Reaguji na zrůda: Reaguju už asi pozdě, ale za cenu cca 8 tis ti udělají zub, který nelze rozeznat od pravého. Dělají to v CADu v oridnaci a do dvou hodin máš hotový zub. Metoda se jmenuje CEREC. V Praze např v Sante, Askeliponu apod. Mám v příbuzenstvu zubařku, která na to nedá dopustit, ale sama žádný takový zub nemám.
Reaguji na kvacuska: Děkuji za radu, ale u mě se nejedná o jeden zub, ale více, vlastně všechny přední horní.
Reaguji na bedrunkaa: Tak pokud je pod korunkou kaz, tak pouhá oprava skrz korunku nestačí. Endodontické ošetření (ošetření kořenových kanálků) je rovněž mnohem bezpečnější, pokud je prováděno po sejmutí korunky. Pod korunkou totiž může být právě kaz, navíc lékař snáz najde vstupy do kanálků i je může kvalitněji ošetřit. Může se i stát, že teprve po sundání korunky se zjistí, že daný zub už nelze použít. Jinak sundaná korunka se někdy dá znovu použít.
Zuby po nacementování korunky nebo můstku jsou někdy doopravdy určitou dobu citlivé. Bohužel, někdy to vyústí v nutnost endodontického ošetření (jak jsem psala výš - dřeň se přehřeje a následně zub odumírá).
Pokud jsou zoubky pod náhradou kvalitně endodonticky ošetřené, pak se člověk může bát jen kazů. Záleží hodně na kvalitě korunky (tudíž lékaře a laboranta) a samozřejmě i na kvalitě ústní hygieny.
Tak jsem dnes opět byla z Mudr...jen kontrola, byl spokojený, že se mi to pěkně hojí. To je sice fajn, ale jdu až za 10 dní, tudíž jsem pořád bez zubů. Ty provizorní co mám, jsou pěkně hnusné, fuj!
K tomu kazu pod korunkou..jestli jsem dobře pochopila Mudr, tak jedničky mám mrtvé, čistil i kanálky co vím. Když jsou ty zuby po nacementování citlivé a zub odumírá, tak tohle mi už tím pádem nehrozí? Začínám v tom mít větší a větší chaos
Ještě mám jeden dotaz... Jaký to byl pocit po nasazení těch keramických zubů? Jak se na to dá co nejrychleji zvyknout? Mám z toho celkem velké obavy...na ty prozatimní jsem si teda nezvykla vůbec a vůbec si je nedávám.. Děkuji..
Cituji zrůda: Jaký to byl pocit po nasazení těch keramických zubů? Jak se na to dá co nejrychleji zvyknout?
Když jsem měla provizor tak jsem měla pocit jako bych měla na patře nalepenou žvejku nebo tak něco. Prostě fuj. A když mi nasadil keramiku tak to bylo zezačátku takový divný ale pak když jsem slezla ze zubařskýho křesla a důkladně to prozkoumala tak to bylo docela v pohodě, a teď už vůbec necítim, že mam v puse něco umělýho akorát mi nějakou dobu trvalo než jsem se naučila mluvit strašně jsem šišlala ale za pár dnů to bylo úplně ok.
Reaguji na zrůda: Tak pokud byl zub před nasazením korunky správně endodonticky ošetřen (pročištěny a zaplněny kanálky), tak je mrtvý a citlivý tím pádem není. Kaz ale hrozí stále, proto je pak čištění strašně důležité.
Ty provizorní korunky máte sundavací? Většinou se totiž nacementují provizorním cementem. Jen bych doporučila, abyste je poctivě nosila. Když se totiž zub nedotýká sousedního a protilehlého zubu, tak má tendenci trošičku změnit polohu (a to už během pár dní). Hotové korunky by pak nemusely dobře sedět a musely by se doupravovat.
Ahoj, po mé vlastní zkušenosti JEDNOZNAČNĚ doporučuju keramiku! Co se týče estetičnosti není o čem mluvit, hlavně v tvém případě, kdy se jedná o přední zuby. Sama jsem nejprve měla pryskyřici ale co se týče barevnosti je to hrůza, nesedí barevně s ostatníma zubama, barevná škála výběru je také malá a většinou jsou barvy do šeda což moc neodpovídá barvě běžných zubů a další věc která u mě rozhodla že pryskyřice půjde pryč je ta, že kdyby jsi například šla na diskotéku nebo podobné akce kde je tma a svítí tam ty různě barevné neony, lasery atd. tak ta pryskyřice SVÍTÍ ano je to tak z mé vlastní zkušenosti a takového trapasu co se mi stal, opravdu doporučuju tu keramiku, určitě nebudeš litovat. V životě jsem se necítila tak trapně jako když všude je tma a já otevřu pusu a svítí mi tam jeden zub! A teké co se týče tvrdosti je určitě lepší keramika, protože se mi také stalo že jednou když jsem kousla do čerstvé tedy trochu křupavé a tvrdé bagety tak se mi ta korunku zlomila a s keramikou si opravdu můžu být jistá že se mi tohle znovu nestane. Takže za mě jednoznačně keramika, vyplatí se a hlavně co se estetičnosti týče je nerozeznatelná od normálních zubů (smile)
ahoj holky, tak se taky přidávám k diskuzi. Je mi 21 let a problémy se zubama mám už od mala, bohužel -genetika. Takže jsem si zažila své. Přední zuby mám už několikrát spravované a tudíž na nich mám ošklivé žluté mapy. Ikždy zuby čistím, tak těch map na zubech se nezbavím..takže jsem se rozhodla pro korunky. Bojím se ale, že až budu mít jednou děti, zuby se zhorší, tak aby se mi pod korunkami nezačali kazit...Jinak jsem cca před měsícem dostala obrovský zánět kanálku do 2 přeních zubů takže taky super, hrozna bolest, antibiotika, a pravidelné čištění...takže mi broušení zubů a korunky musela zubařka o pár dní posunout...Rozhodla jsem se ale pro 4 keramické korunky za 12 tisíc. Chci se zeptat, to broušení, bolí to? a co ste takhle ten tyden jedli, když ste byli bez zubů? Bojim se aby se mi ty pahýlky pak nezlomili. Náhradní zuby na ten tyden nedostanu, zubařka mi ani nic takového nenabídla, takže budu bezzubá bába
chtěla jsem také poprosit, někoho kdo už máte keramiku, nepřiložil byste prosím prosím fotku zoubků? ještě jsem neviděla jak vypadají moc prosím, pokud někdo máte foto, opravdu by mě zajímal konečný výsledek
Reaguji na Nika2110: Super nápad, taky bych moc prosila foto...Snad nám někdo vyhoví.
Broušení nebolelo, jelikož byla celá ta část pusy umrtvená, jen je to nepříjemné, drnčí to až v mozku. Jím normálně, jen si vše krájím, mám strach ukusovat kvůli ulomení
Reaguji na SilverLining: Jojo, ty provizorní mám jen na takové nasunutí, že si mám koupit v lékárně gel, který je tam lépe přichytí, ale opravdu si je nedávám, neumím s tím nic, mluvit, polykat, nic. Proto mám celkem hrůzu, jak si zvyknu na ty stálé. Ještě mi bude dělat otisky, tak snad nevadí, že je nenosím a něco se tam posune..
Reaguji na bedrunela: Reaguji na zrůda:
Pryskyřice se dává art legis pouze na jedničky až trojky. Jde o levný materiál hrazený pojišťovnou, ev. s malým doplatkem, který je určen pro "krátkodobé užívání". Použití pryskyřice je vhodné spíš na překlenutí určitého časového úseku.
Přestože může i korunka z pryskyřice vydržet mnoho let, tak častěji to bývá 1-3 roky. Hodně záleží na tom jak jsou zuby používány...tedy jednoduše jak a co koušeme.
Pryskyřice má výhodu v tom, že je levná a vzhledem k úhradě zdravotní pojišťovny pro pacienta prakticky zadarmo. Korunka je relativně tenká.
Nevýhody jsou kromě relativně krátké životnosti, prosvítání - i když je vybrána správná kombinace barev podle okolních zubů, vnitřek prosvítá a tak často vypadá zub tmavější... to zda a jak to bude hlavně záleží na citu zubaře, který barvu vybírá. Snadnější zabarvování korunky - je třeba lépe čistit. Omezenost použití pouze do trojek, neboť při použití na ostatní zuby, kde je kousací plocha větší, je velmi vysoká pravděpodobnost prokousání korunky a tedy i její zničení.
Metalkeramika...keramika jako taková se prakticky nedělá...má výhody v tom, že je taková korunka velmi odolná a prakticky na celý život..za určitých podmínek. Neprosvítá.
Nevýhodou je hlavně pořizovací cena, ale také fakt, že jde o korunku skutečně pevnou a tak je nutné počítat s tím, že bude časem nutné udělat tutéž korunku na protikusu, neboť vlastní zuby nejsou tak pevné a dojde postupně k jejich "okousání"..tedy snížení zubní skloviny.
Vždy záleží nesmírně na práci lékaře, který dělá otisky, vybírá barvu a zuby objednává. Dále samozřejmě záleží na práci dané laboratoře, jak korunku vyrobí.
Nejčastější chyby v provedení korunky jsou.... korunka je krátká, nepřiměřeně velká, špatně dosedá, má špatné zabarvení.... toto vše lze odhalit ihned po vyzkoušení a v takovém případě je na místě ihned reklamovat. Jde o špatně provedenou práci! Může jít jak o chybu zubaře, tak laboratoře.
Poměrně častá chyba, která se však odhalí až po používání, je uvolnění korunky, ať už částečné nebo úplné. Někdy je chyba na straně laboratoře, ale mnohem častěji na straně zubaře, neboť nevytvořil dostatečnou a správně tvarovanou plochu na upevnění korunky. Málokdy je důvod jiný.
Pokud je korunka správně vyrobena a dobře upevněna vydrží svoji životnost obvykle bez potíží. Avšak může se stát například, že ustoupí dásně..paradontoza obvykle vzniklá nedostatečnou hygienou či nesprávně prováděnou, infekcemi v ústní dutině, nadměrným zhubnutím atd. V takovém případě je bohužel nutné, pokud nejde problém trvale odstranit, korunku vyměnit za jinou.
Reaguji na luci24: Na doplňkovou hygienu používám klasický 3% peroxid z lékárny. Mám jak pryskyřičné korunky, tak i metalkeramiku...dokonce vedle sebe a barva je stejná už nějaké 4 roky.
Reaguji na zrůda: Záleží na tom jaké provizorní máš...resp. si měla tedy..doufám, že dočtu jak to dopadlo, ale radši reaguji hned..pak už bych zapomněla a třeba to v budoucnu pro někoho bude užitečné...
Nejspíš Ti je posílal do laboratoře, za mě mi to přijde zbytečné, ale dost možná nemá vybavení na to, aby prozatimní "zuby" udělal v ordinaci..je to škoda. Moje zubařka to tak dělá, prostě do odlitků dá pryskyřičnou hmotu a usadí na pahýlky, po vytuhnutí...pár minut.. odcházím s prozatimními zuby. Nejsou tak pěkné jako důkladně tvarované a upravené stálé korunky, protože je to prostě jen odlitek bez úprav, ale na přechodnou dobu stačí a na první pohled stejně nejsou k rozeznání.
Tedy v té laboratoři to jednoduše dělají stejně, ale zkrátka...odflákli to. Je tedy fakt, že pokud to dělá zubař přímo, tak má i lepší možnosti, protože hned vidí jak to vypadá a může to i trochu upravit.
Reaguji na zrůda: Jak už bylo napsáno, nosit bys je měla...už jen proto, aby skutečně nové zuby seděli přesně jako když Ti dělali otisky. Nicméně jde i o další věc a to je samozřejmě možnost kazu..nevytvoří se hned a zubař Ti před usazením nových korunek zub očistí, ale přesto je lepší zub chránit.. a navíc lépe si zvykneš a nebude Ti pak nový zub..resp. korunka dělat problémy - mluvení atd., děláš to pro sebe.
Na upevnění je dobrý kterékoliv lepidlo na zubní náhrady. Dobře drží a můžeš v pohodě jíst a pít.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.