arrow
profile_image
Xandra
od 16. 6. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Co mám vyřídit na úřadech po koupi bytu? Mám schválenou hypotéku, tento týden podepíšu kupní smlouvu, příští týden si převezmu samotný byt. Prosím Vás o rady, co dál z hlediska administrativy, zákona apod. Nechci platit pokuty za vlastní neznalost.

Je mi jasné, že musím nechat přepsat energie, domluvit si schůzku s předsedou společenství vlastníků bytů, aby mi dal údaje pro fond oprav, zaregistrovat se na popelnice, ale co dál?

Jak to bude s přepisem trv. bydliště - musím nejdřív pro novou občanku nebo na evidenci obyvatel? Ze stránek našeho města to není jasné.

Děkuji všem za rady

arrow
profile_image
im4fun
od 7. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Hlavně se ujisti, že je v kupní smlouvě napsáno, že daň z převodu nemovitosti platí prodávající bytu. Pokud to tam napsané není, vystartuje po tobě po nějaké době FÚ (stalo se nedávno kamarádovi). Ale to je samozřejmě pouze v případě, že si nekupuješ novostavbu.
Pak samozřejmě na katastr, nechat se tam zapsat jako vlastník bytu. Až pak bych se šla přihlásit na MÚ kvůli nové občance (chtějí vidět kupní smlouvu a po nás chtěli i výpis z katastru).
Za další nezapomeň, že z bytu budeš muset platit každoročně daň, ale teď si přesně nepamatuju, jestli se k ní musíš přihlásit hned po koupi, nebo kdy.
Každopádně se toho neboj, je toho hodně, ale zvládneš to

arrow
profile_image
lamiel
od 19. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

My jsme kupovali byt loni a letos jsme museli do konce ledna podat přiznání daně z nemovitosti, takže to budeš asi řešit až příští rok. Jinak to co se tu psalo je myslím všechno, nic víc jsme nezařizovali. Ať se hezky bydlí

arrow
profile_image
Xandra
od 16. 6. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Na daň jsem již koukala - dokonce je prý nějaké nařízení, že se na FÚ musím přihlásit, že jsem koupila byt do tří měsíců, ale přiznání stačí právě do ledna následujícího roku. Ale nevím, jak je to doopravdy, každopádně návštěvu plánuji.

arrow
profile_image
Didli
od 8. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Co se týká toho přepisu bydliště: měj s sebou kupní smlouvu nebo výpis z katastru (sice si na úřadech tuto skutečnost, zda jsi vlastníkem nemovitosti můžou ověřit ihned on-line na czech pointu, ale proč by to oni dělali, že? No nic, to jsem se jen já rozčilovala na úřadě, když mě chtěli hnát na katastr. Takže jsem tam udělala pořádné halo a paní se podívala do toho katastru sama a vše bylo o.k.)
No a nejdřív musíš na evidenci, tam tě odhlásí a pak se můžeš teprve přihlásit na nové bydliště a zažádat o nový OP.
Jinak já jsem byla líná si to vše zařídit, takže jsem si to vyběhávala až po půl roce bydlení v novém a vše v pohodě. Soused má třeba pořád ještě trvalé bydliště ve starém bydlení a to už je tu druhý rok. Takže netřeba to zase hrotit a bát se nějakých pokut. Ale je fakt, že čím dřív se to vše provede, tím lépe.
V některých institucích si údaje berou přímo z registru obyvatel, takže netřeba někam chodit a řešit novou adresu (u mě to bylo např. v případě VZP a katastru), někde ti adresu změní třeba i po telefonu a některé instituce požadují strikně až nový OP.

arrow
profile_image
im4fun
od 7. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Didli: Soused má třeba pořád ještě trvalé bydliště ve starém bydlení a to už je tu druhý rok. Takže netřeba to zase hrotit a bát se nějakých pokut.

Tak trvalé bydliště můžeš mít, kde chceš, třeba si ho i nechat u rodičů, když jim to nevadí. Třeba moje ex-kolegyně už 15 let bydlí v ČR ve svém bytě, ale stále je nahlášená na Slovensku u rodičů. Takže to záleží na každém

arrow
profile_image
Didli
od 8. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na im4fun:
tak u rodičů je to něco jiného než být nahlášená stále na starý byt, když v něm bydlí už někdo úplně cizí. Stačí se občas mrknout na TV, na různé kauzy kolem exekucí, pokud a pod. Takže já osobně bych si ohlídala, aby původní majitelé neměli stále trvalé bydliště tam, kde bydleli. My jsme byt prodali známé, takže jsem to nehrotila, abych se co nejdřív přihlásila na nové bydliště.

arrow
profile_image
kika121
od 16. 11. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Krásný prosincový den,
chtěla bych se zeptat, jak se provádí přepis vody v případě koupě domu. Jedná se mi o to, že jsme nedávno koupili dům přes realitku, realitka spolu se mnou a původním majitelem sepsala údaje z plynoměru, elektoměru a vodoměru a zažádala o změnu zákazníka na odběr energií, následně nám došly smlouvy od E.ONu na přepis elektřiny a smlouvy od Centropolu na přepis plynu, tudíž jsem pouze smlouvy zkontrolovala, doplnila, podepsala a odeslala zpět a došlo k přepisu z původního majitele na mě. Teď mě však došlo, že mi od vodáren nic nedošlo, tak mě zajímá, jak se provede přepis vody, zda už to také musela nějak zařídit realitka a o přepis zažádat a mě opět dorazí smlouvy nebo musím něco udělat, někam zajít. Nerada bych něco zanedbala z důsledku své neznalosti a měla problémy. Díky

arrow
profile_image
Milena123
od 19. 11. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Zkus napsat na vodárny a oni ti pošlou formulář na nahlášení změny. Jinak ke změně dodavatele elektřiny si nezapomeň opsat nebo u toho buď když si zástupce nového dodavatele jde opsat počáteční stav. Protože se mi stalo u nejmenovaných firem (BE, XE, 3E), že nahlásili konečný stav o několik kw více aby se ještě platba provedla na ně a nový dodavatel napsal počáteční stav dle elektroměru a chtěl to po mě zaplatit podruhé... Na to pozor. Ještě pokud s majitelem bytu se mení i dodavatel, tak je tam několika dení prodleva mezi nastěhováním, vystěhováním, přehlášením atd, takže hlídat počáteční stavy...
M

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené