Reaguji na boruuuvka: Reaguji na Kajulina:
Nebylo to všechno za knížky ale za práce a materiál který do skoly potrebuji. A ano za rok občas i za nekteré semestry to byla více než 1000
Techniku
prvák je taky o tom, že každý student je natěšený nebo má "dobré rady" od škodolibých vyšších ročníků a nakupuje o sto šest každou blbinu, co mu někdo poradí, že by potřeboval nebo co ukáží na přednášce...pak zjistí, že to vlastně vůbec nepotřebuje a snaží se toho zbavit
Hodně skript se dá koupit od starších studentů a pak to stojí pár korun. Já taky nastupuji do prváku, tak jsem na to zvědavá To s tou knihovnou zní dobře.. ale já asi budu mít lepší pocit, když budu vědět, že je to moje a pak se do toho zpětně podívat kdykoliv. No uvidím.. Při nejhorším se to může zase prodat
Cituji boruuuvka: Mě vždycky všichni strašili, že je to byly ze začátku strašné pálky
Protože prváci jsou hujeři a mají pocit, že bez těch knih by jim něco uteklo a na právech to platí dvojnásob.
Cituji onsall: Techniku
Tam je to pochopitelné. Když člověk studuje třeba architekturu, musí si pořídit nějaké programy a min. dvakrát do roka vydá hodně za tisk plachet, za materiál na modely, nehledě na uvařené počítače .
Abych se zastala boruuuvky: na Právnické fakultě UK jsou to opravdu obvyke tisíce ročně - tedy pokud se člověk nechce učit jen z tzv. výcuců nebo otázek zpracovaných studenty, což jsou takové výtahy z učebnic. Skripta na PF UK prakticky nejsou (jsou snad jen na pár výběráčků).
Většina učebnic se totiž dá půjčit v knihovně jen prezenčněa je jich tam jen pár, takže jsou hned rozebrané (absenčně zpravidla jen starší vydání, kde už ale spousta věcí neplatí) a studenti ze starších ročníků samozřejmě nejsou tak blbí, aby učebnice nižším rořníkům prodávali za pár šupů - takže když je učebnice stála 900,-, nabídnou ji za 800,-, ale fakt ne třeba za stovku. Navíc právnické učebnice jsou drahé a často několikadílné - jak postupuješ ve studiu, tak přibývá stránek v učebnicích i dílů jednotlivých učebnic...tím pádem je to čím dál tím dražší. To jen na vysvětlenou.
Reaguji na Áď4:
A tam, kde se kupují knihy, ještě záleží na tom čím přesně se člověk chce zabývat (v navazujícím studiu). Tedy které knihy si koupí, a u kterých si vystačí s oscanovanou kopií odněkud ze studentského webu, nebo se bude učit prostě jen z prezentací a zápisků.
já jdu do druháku a teď jsem nekupovala zatím nic, v prváku jsem byla nadšenec a nakoupila samozřejmě plno skript a všeho a něco jsem ani neotevřela...sice nikdy nic nového, když nepočítám učebnici do angličtiny za 400,- který byla povinná...zatím to bylo do obou prvních semestrů od starší kamarádky z ročníku, té jsem zas všechno dala celkem tuším 600,-kč a pak hlavně teda papíry a inkoust do tiskárny plno skript jsem si i sama tiskla, máme je v pdf. ale já se neumím učit z počítače, tak jsem to vytiskla (abych šetřila papír, tak jsem tiskla třeba 2 stránky na list z každé strany (někomu by to mohlo vadit) a pak jen doma svázala - máme svazovač na kroužkovou vazbu...a to je zatím vše mám obor Veřejná správa a regionální politika
Myslím, že na každým oboru si sama musíš rozmyslet, co je pro tebe důležité koupit a co ne. Výpisky od někoho seženeš vždycky, ale když chceš tu knihu mít doma, tak si ji koupíš - buď použitou, nebo novou. Já studuju bohemistiku na FF MU, za 3 roky studia jsem do knih dala cca 1000 Kč, ale s tím, že ani jednu knihu bych nemusela mít doma - prostě jsem chtěla. Když jsi schopná se učit z pdf na PC, tak nemusíš za knihy utratit ani korunu . Ještě si platím knihovny (cca 150 Kč na rok), a ISIC přelepku. Kazdopádně, dostávám ubytovací stipendium a to tyhle výdaje hravě pokryje .
O VŠ se toho hodně napovídá...
Studovala jsem elektro a za celých 5 let studia jsem utratila za skripta, v copy centru a za poplatky ve vědecké knihovně cca 1000. Skripta jsem většinou nepoužívala, měla jsem hodně podkladů z vyšších ročníků a na zkoušky jsem se učila většinou z vypracovaných otázek...
Já jsem na medicíně a taky se to každoročně šplhá do tisíců (teď jdu do 4.). Málokdy se mi stane, že bych nějakou knihu nevyužila. Naopak, ještě si nechávám tisknout další a další (když se například dají stáhnout na uložto.cz). Knihovny většinou vybrakovaný a navíc jsem zvyklá značit si vše fixem a do knihy i psát. A u nás rozhodně nejsem jediná. Dělá to tak většina.
Do angličtiny jsem měla nějaký učebnice, morfologii (900 stran), cvičebnice syntaxu, slovníky, morfologie atd. který využiju i v zaměstnání. Na magistru jsem si k angličtině přidala psychologii a za tu jsem neutratila nic. Všechny materiály byly dostupný v knihovně nebo na internetu.
Cituji Majerkat: na Právnické fakultě UK jsou to opravdu obvyke tisíce ročně - tedy pokud se člověk nechce učit jen z tzv. výcuců nebo otázek zpracovaných studenty, což jsou takové výtahy z učebnic. Skripta na PF UK prakticky nejsou (jsou snad jen na pár výběráčků).Většina učebnic se totiž dá půjčit v knihovně jen prezenčněa je jich tam jen pár, takže jsou hned rozebrané (absenčně zpravidla jen starší vydání, kde už ale spousta věcí neplatí) a studenti ze starších ročníků samozřejmě nejsou tak blbí, aby učebnice nižším rořníkům prodávali za pár šupů - takže když je učebnice stála 900,-, nabídnou ji za 800,-, ale fakt ne třeba za stovku. Navíc právnické učebnice jsou drahé a často několikadílné - jak postupuješ ve studiu, tak přibývá stránek v učebnicích i dílů jednotlivých učebnic...tím pádem je to čím dál tím dražší. To jen na vysvětlenou.
souhlasím.
Hlavně se to stále mění a vydávají se další a další vydání. Skripta jako taková téměř neexistují, vždy jsou to vázané učebnice, která málo kdy vyjde pod 300,- Kč. Je v tom velkej byznys jak učitelů, tak nakladatelů.
Knihovny dobrý, ale buď jen prezenčně, nebo je málo výtisků. A hlavně teda není nad to mít vlastní učebnici a tam si podtrhávat.
Takové ty výcucy jsou kolikrát nanic. Není nad učebnici. Možná tak, když je málo času před zk.
V prváku si toho člověk koupí nejvíc, ptž. má pocit, že všechno bude potřebovat a kupuje si fakt zbytečnosti. Až časem se ukáže co je potřeba a co už zbytečné.
Ale jo, i u nás na elektru bych mohla dát několik tisíc ročně za knihy. Jenom knížka, kterou jsem potřebovala na semestrálku, stojí 4000, na diplomku budu potřebovat knihu za 8000. A v podobných cenách je skoro všechna odborná literatura, protože od českých autorů není skoro nic, ale právě kvůli těm cenám jsou ve školní knihovně nebo v NTK k dispozici a v nejhorším případě (třeba na BP nebo DP) se dá zažádat na katedru a oni ji koupí, pokud to bude kniha, kterou využijí dál.
Na bakalářském VŠB-TU, HGF - NIC, vše bylo k dispozici ke stažení na intranetu nebo se dohledalo na volném webu
Na navazujícím ČZU, PEF asi 5000,- za materiály, ke stažení mnoho nebylo a vyučující zásadně proti. Prodávala se jejich autorská skripta přímo před přednáškou. Ale bez autogramu
Jen pro upřesnění - dělala jsem dálkově, jezdila jsem do školy málo - tak nebylo moc reálné sehnat někoho kdo už o materiály neměl zájem
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.