1) "ekonomka" je celkem široký pojem, záleží nejen na oboru - rozdílné uplatnění obor od oboru, ale i na dané instituci (soukromá x veřejná škola, regionální škola x školy v Praze + Brně) - rozdílná šance najít uplatnění (aneb když přijde HR třeba 150 CV, k pohovoru chce ale pozvat 15 lidí, tak za jinak stejných okolností (= nikdo nevyčnívá nějakou fantastickou praxí - to se (obzvlášť u absolventů) stává opravdu velmi výjimečně) vybírá podle školy, ptž lepší škola = lepší absolventi = lepší zaměstnanci (samozřejmě, to neplatí vždy, ale vždy neplatí skoro nic, a proto nás zajímá, jak to vypadá v průměru)
Co se týče PEF ČZU, řekl bych, že jsou tam obory trochu náročnější (provoz a ekonomika), ale i obory relativně snadné s minimem matematiky a minimální celkovou náročností (podle mě zbytek oborů jako podnikání a administrativa, veřejná správa a reg. rozvoj, hospodářská a kulturní studia...)
Nicméně, takových ekonomů-neekonomů je dnes opravdu nadbytek, takže pokud k tomu máš vyloženě odpor, jdi studovat raději to, co tě baví.
Další jeden dotaz se tu týkal fakult VŠE.
Ano, fakulty VŠE mají rozdílné uplatnění.
Je to dáno zejména vystudovaným oborem.
Dnes už je totiž ekonomů i z lepších ekonomických škol (VŠE, IES FSV UK v Praze, ESF MU, možná ještě ta PEF MENDELU v Brně) docela dost, a tak je podstatnější než kdy dříve i vystudovaný obor.
(Aneb řekni mi fakultu a obor a řeknu ti, jak to asi vypadá)
s ekonomickými obory radili už jiní, jinak co se týká agro, mám tam dost přátel (pravda, na speciálních chovech moc ne) a uplatnění prachbídné... většinou to zkouší pak někam na veterinu jako asistent, a tam zjistí, že jejich titul nikoho nezajímá, a že podstatnou položkou v CV je, že na střední jako brigádu uklízela kanceláře (to se stalo kamarádce). NEvím, z agro znám dost lidí, kteří jsou ve výsledku zklamaní - jiné je to u těch, kteří si to dávají jako druhou školu třeba po první dostudované, čistě pro zájem.
A jinak - záleží na tobě, jestli zvolit cestu lepšího uplatnění, anebo toho, co tě baví. Já sama bych nedokázala jít do něčeho, co nemám ráda, ale na druhou stranu, taky mi je jasné, že se z mých titulů mimo můj úzký obor fakt nikdo na zadek neposadí
Cituji truksajda: jestli zvolit cestu lepšího uplatnění
To však už dnes v případě mnoha "ekonomek" není vůbec pravda. Na speciálních chovech bude studovat alespoň to, co ji baví, tudíž bude mít i větší šanci být v tom dobrá a nakonec bude mít třeba i to štěstí a jako jedna (třeba) z pěti bude dělat fakt v oboru. V případě "ekonomky" z ČZU bude studovat to, k čemu má odpor a nakonec skončí stejně třeba jako asistentka nebo u "šmelin" typu pojištovák = na obojí jí bohatě stačí střední škola.
Reaguji na EkonomzVŠE:
Ale jo, akorát to myslím tak, že pokud nebude jedna z pěti, bude mít tu situaci možná těžší, než z té ekonomky. Tam se často diví, že nějakou čurdu - a to i poměrně slušně placenou, často získají lidi, u kterých je div, že zvládnout poskládat větu složenou. Na druhou stranu, jak padlo v kanceláři Tondy Blaníka - "intouši přijdou rádi, přijdou zadarmo, protože jsou zvyklí makat zadarmo.". Já jsem vždycky pro to, aby si člověk volil tak, co ho baví a naplňuje. Akorát musí počítat, že ta cesta bude mít zase jiná úskalí.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.