Logicky bych řekla, že polotučné mléko bude mít víc vápníku, ale slyšela jsem i ten názor, že nízkotučné má více. Jak to tedy je?
Řekla bych, že kupovat polo - nebo nízkotučné mléko je nesmysl, je to mléko, z kterého je tuk odstředěn a použit na výrobu šlehačky, másla, ... , čiže mléko je vodnatější - mělo by tudíž být levnější . Není. Jestli je vápník v tuku nebo v té "vodě", co zbyde, to netuším, ale každopádně asi nebude víc vápníku v mléce, z kterého byla jedna jeho složka odebrána a ničím nenahrazena.
Nejvíc vápníku má nejspíš to čerstvé z automatu ....
Dadabus: to máš asi pravdu, ale mě plnotučné mléko nechutná Nejraději mám nízkotučné, ale pokud by v něm neměl být vápník, tak raděj šáhnu po polotučném, to mi taky ještě chutná, ale plnotuka prostě nemusím... Tak jen pro takovou zajímavost, ale díky
Reaguji na Dumpink:
Pokud piješ trvanlivé krabicové mléko UHT,tak v něm není v podstatě nic....je to upravované a je fakt jedno kolik procent tuku má.
Já našla tohle:
Kravské mléko (a ještě více mléko kozí a ovčí) je optimálním zdrojem vápníku: jeden šálek ho dodá asi 300 mg. Pasterizace, vaření, odtučňování ani sterilace nemají na množství obsaženého vápníku vliv.
:
Je třeba zdůraznit, že koncentrace vápníku v mléce a mléčných výrobcích nesouvisí s obsahem tuku
Rumvil: Ono těch automatů zase ještě není tolik..a pokud ano, tak kvůli mléce zase jezdit přes celé město nemusím
Cituji Laky: Pokud piješ trvanlivé krabicové mléko UHT,tak v něm není v podstatě nic
Je v něm naprosto to samé co v čerstvě nadojeném. UHT nemá vliv na vitaminy, minerály ale na choroboplodné zárodky.
Reaguji na bono2:
Musí to být úplně dobrota,když to půl roku vydrží i v teple a po otevření se na tom udělá plíseň tak se mléko nechová.
Cituji Laky: Musí to být úplně dobrota,když to půl roku vydrží i v teple a po otevření se na tom udělá plíseň tak se mléko nechová.
Nojono, ale kdo má dnes doma krávu? V obchodě se "originál" koupit nedá....vše je/musí být pasterováno.
jediná "veličina která je úměrná s obsahem vápníku je tvrdost sýra..Čím tvrdší sýr, tím více vápníku..Co se týče mléka tak obsah vápníku klesá jen opravdu minimálně a to i u mléka ošetřeného UHT...
..a pokud chcete neupravované mléko tak to je mléko Selské neo mléko z mlékomatu ale tam jsou zase jiné problémy.... i plnotučné mléko je odstředěno na smetanu a odstředěné mléko a následně smícháno v daném poměru na požadovanou tučnost..
Obsah vápníku je skoro stejný jak v polo tak i nízkotučném mléku.To, co ovlivňuje vstřebávání vápníku, je obsah mléčného tuku, proto se doporučuje jíst a pít mléčné výrobky, které mají kolem 2-3% tuku.
já jsem jednou slyšela se bavit své 2 kamarádky - chemičky o trvanlivém mléce - tvrdily že to je obarvená voda..
jako malá jsem pila mléko od babiččiný krávy a musím říct, že chuť kupovaného mléka a mléka přímo od krávy se dost liší
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.