Ahoj holčinky,ráda bych slyšela váš názor.Pracuji ve firmě,která mi nejdříve slíbila,že na výplatnici budu mít vše poctivě přiznané.Realita je taková,že je mi na pásce přiznána minimální mzda a zbytek na ruku.Svátky nejsou propláceny,za víkendy je příplatek 170 kč...Teď mám možnost vrátit se do bývalé práce,kde přiznávali vše.Problém je i dovolená,kterou když si vezmu,tak mám snížený základ.Má s tím někdo zkušenosti?Šly by jste zpět do bývalé práce?Tady jsem jinak spokojená,ale člověk aby se třásl hrůzou,aby neonemocněl atd.
říká se, dvakrát do stejné řeky nevejdeš, i když nabídka zpět do staré práce je lákavá a dle toho, co popisuješ, je asi i víc sociálně (dovolená, nemocenská) jistější
praktiky nové firmy jsou pravděpodobně na hranici zákona, není asi až tak důležité, co ti slíbili, ale spíš to, co jsi podepsala
svátek se proplácí pouze v případě, že vychází v pracovní den a tobě na ten den náleží směna a ty nejdeš do práce ( zpravidla to bývá práce od pondělí do pátku, soboty, neděle volno, pak ho dostaneš př. za pondělí zaplacený jako náhradu )
pokud ve svátek pracuješ ( a připadá na všední den, na sobotu a neděli ), náleží ti 100% příplatku - praxe je i taková, že pracuješ ve svátek a pak si můžeš jiný den vybrat jako náhradní volno - po dohodě se zaměstnavatelem a příplatek za svátek ti nezaplatí ( i když tohle je taky na hraně zákona )
jinak příplatek za sobotu a neděli je jen 10%, na práci přesčas 25% - dle zákona, je možné v kolektivní smlouvě stanovït i vyšší ( a i tady paltí, aby ti nemuseli proplácet - nabídnou ti náhradní volno v den tvé směny)
Žádné 100% příplatky nedostávám,dokonce mi bylo počítátno o 15 hodin méně.Ano,vím,že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš,ale přece jen,brát o 6.tisíc víc je už velký rozdíl.Majitelka má na všechno argumenty,vše odůvodní,ale pravdu nemá.
Izu
a nějakou docházku podepisuješ - i ta je ze zákona nutná a podnikatel může za nevedení dostávat pokutu (stačí sešit, někdo to má čipem - podepsat a odsouhlasit, že vše je správné)
v jednom zaměstnání se mi běžně stávalo - že pracovní doba začínala v 6:00 hod, a když jsem čtečkou měla 6:01 - už se mi půl hodiny nepočítalo a musela jsem si je napracovat - což je dané v kolektivní smlouvě, stejně tak se to týkalo odchodů na obědy a pod.
jedině odejít zpět a na majitelku poslat kontrou z ÚP a FÚ - jenže ono se to ani tak nedotkne jí, jako jejích zaměstnanců - bo ty pokuty bude muset někdo zaplatit
co se týká přesčasů - zaměstnavatel ti není povinen je zaplatit hned - ze zákona na to má 3 měsíce - kdy ti může nařídit náhradní volno, nebo pak zaplatit
co se přesčasů týká - zaplatit ti ze zákona může jen ty, na kterých jste se dohodli a které on ti schválil (to, že v práci zůstáváš nad limit své stanovené pracovní doby neznamená, že se jedná o práci přesčas - o tu se jedná opravdu jen po domluvě se zaměstnavatelem)
Ano,podepisuji docházku,ale nikdy to nesedí.Teď byl třeba problém s dovolenou,protože když si ji vezmu,tak se mi sníží základ,který je směšný už tak.Jde mi o to,že v případě nemoci,nebo pak mateřské bych dostávala almužnu,svátek mi vůbec nepočítali do výplaty,jak hodinově,tak finančně.Vím,že to má hodně lidí,takto daněné výplaty,ale přece jen mi není dvacet a člověk se musí dál zamýšlet nad tím,co by mohlo přijít.
Já bych se tedy nerozmýšlela a šupajdila do bývalé práce, pokud to tam chodilo normálně. Tohle je fakt děs.
Proč jsi z bývalé práce odešla?
Moje sestřenice se po změně vedení taky vrátila do původní firmy a je spokojená.
ještě jedna k přesčasům - přesná citace
Přesčasy při kratší pracovní době
Při sjednané kratší pracovní době se může zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnout, že zaměstnanec vykoná práci nad dohodnutou kratší pracovní dobu. Nebude se však jednat o práci přesčas až do doby, kdy bude naplněna stanovená, u zaměstnavatele uplatňovaná, týdenní pracovní doba. Teprve poté se může jednat o práci přesčas, avšak nikoliv o práci přesčas nařízenou zaměstnavatelem, nýbrž o práci přesčas, na které se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodl (ke které dal zaměstnanec výslovně souhlas na základě požadavku zaměstnavatele).
Důvodem, proč zákoník práce stanoví, že u zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas až práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu, je dodržení principu rovnosti v pracovních podmínkách vyplývajících z pracovně-právních vztahů. Jinak by totiž např. zaměstnanci se sjednanou kratší pracovní dobou (kupř. 25 hodin týdně) náleželo mzdové zvýhodnění za přesčasovou práci již za 26. hodinu práce, zatímco u zaměstnance pracujícího na stanovenou týdenní pracovní dobou (40 hodin týdně) 26. hodina, ani další hodina práce, takto zvýhodněna nebude. Mzdové zvýhodnění (náhradní volno) náleží oběma až od 41. hodiny práce.
Izu
Proč podepisuješ docházku, když nesedí?
V některých firmách to dělají, že oficiálně má člověk minimální mzdu a ostatní bokem. Bohužel spousta lidí vidí jen peníze a už si neuvědomuje, že v případě, že budou nemocní, přijdou o práci nebo třeba když půjdou žádat o hypotéku, nikoho nebude zajímat, že bokem vydělávají hodně, budou se řídit oficiálním platem.
Erinka
To máš sice pravdu, ale co mají ty lidi dělat, firma jim dá buď min.mzdu+něco bokem, nebo jen tu min.mzdu, co bys brala? Pochybuju, že kdyby se někdo vzepřel, že mu to dají legálně. Ono se jim taky není moc co divit, když státu musí dát tolik peněz za to, že si dovolil dát někomu práci.
Nunu
Samozřejmě bych volila minimální mzdu + něco bokem. Ale měla jsem namysli případy, kdy si lidé mohou zvolit. Viz Izu. Dobrovolně bych na takovém místě nezůstávala a pokusila bych se najít si něco, kde bych na tom peněžně byla zhruba stejně, ale měla to oficiálně. Vzhledem k tomu, že mě za pár let čeká hypotéka, musím koukat na to, aby mi ji banka vůbec dala. Mám v okolí lidi, kteří mají také minimální mzdu a zbytek bokem, přitom nemají vyřešené bydlení apod., ve finále se rozčilují, když jsou nemocní, že nedostali skoro žádné peníze. Zkrátka si neuvědomují, že to sice má svoje pozitiva (neplatíme státu moc), ale i negativa.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.