tak jako tak, touto cestou může jedině získat. Omezte konzumaci cukru, po něm jsou miminka "překynutá". To ovšem neznamená, že cukr nahradíte umělým sladidlem! Valnou většinou jde o látky, které zdraví příliš neprospívají, aspartam může vaše miminko dokonce vážně poškodit (článek). Taktéž snižte příjem brukvovitých rostlin (květák, brokolice, kedlubna, ředkvičky, zelí, kapusta) nebo je alespoň velmi dobře vařte. Obsahují totiž thiokyanáty, kteréžto blokují produkci hormonů štítné žlázy, která je v těhotenství hodně namáhaná. Pokud by se vám přihodilo, že budete mít po porodu problémy se štítnou žlázou, lze si pomoci homeopatikem Phosphorus 15 CH (volně prodejný). Často jsem se setkávala s doporučením pojídat mořské ryby z důvodu obsahu specifických nenasycených mastných kyselin, takže jsem se rozhodla zařadit je do jídelníčku, abych dítěti náhodou neuškodila. Druhý den po tomto rozhodnutí dávali v televizi pořad, který mořské ryby těhotným vysloveně nedoporučuje pro vysoký obsah polychlorovaných bifenylů. Zdá se, že je podstatně vhodnější konzumovat pupalkový olej. Budete-li mít na ryby chuť, volte sardinky a jiné malinké rybičky, protože ty žijí krátce a nestihnou se tak promořit."

http://zdenka.psenickova.sweb.cz/

arrow
profile_image
jataky
od 19. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Uvedu na pravou míru ten první příspěvek (trochu z kontextu).

Podle mého gynekologa není potřeba listovou kyselinu doplňovat ve formě tablet, protože její dostatek je v pestré stravě. Není to tak, že by tvrdil, že není v těle potřeba vůbec. Obdobný názor má i na těhotenské multivitamíny. Maximálně upřednostňuje dostatečnou a pestrou stravu (ovšem ne přejídání se).

každý bude tvrdit něco jiného, takže stejně se každý v závěru musí víceméně rozhodnout sám. Já si myslím, že pokud je ženská zdravá a nemá žádné potíže, nebere léky, tak není nutné tu kyselinu listovou tělu dodávat. Ale pokud má nějaké zdravotní problémy nebo bere léky, tak by to nemuselo uškodit. Já beru léky na epilepsii a mně můj neurolog řekl, že kyselina listová jako taková zas až tak podstatná pro těhotenství není, nicméně až prý budu plánovat mimčo, tak že já bych ji užívat měla, právě kvůli lékům, které na epilepsii beru, mimo jiné to doporučují i v příbalovém letáčku...

arrow
profile_image
Žabža
od 25. 6. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Díky všem za pomoc v mé " situaci " . , Rozhodla jsem se kyselinu užívat do 3 měsíce a když mi zbyde budu to brát občas , dál mám vitamíny do prvního trimestru a zatím je poctivě beru. , tímto jsem se Vás chtěla zeptat na názor .....jsem kuřák 12 let- s občasnými přestávkami. Ta minulá byla rok a půl . Pořád se ale neřadím mezi nekuřáky , ale mezi ty, co bojují s tým seknout úplně. Teď jsem odbočila. Chci se zeptat....už třetí den nemám na cigaretu chut, dokonce ani na čokoládu, a to se mi nestalo, že bych si ani kousek nedopřála. Nevím , jak dlouho to potrvá. Je to těmi prášky, nebo uvědoměním, že jsem těhotná ? Páč nevidím ani náznak bříška, ono to teď ani vidět nejde, když jsem na začátku....přeci se mi nemůžou měnit chutě už takhle na začátku ?

arrow
profile_image
jataky
od 19. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Žabža: Chci se zeptat....už třetí den nemám na cigaretu chut, dokonce ani na čokoládu, a to se mi nestalo, že bych si ani kousek nedopřála

Cituji Žabža: .přeci se mi nemůžou měnit chutě už takhle na začátku ?

Mužou, mám to stejně s čokoškou (jsem nekuřák). Cigaretový kouř, který mi dřív občas voněl, mi teď děsně smrdí, ale strašně. Podle mně tělo ochrání tímto způsobem vývoj plodu.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené