Zdravím, tak se na vás, milovníky psů, obracím s prosbou. Potřebovala bych poradit. V neděli si jedu pro pejska (zlatého retrívra). Chtěla jsem se zeptat, kdy začít s výcvikem pejska? Samozřejmě je mi jasné, že se nejdříve musíme sžít, zvyknout si na sebe a nejdříve ho musím naučit chodit ven na záchod. Ale zajímalo by mě, kdy si myslíte, že je ten správný věk začít se základními povely a učením na vodítku? Nechci nic zanedbat. A také by mě zajímalo, jaké pamlsky jste třeba štěňátkům dávali. Budu moc ráda za každý komentář. A kdybyste měli ještě jakoukoliv radu, co se týče výchovy a výcviku štěňátka, tak sem s ní.
My jsme si štěňátko pořizovali loni, staffbullku. My jsme na nic nečekali a vychovávali jsme od prvního okamžiku. Žádné omlouvani, je ještě malej, on si hraje a tak. Prostě když už bylo něčeho moc, tak jsme ji pokárali, zabrzdili. A cokoliv udělá dobře, tak chválit. Meli jsme z knihovny půjčenou nějakou knížku, jak o výchově štěněte, tak o našem plemeni, abychom znali jeho specifika. A vyborne jsou diskuze na ifauna.cz, kde je plno lidí, zabývající se psy celý život. Jako pamlsky používáme od malinka buď sušené maso, nebo domácí játrové sušenky. Ty kupovaný nic moc, nebo je to spíš tak nějak jedno, jen jednou jsme sehnali takový tyčky z nepraných drštěk a ty byly super. Ale jinak zbytečně předražené všechno.
Začít hned od začátku...samozřejmě pomalu a jedním povelem....ideálně tím nejdůležitějším - "ke mě!". Štěně se na to dá ideálně cvičit i venku na volno, protože v tomhle věku jsi pro něj nejdůležitější a přirozeně se tě bude držet, takže prostě usmívat se a nadšeně jen volat ke mě....je to nejdůležitější povel, ale lidi to dost kašlou a já pak jenom kroutím hlavou, když vidím lidi, co se psem chodí jen na vodítku a mají výmluvy, že bez vodítka by jim pes utekl....děs
Na vodítku můžeš klidně hned, ale spíše tak, že jdeš se štěnětem tam, kam jde samo a moc ho neusměrňuješ, nebo jen trošku a pomalu si na vodítko zvyká
Potom jsme pomalu začali sedni...takovým tím klasickým, že vezmeš pamlsek a dáváš mu jej nad hlavu, aby pro něj bylo přirozené sednout...
Pamlsky souhlasím s MalinkaBoo, ale já osobně moc pamlsky neuznávám....aby za každý povel dostal pes pamlsek mi přijde volovina....mnohdy stačí i pochvala nebo oblíbená hračka...
Jo, začni hned s oboječkem, vodítkem i s přivoláváním, on se tě teď bude držet jako klíště, tak toho využij, on se u vás rychle rozkouká a sžívat se můžete se vším všudy. Nemotala bych mu hlavu několika cviky najednou, základ je přivolání, ty další jako sedni lehni k noze a tak se naučí pes za chvíli. Ačkoliv já třeba ani "ke mně" nikdy nepoužívala, protože na to moje fena tak nějak vůbec nereagovala, je to takový nevýrazný, takže od začátku capkala rovnou k noze... A jako pamlsek jsem dávala vařený srdce nakrájený na maličký kousky, nic lepšího neznám. Ale nedávala jsem jí to pořád, jen tak nahodile, spíš chválit a chválit, ať se nezmlsá.
pamlsky jsem vybírala pro štěně výhradně holistické, ale stejně mi jako nejzdravější přišly kousky opečeného nebo uvařeného kuřecího prsa, lučina, kousek tvrdého sýra, pribiňáček, různé ovoce (kromě hrozna), naše malá jako štěně s chutí pojídala pomelo např. to teď neveme do úst, dětské piškoty Opavia.
Jinak začít nejlépe hned, u nás jsme jako první učili naši čivavu, aby byla ráda ve své tašce, kterou dnes vnímá jako svůj pelíšek, ale štěně se automaticky nenechá jen tak přenášet v klidu v tašce, takže po bytě a vždycky pak pamlsek, s retrívrem to asi bude ale spíš zvyknout ho na obojek To vše už je výcvik, jinak na školičku pro štěňata jsme čekali až po třetí dávce očkování, ale prý to není nutné, už po druhém očk. jsme mohli klidně chodit - to je důležité, zvyk na ostatní psy, poslouchat i v přítomnosti spousty ostatních psů a hraček a lidí.
U nás vůbec jako u zimního štěněte byl problém ani ne tak venčení, jako že vůbec nechtěla být v té zimě venku, taky mi tu holky radili jak na to.
A pamlsky nezapomenout nakoupit hodně žvýkacích věcí z buvolí kůže a vše ostatní mu odklidit z cesty, aby si zvyk, že žvýká jen svoje hračky, mi třeba nikdy neměli problém s tím, že by něco z ničila - neměla co.
Jo a úplně jsem zapomněla napsat ten nejlepší, kousek lososa v alobalu upečený v troubě, výrazně to vonělo, mohla se potom zbláznit (syrovýho nechtěla, ale bude to asi ještě zdravější, a samozřejmě nesolit ani neochucovat)
My dáváme jako pamlsek sušená játra nebo sýr na malinké kostičky. Jelikož jsme na Barfu tak žádné granule nebo tak něco nedáváme
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.