Cituji Johanita: mě by spíš zajímalo, jestli ti ze smlouvy plyne třeba postih za to, že tu čubinu pak nepapírákem nakrýt necháš. Co s tím kdo udělá?
chovatel pak má podle smlouvy právo si psa vzít zpět, případně vymáhat smluvní pokutu
Reaguji na Adriana13: Tohle by měli veterináři říkat hned na první prohlídce, že je kastrace nutná, když fenka nemá štěňata. Moje fenka je naštěstí už v pořádku a vypadá to, že bez následků, ale kdyby byla na pohotovosti jiná paní doktorka, tak už určitě není mezi námi.
Každopádně kdybych si já kupovala znovu fenku s PP, tak bych si nikdy do smlouvy nenechala napsat, že jí nesmím vykastrovat, toť můj názor.
Cituji Cindova: Mě spíš zaráží to o kastraci
Mě taky, protože kromě zánětu hrozí nevykastrovaným fenkám rakovina mléčných žláz v pozdějším věku mnohem častěji, než vykastrovaným. Naše fena měla v 6 letech náběh... Kdybych si fenku kupovala teď a věděla, že štěňata nechci, nechala bych ji vykastrovat hned, jak by to šlo.
Já bych se s chovatelkou domluvila, smlouva se dá přece upravit. Ona to asi myslí dobře, to ostatní bych tam nechala, ale tu kastraci bych s ní probrala.
Zkuste se s chovatelkou domluvit, ona to myslí evidentně dobře. Řekněte jí, že nechcete fenku na chov, ale jako společníka. Pokud je to větší plemeno, zvažte při kastraci ve velmi mladém věku i riziko inkontinence. Každý kynolog určitě ocení Váš dobrý úmysl nechrlit bezpapíráky či křížence a myslím si, že i chovatelka by později nemohla nic namítat proti kastraci např. z preventicních zdravorních důvodů. Kastrují se i fenky, které nemají akutní zánět dělohy, ale např. nepravidelný cyklus nebo čaté falešné březosti...
Vždycky můžeš říct, že fena měla falešnou březost, tak jsi ji ze zdravotních důvodů nechala vykastrovat...
Cituji Kepuč: že nesmím provézt kastraci ,můžu jen ze zdravotních důvodů
že nesmím provézt kastraci ,můžu jen ze zdravotních důvodů
Hold necháš fenku vykastrovat až doktor řekne že je to nutný... Máme doma papírovou fenku vlkodava a štěňátka nechceme a doktor nám řek, že kastrace neni nutná pokud je zdravá.
Já bych kastraci s chovatelkou neřešila. Pokud je fenka pěkná, nadějná, chtěl by každý chovatel, aby pokračoval rod. Takže pokud zastává takový názor, asi to bude žádat. Ale když ve vhodnou dobu zajdeš k veterináři (nejdříve po hárání), tak ti určitě neodmítne napsat jako důvod kastrace zdravotní důvody. Pokud to bude tedy ten rozumný veterinář
Ale vždyť je to rozumné, nezakazuje kastraci, pouze jí chce ze zdravotních důvodů. Mě by se taková smlouva zdála naprosto v pořádku Naopak je vidět, že chovatel má zájem i o další vývoj psa a můžu ujistit, že pro chovatele je mnohem horší najít vhodného majitele - nikdy neví, do jakých rukou zvíře jde :/
Já osobně nejsem zrovna zastáncem preventivních kastrací. Pokud to není nutné,fena netrpí na falešky a nemá další problémy. Vykastrované jsme měli dvě feny a dva psy, ostatní bez kastrace. Ačkoliv to s tím nijak nesouvisí, kasrované feny ve finále zemřeli o několik let dříve, než ty nekastrované (jedna v 11, druhá ve 13 letech. Nekastrovaní se dožili 14 - 17). Nemyslím si, že by jim kastrace uškodila, ale jedna pak trpěla inkontinencí, přišla i určitá apatičnost. Nevím no, zas tak pozitivní výsledek nepřišel u žádného dalšeho jedince, abych měla důvod nějakého dalšího pro vlastní pohodlí kastrovat (mimochodem - ve smečce - v bytě - máme dohromady psy i fenky, v krytických dnech je máme oddělené, a nikdy se nám nestala žádná "nehoda")
Jsem proti kastraci, ale je to každého věc, jestli ji chceš kastrovat, tak ji vykastruj, ale až později, třeba až jí budou 2, 3 roky... A chovatelce můžeš říct, že fena musela na kastraci ze zdravotních důvodů (zánět dělohy) a je to... Myslím si, že si určitě majitelka nebude ověřovat u veterináře, zda opravdu zdravotní důvody byly nebo ne...
Cituji truksajda: abych měla důvod nějakého dalšího pro vlastní pohodlí kastrovat
Nikdo nepíše, že tu fenky kastruje pro vlastní pohodlí Kdybys možná zažila to co já, mluvila bys jinak. Mojí fence je teď 10 let, operaci podstoupila v 9,5 letech s tím, že nám málem umřela v autě, když jsme jeli na ambulanci. Jako fakt to není nic pěkného!! Takže, já jestli budu mít někdy znovu pejska-fenku, tak kastraci po pátem roce odkládat opravdu nebudu.
Jedinou změnu, kterou jsme zaznamenali je to, že se po kastraci víc chce mazlit a hladit, jinak žádná změna neproběhla.
Reaguji na Cindova: však říkám, ze zdravotních důvodů to chápu... jak říkám, nám kastrace přidělala spíš jen problémy, nic bonusového. Navíc je to prostě přece jenom zákrok a za uplynulý rok v mém bezprostředním okolí zemřeli po kastraci tři psi - dvě se neprobudily z narkózy (jedné byl rok a půl), druhý dostal sepsi. Proto jsem celkově proti těmto zákrokům (a vzhledem k tomu, že ani veterináři rozhodně nejsou zajedno, jestli kastrovat preventivně či ne (když se jich na to člověk zeptá, jinak asi málokterý odmítne ten zákrok udělat, tohle je pořád byznys), pořád si myslím, že to je na vlastním uvážení - byť samozřejmě je nutné psy hlídat a kontrolovat pravidelně, to je jasný). Pokud by nějaký problém reálně hrozil, například i geneticky, pak bych neváhala - nejsem proti nim nějak apriori
Jinak ještě k té kupní smlouvě - já nevím, jak je to teď s tím novým zákoníkem. Ale jinak je to stále spíše na dohodě, sice znám pár lidí, kteří věděli, že je jejich odchov v zubožených podmínkách, ale většina majitelů, která to dopustila, je odmítla vrátit a chovatel pak musel dělat různé kličky, aby se k psovi dostal. Takže kupní smlouvou se sice jistil, ale moc toho neujistil. Ale vážně myslím, že to je na dohodě. Ono to většinou je důvodu (myslím, že to tu někdo zmiňoval) další použitelnosti té krve do chovu, ale myslím si, že pokud je například ve vrhu více jedinců, že by neměl být problém se nějak dohodnout. Zrovna u toho bodu s kastrací, chov bezpapíráků je jasný, tam jde o chovatelskou etiku (v případě, že by majitel chovatelské stanice nakryl papíroého bezpapírákem, je za to vyloučení z FCI a zákaz chovu)
Cituji Cindova: Tohle by měli veterináři říkat hned na první prohlídce, že je kastrace nutná, když fenka nemá štěňata
Veterináři to říkají i proto, aby měli kšeft . Asi ne všichni, ale kastrovat jenom čistě preventivně zdravou mladou fenku je podle mého názoru šílenost. U pejska to není takový zásah, tak tam třeba i jo, ale hárání jednou - dvakrát do roka, se snad uhlídat dá, dostane kalhotky, a je to, ne? Pokud jde jen o návštěvy a s psem/psy přímo nebydlí, kdybych měla kombinaci pes + fena, určitě bych kastrovat nechala psa, ne fenu.
Kepuč: mě ta smlouva připadá naopak dobrá, právě i tohle něco vypovídá o kvalitách té chovky.
Jestli už dopředu víš, že žádné výstavy, ani štěňata nehrozí, vybírala bych z vrhu fenečku, která nebude vhodná do chovu, ušetříš tím i dost peněz, si myslím.
Cituji ilka1: Ale když ve vhodnou dobu zajdeš k veterináři (nejdříve po hárání)
To je brzo, první hárání může být třeba i v 6ti měsících, to je v podstatě ještě štěně, já myslím, když už by to bylo nutné, tak od dvou let nejdřív.
Před háráním by snad ani žádný vet kastraci neprovedl.
Cituji Kajess: Mě taky, protože kromě zánětu hrozí nevykastrovaným fenkám rakovina mléčných žláz v pozdějším věku mnohem častěji, než vykastrovaným.
Ale na to trpí i feny, co měly štěňata, jen preventivně je to blbost, připadá mi to, asi jako byste třeba každému v pěti letech preventivně nechaly odstranit slepé střevo, zbytečný zásah do těla, zbytečná rizika, která sebou každá operace nese, toť můj názor.
Btw. nikde ve smlouvě zakladatelka neuvádí, že by byla povinnost uchovnit, takže bych to nechápala jako snahu zajistit si pokračování rodu, ale opravdu prostě stejně jako ten kotec apod. aby někoho třeba nenapadlo kastrovat roční fenku.
Cituji Rezakoky: a doktor nám řek, že kastrace neni nutná pokud je zdravá
přesně to si myslím, že byl i záměr chovatelky. Něco jiného je samozřejmě kastrovat třeba v 5ti letech, když tam nějaký důvod je, a něco jiného je po prvním hárání. Kepuč, zeptej se, jestli má tohle ve smlouvě i u pejsků-kluků.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.